Antalya
Yayın Tarihi : 02.05.202314:54
Güncelleme Tarihi : 02.05.202314:57
A
GÜNDEM
Oy ve Ötesi seçime hazırlanıyor
Oy ve Ötesi seçime hazırlanıyor

2013 yılından bu yana bütün seçimlerde gönüllü olarak sandık müşahitliği yapan Oy ve Ötesi Derneği üyeleri Pazar günü AKM Aspendos Salonu’nda eğitim düzenleyecek. Antalya’da düzenlenecek eğitimin eş zamanlı olarak diğer illerde de düzenleneceği açıklandı.

Oy ve Ötesi Derneği, seçim sürecinde hedefledikleri faaliyetleri anlatan bir bilgilendirme gerçekleştirdi. 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların tümünden bilgi toplamayı hedeflediğini belirten Oy ve Ötesi Derneği, depremden etkilenen seçim bölgelerine özel bir çalışma yapacağını paylaştı.

Bu seçimlerde daha ileri bir teknoloji yaşama geçirilecek. Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi ile donatılmış bir mobil tutanak okuma uygulaması nisan ayında gönüllülere sunulacak. Metin görüntülerini, makine tarafından okunabilen bir metin formatına dönüştüren OCR teknolojisi ile fotoğrafı çekilen sandık tutanaklarının verileri otomatik olarak sayısal hale getirilecek. 50 büyük şehirde seçim kuralları, gönüllü sandık müşahitliği ve tutanak verisi toplama süreçlerine dair güncel bilgileri kapsayan eğitimler vermeye hazırlandığını duyurdu.

Oy ve Ötesi Derneği’nden eğitime ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Oy ve Ötesi Derneği Türkiye genelinde 2013, Antalya özelinde ise 2014 yılından beri bütün seçimlerde gönüllülük esası ile çalışan bir müşahitlik organizasyonudur. Gönüllülük esasındaki bu müşahitlik organizasyonumuzun en büyük gücü verdiği eğitimler ve eğitilmiş müşahitleridir.  Söz konusu faaliyetlerimiz çerçevesinde, 7 Mayıs 2023 Pazar günü saat 14.00'te AKM Aspendos Salonu'nda bir eğitim düzenliyoruz. Eğitim İstanbul'dan gelecek eğitimci arkadaşımız Halil Genç tarafından verilecektir.”

HABER: BÜLENT ÖNER

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: