Antalya
Yayın Tarihi : 03.05.202315:37
Güncelleme Tarihi : 03.05.202315:39
A
GÜNDEM , SEKTÖR
Turizm sektöründe çalışanlar mutsuz
Turizm sektöründe çalışanlar mutsuz

Turizm sezonu yavaş yavaş açılırken sektördeki en önemli sorunların başında kalifiye personel geliyor. Çalışacak personel tercihini genelde Türk Cumhuriyetlerinden yapan sektör temsilcileri yerli kalifiye elemanı ise barınma sorunu nedeniyle bulmakta zorlanıyor.

Antalya’da turizm sektöründe ortalama 1 milyon 500 bine yakın kişinin istihdam edildiği ifade ediliyor. Geçmiş yıllara oranla bu sayının bu yıl artması beklenirken kentteki kira artışlarının önüne geçilmemesi sektörde çalışmak isteyen kişilerin şehre gelmesine engel oluyor.  Bunun alarmı bir kaç yıldır veriliyor. Ancak gelen bu tehlikeyi ne Kültür ve Turizm bakanlığı ne de turizm işletmeleri tarafından ya ciddiye alınmadı ya da alınmak istenmedi. Son yıllarda turizm sektörü Türk Cumhuriyetlerinde turizm eğitimi gören, görmeyen gençleri getirerek personel sorununu çözmeye çalıştırıyorlar.

YABANCIYA DÖVİZ TÜRK OLUNCA MAAŞ TL OLARAK ÖDENİYOR

Sektör temsilcileri dışarıdan çalışmak için gelen bu kişilere maaşlarını döviz olarak veriyor. Döviz Türk lirası karşısında sürekli değer kazandığı için turizm sektörünün bu ithal çalışanlara verdiği para da TL cinsinden sürekli artıyor. Turizm sektörü yabancı çalışana verdiği ücreti Türk çalışana verse belki bu sorun ortadan kalkacak ama bunu yapmıyor. Yabancı çalışan istenildiği kadar çalışıyor ve ülkesine dönüyor. Bir daha arkasına bakmıyor. Bu da çoğu işletmenin işine gelmiyor.

HABER: BÜLENT ÖNER

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: