Antalya
Yayın Tarihi : 15.05.202311:44
Güncelleme Tarihi : 15.05.202311:48
A
GÜNDEM
Koca bir ülke kenetlendik, bir olduk
Koca bir ülke kenetlendik, bir olduk

Maraş merkezli depremden iki gün sonra, İskenderun’da kurulan ‘Gönül Mutfağında, depremzedelerin yemek ihtiyacı karşılanıyor. İskenderun’daki Gönül Mutfağı 9 Şubat’tan bu yana malzemesinden pişirmesine her adımında gönüllülerin oluşturduğu bir mutfak.

Şef Ebru Baybara Demir’in girişimi, Gençlik ve Spor Bakanlığının ve gönüllülerin desteğiyle depremin ilk günlerinden bu yana gönüllü çalışmayla milyonlarca kap yemek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor...

‘’Siz tuz gönderdiniz, mercimek, pirinç, yağ, et gönderdiniz, biz pişirdik. Bir başkası pişirdiğimiz yemekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.’’ Diyor Gönül Mutfağı kurucuları.

Sosyal gastronomi şefi Ebru Baybora Demir ve Kadir Sancar koordinatörlüğünde yürütülen Gönül Mutfağında bugüne kadar Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen 2500’den fazla gönüllü yemeklerin hazırlanmasında çalıştı.

‘’Hatay’da Antakya, Samandağ, Kırıkhan, Defne, Arsuz, Payas, en çok yıkım alan en çok ocağın söndüğü, acının en çok hissedildiği yer oldu. İstedik ki hepsine ulaşalım. Ocağın söndüğü yerde hayat da biter, bitmesin istedik, kalanlara hayat daha bitmedi diye sarılalım istedik.’’  Diyen  Şef Ebru Baybara Demir, Mardinli bir kadın. Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma adlı Türkiye’nin ilk sosyal kooperatifinin kurucusu. Depremi haber alır almaz kendini deprem bölgesinde bulmuş.

Şef Ebru Baybara Demir, Gönül Mutfağı’nın bütün gönülleri birleştiren büyük bir mutfağa dönüştüğünü, hangi meslekten ve yaştan olursa olsun herkesin burada olmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Çok sayıda insanın gelmek istediğini ve ‘Biz de bir şeyler yapmak istiyoruz’ dediklerini mutfaktaki gönüllülerin ortak amaç için çalışarak her işi yaptığını, sosyal hayattaki kimliklerin hiçbir öneminin bulunmadığını, gönüllü çalışanların deprem bölgesindeki insanların hayat koşullarını iyileştirip eskiye dönebilmeleri için çalıştığını, Gençlik ve Spor Bakanının kendilerine sağladığı destek ve gönüllülerin katkıları ile bu çalışmayı ihtiyaç olduğu zamana kadar yürüteceklerini söylüyor.

Gönül Mutfağına destek vermek isteyen kişi ve kurumlar Topraktan Tabağa web sayfasında (www.topraktantabaga.com.tr) “Deprem Yardımı” kategorisinde listelenen gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kooperatif, deprem bölgesindeki mutfaklarda ihtiyaç olan ürünleri belirliyor bağışçıların web sayfası üzerinden satın aldığı ürünleri bölgeye yakın belirlenmiş olan 4 yüklenici firma mutfaklara ulaştırıyor. Aynı zamanda birçok marka, kurum ve kuruluş da ürün desteği sağlıyor. Gelen malzemeler ise gıda mühendisleri gözetiminde paketlenip ihtiyaç sahiplerine götürülüyor. Bu lojistik operasyon için de özel bir şirketin sağladığı 10 araç, Gençlik ve Spor Bakanlığının araçları ve gönüllü motor-kuryeler çalışıyor. Kurulan koordinasyon ve çağrı merkezinde de e-mailler ve kurulan WhatsApp hattı üzerinden vatandaşlardan gelen ihtiyaçlar sürekli kaydediliyor.

Gönüllüler, İskenderun ile Birlikte Osmaniye, Kahramanmaraş Ve Adıyaman’da Kurdukları ‘Gönül Mutfağı’ İsimli 4 Mutfakta, Depremden Bu Yana 6 Milyon Kap Yemek Dağıtılmış.

 İskenderun ile birlikte Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da kurdukları ‘Gönül Mutfağı’ isimli 4 mutfakta, depremden bu yana 6 milyon kap yemek dağıtılmış. İskenderun Teknik Üniversitesi Öğrenci Yurdunda gönüllü ve bir o kadar disiplinli çalışmayla yapılan yemeklerin, hazırlığından pişirilmesine,

Mutfaklarda gönüllü çalışmak isteyenler ise Gönül Mutfağı Instagram hesabı üzerinden formu doldurarak başvuruda bulunabiliyor. Mutfakta çalışmak için şef olmaya, lokanta, yemekhanede çalışmış olmaya gerek yok. Zira paketleme, yemekli malzeme hazırlama, koli taşıma, soğan doğrama gibi birçok iş yapılıyor.

Sosyal medyadan çağrılar yapılıyor ‘’Yemeklerin hazırlanmasında, pişirilmesinde ve dağıtımında daha çok gönüllüye ihtiyaç var. Mutfağımız durmaksızın çalışmaya ve pişirmeye devam ederken özellikle seçim döneminde İskenderunluların da mutfağımıza gönüllü olarak katılması önemli. Bu nedenle imkânı olanların mutfağımızda çalışmak için 05309574275’e WhatsApp’tan mesaj ileterek bize ulaşmalarını istiyoruz’’

SOSYAL MEDYADAKİ BU ÇAĞRILARA SES VEREN GÖNÜLLÜLERDEN BİRİ DE EMEKLİ ELEKTRONİK MÜHENDİSİ DİLEK DARENDE;

 2 Mayıs’ta İskenderun’a gitmiş. Bir arkadaşı aracılığıyla Instagram’dan başvurmuş. 12 Mayıs’ta seçim nedeniyle dönmüş. Ancak şimdi daha çok gönüllüye ihtiyaç var diyor ve duygularını şöyle açıklıyor:

‘’Ancak bir savaşta kaybedilecek kadar canımızı kaybettiğimiz yerde bu millet var, umut var, hayat var demek için bir aradayız. Kurtuluş Savaşı’ndan değil sadece, bu ülke nice kötü günden nice yıkımdan yanındakinin elini tutarak, birbirine sarılarak, birbirinden güç alarak çıkabileceğini her seferinde gösterdiyse, şimdi sıra bizde, biz de üstümüze düşeni yapalım, deprem bölgesi için tencereler, kazanlar kaynatacak o ilk ateşi yakalım istedik. Sözleri beni çok etkiledi, elimden ne gelir ne yapabilirim diye çok düşünüyordum. Böyle bir fırsat çıktığında hiç düşünmeden gönüllü oldum. İskenderun Gönül mutfağında gönüllü olarak çalışmanın dayanılmaz hafifliğini, deprem bölgesinde aynı amaca hizmet etmenin, tek yürek olmanın verdiği mutluluğu nasıl anlatırım bilemedim… Bunu anlamak için gönüllü olmanızı öneririm, tüm depremzedelerin bir an önce umutlarının yeşermesi, yüzlerinin daha çok gülebilmesi umudu ile severek hiç yorgunluk hissetmeden çalıştım. 10 gün boyunca ben kendimi unuttum, artık ben değil biz vardı o mutfakta, canlarını, mallarını kaybedenlere bir nebze olsun faydamız dokunuyorsa en büyük mutluluk buydu. Kendi imkanlarımla oraya gittim, onlar su, çay, yatacak yer ve yemeklerimizi karşıladılar. Gönüllü olmanın verdiği iç huzuru ve mutluluk ise en büyük ödüldü benim için. Seçim olmasaydı daha kalırdım, ama iki haftalık süreçte o bölgede çok insana ihtiyaç var, çünkü seçim nedeniyle çok kişi dönmek durumunda kaldı.’’

Bu güzel insanlar, deprem bölgesi Kaymakamları ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin desteği ile belirlenen okullara artık her sabah çocukların kahvaltılarını götürecekler.

Gönül Mutfağı, Hatay genelinde 8 ilçede Milli Eğitim İlçe Müdürlüklerinin koordinasyonunda çadır kentlerde kahvaltıya erişemeyen anaokulu ve ilköğretim okullarındaki çocuklarımız için her gün binlerce kahvaltı hazırlıyor. Ancak desteğe ihtiyaçları var. Deprem bölgesinde evlatsız ve annesiz kalanlarımıza sabırlar dileyerek onların bir nebze yüzlerinin gülebilmesi için onları sarıp sarmalamak en güzel hediye, haydi bir olalım, birlikte depremin yaralarını saralım.

www.topraktantabağa.com.tr adresinden Deprem Yardım butonundaki Kahvaltı Tabağından satın alarak çocuklarımızın kahvaltısına destek olabilirsiniz.

Bir öğrencimizin kahvaltısı 23 TL

Destek için www.topraktantabaga.com.tr

Gönüllü olmak için: 0530 957 42 75

‘’Siz tuz gönderdiniz, mercimek, pirinç, yağ, et gönderdiniz, biz pişirdik.

Bir başkası pişirdiğimiz yemekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Koca bir ülke kenetlendik, bir olduk!’’

HATAYIN IŞIKLARI TEKRAR YANANA DEK BİRADAYIZ!

HABER: YEŞİM ERTAN 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
#Yeşim Ertan
YAZAR: