Antalya
Yayın Tarihi : 04.05.202311:21
Güncelleme Tarihi : 04.05.202311:25
A
GÜNDEM
AÜ'den 15 milyon liralık proje desteği çağrısı
 AÜ'den 15 milyon liralık proje desteği çağrısı

AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 'Öncelikli Alanlarda Altyapı Projesi Desteği' kapsamında 15 milyon TL ile üniversite tarihinin en yüksek proje desteğini sağlayacaklarını açıkladı. Prof. Dr. Özkan, “Depreme dayanıklı yeni tasarım metotları, mevcut yapılar için alınabilecek önlemler, deprem konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacak uygulamalar konularındaki bilimsel araştırma projelerini destekleyeceğiz" dedi.

Akdeniz Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin en aza indirilmesi, binalar için yeni tasarım metotlarının geliştirilmesi, mevcut yapılar için önlem alınması ve toplumda deprem bilincinin oluşturulması amacıyla 'Öncelikli Alanlarda Altyapı Projesi Desteği' çağrısı kapsamında 15 milyon TL ile üniversite tarihinin en yüksek proje desteğini sağlayacaklarını, düzenlediği basın toplantısında duyurdu. Rektörlük Senato Salonu'nda yapılan bilgilendirme toplantısına AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Projelerden Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Küçükçetin, BAP Komisyon Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mustafa Erkan, Prof. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, Prof. Dr. Engin Karadağ, Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan, Prof. Dr. İrfan Turhan, Doç. Dr. Ayşad Güdekli, Doç. Dr. Esin Akarsu katıldı.

 

DEPREME DAYANIKLI YENİ TASARIMLAR ORTAYA ÇIKACAK

Büyük felaketin üzerinden 3 ay geçtiğini aktaran Prof. Dr. Özkan, depremin ilk anından itibaren maddi ve manevi desteği sağladıklarını anlattı. Prof. Dr. Özkan, “Akdeniz Üniversitesi olarak deprem konusuna verdiğimiz önemi Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden 1 yıl önce Deprem Çalıştayı düzenleyerek ortaya koymuştuk. Ancak 50 bini aşkın vatandaşımızı kaybettiğimiz felaket bizlere bir kez daha depremin ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olduğu gerçeğini hatırlattı. Biz de çevik bir yönetim anlayışının gereği olarak harekete geçtik. Bugün, olası depremlerin etkilerinin en aza indirilmesi hedefi doğrultusunda altyapı projeleri desteği ile ilgili çağrıya çıkıyoruz. Toplam proje destek miktarını 15 milyon lira olarak belirledik. Bu kapsamda binalar için depreme dayanıklı yeni tasarım metotları, mevcut yapılar için alınabilecek önlemler, deprem konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacak uygulamalar konularındaki bilimsel araştırma projelerini destekleyeceğiz" dedi.

 

'YİVLİ MİNARE GÜNEYE DOĞRU YATIK'

Proje süresinin 24 ay süreceğini belirten Prof. Dr. Özlenen Özkan, başvuru sürecinin 9 Mayıs'ta başlayıp 9 Haziran'a kadar devam edeceğini belirterek, 11 Temmuz'da sonuçları ilan edeceklerini duyurdu. Göreve başladıklarından itibaren topluma katkı sağlayan projelerin öncelikli olduğunu aktaran Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bu açtığımız proje çağrısı da bunun bir göstergesi. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması tarihi yapılar için büyük tehlike yaratmaktadır. Son Deprem Çalıştayı'mızda da bu konu şehrimizin simge yapılarından Yivli Minare özelinde gündeme gelmiştir. Yivli Minare'nin tarihi eser olması nedeniyle malzeme dayanımına yönelik sınırlı düzeyde testler yapılmıştır. Yapılan ön araştırmalar ne yazık ki Yivli Minare'nin güneye doğru yatık olduğunu ve olası bir depremde yıkılma riski taşıdığını ortaya koyuyor. Tarihi yapılarımızı korumak adına hangi tarihi yapıların riskli olduğunun tespiti ve gerekli güçlendirme çalışmalarının yapılması çok önemli" diye konuştu.

 

'DEĞİŞİM YARATACAK PROJELER'

Tarihi yapıların deprem dayanımıyla ilgili bir çalışma yapılması için de çağrıda bulunan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Çünkü bilim insanları olarak sahip olduğumuz bilgi, beceri ve birikimleri kullanarak topluma fayda sağlayacak bilimsel araştırma projeleri geliştirmek ve bu projelerinin sonuçlarını hayata aktarmak, bizim görevimiz. Bilimsel araştırma projelerimiz tamamlandığında sadece birer sonuç raporu veya makale olarak kalmamalı, proje çalışmalarının sonuçları topluma dokunacak şekilde hayata geçirilmelidir. Bu proje destek çağrımızla, kağıt üzerinde kalmayacak, gerçekten toplumda bir değişim yaratacak projelerin filizleneceğine inanıyorum" dedi.

 

ÜÇÜNCÜ RAHİM NAKLİ MÜJDESİ

Türkiye'nin ikinci rahim nakliyle dünyaya gelen Özlenen bebeğin son durumunu anlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Yakında rutin kontrollerine gelecekler. Gayet iyi gidiyor. Çok ciddi bir ivme var. Aslında hafta sonu donör çıktı. Özel izinle yapılıyor bunlar. Antalya'dan olmadığı için çok sıcak bakmadık. Antalya'dan olması bizim işimizi daha kolaylaştırıyor. Bu anlamda üçüncü rahim naklini de belki kısa zamanda duyarsınız" diye konuştu. (DHA)

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: