Antalya
Yayın Tarihi : 05.05.202316:31
Güncelleme Tarihi : 05.05.202318:39
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Oy çağrı pusulalarını unutmayın
Oy çağrı pusulalarını unutmayın

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde mahalle muhtarlıklarında yoğun bir mesai harcanıyor. Oy çağrı pusulalarının dağıtımı mahalle muhtarlıklarında devam ederken, seçmenlerin oy verme pusulalarını anlamaları konusunda duyarlı olmaları istendi.

Konyaaltı İlçesine bağlı Gürsu Mahalle Muhtarı Özlem Saday, oy verme pusulalarının dağıtımına ilişkin yaptığı açıklamada, muhtarlık ofislerinin hafta sonu açık olacağını ve oy çağrı pusulalarının dağıtımına devam edileceğini dile getirdi. Saday açıklamasında; “10 bin seçmen vatandaşımızın yaşadığı Gürsu Mahallesi’nde oy çağrı pusulalarını önemli oranda dağıttık. Antalya’nın tüm çevrelerinde vatandaşlarımızın yaşadıkları mahallelerin muhtarlıklarına başvurmalarını ve oy pusulalarını almalarını rica ediyoruz” dedi.

OY PUSULASININ BOYU BİR METREYİ BULUYOR

24 partili oy pusulasının uzunluğu yaklaşık 1 metre olacak. Ancak bu pusula 9 ildeki 11 seçim çevresi ile yurt dışındaki o verme işlemlerinde kullanılacak. Her seçim çevresinde aday gösteren parti sayısına göre 9 farklı boyda pusula olacak. Seçimlerde oy kullanabilmek için seçmen kağıdının bulundurulması zorunlu değil. Seçmenler oy verme günü, kimliğini açıkça ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki bir belge ile oylarını kullanabilecek. Seçmenler, e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak da seçmen bilgi kağıtlarına ulaşabilecek.

HABER: BÜLENT ÖNER

 

Paylaş