Antalya
Yayın Tarihi : 02.05.202301:00
Güncelleme Tarihi : 02.05.202311:18
A
RÖPORTAJ
Memleket Partisi en yüksek oyu Antalya'dan alacak
Memleket Partisi en yüksek oyu Antalya'dan alacak

Memleket Partisi  Antalya Milletvekili Adayı Mevlüt Dudu, Türkiye’de en yüksek oyu Antalya’dan alacaklarına inandıklarını söyledi. Son 3 dönem milletvekilliği yaptığı CHP’yi eleştiren Dudu, “Sadullah Ergin’i Çankaya’da listesine koyan CHP’yi görünce yüreğim sızlamıyor diyemem.” ifadesini kullandı.

Memleket Partisi Bİrinci Sıra Milletvekili Adayı Mevlüt Dudu, partisinin il yöneticileri ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Muhabirimiz Mustafa Koç’un sorularını cevaplayan Dudu, Memleket Partisi’nin en yüksek oyu Antalya’dan alacağını söyledi. Dudu,  “Antalya için ölçütümüz Türkiye ortalamasının iki katı oy almak.” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce’nin ikinci tura kalacağına inandıklarını kaydeden Mevlüt Dudu, “Birinci amacımız bu iktidarı görevden uzaklaştırmak. İkinci tura kalamazsak, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında kim varsa onu destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Daha önce üç dönem CHP Hatay Milletvekili olarak görev yaptınız. Şu anda Antalya adayısınız. Neden Hatay değil de Antalya?

Adaylık konusu benim kararım değil. Ben, genel başkanımızın en yakın çalışma arkadaşlarından biriyim. Hem CHP sürecinde, hem de Memleket Partisini kurduktan sonra. Genel başkanımız ve yetkili kurullarımız “Aday oluyorsun” dedi, biz de “Peki” dedik. Birkaç gün sonra da tayinimiz Antalya’ya çıktı. Benim için Hatay, Antalya, İzmir, İstanbul, bir farkı olmaz. Hizmetin yeri olmaz. Üç dönem Milletvekilliği yaptım, milletvekilliğinin hakkını veren biriyim. Bu Antalya için de böyle olacak, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Antalya ve Türkiye’de ne tür bir başarı bekliyorsunuz?

İki yıl önce 17 Mayıs 2021’de maddi ve manevi anlamda çok zor şartlarda Memleket Partisi’ni kurduk. Maddi manevi çok zor şartlardan geçtik. Bana göre bir mucize yarattık. Bu mucize de sandıkta somutlaşacak, bunu herkes görecek, çok başarılı bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Halkın teveccühünü görüyorum. Partiyi kurarken Türkiye’ye üçüncü bir yol açmak gibi bir hareket noktamız vardı. İki kutup arasında sıkışan Türkiye’yi bu açmazdan çıkarma iddiasıyla kurulduk. Halkın da buna teveccüh gösterdiğini görüyorum. Bunu geldiğimden bu yana sürekli temas halinde olduğum Antalyalılarda da görüyorum. Antalya’yagelince, Antalya’nın Memleket Partisi açısından en başarılı il olacağını biliyorum. Memleket Partisi en yüksek oy oranına Antalya’da sahip olacak. Böyle bir iddiam var.

Bu iddianızı motive eden nedir?

Halkın ilgisi, teveccühü. Esnafı geziyorum. Gezdiğim esnafın yarıdan fazlası bizi desteklediğini ifade ediyor.

Deprem sonrasında Mersin’den Antalya’ya kadar ciddi bir depremzede yerleşimi oldu. Onlarla bir temasınız oluyor mu?

Depremzedeler buralarda dağınık şekildeler. Onları bir araya getirmek kolay değil. Ama burada olduğumu duyan zaten beni arıyor.

Sizin için başarısızlığın ölçütü ne olur? Örneğin ülke barajı anlamında yüzde 7’nin altında kalmak ya da yüzde 10’un altında oy almak gibi…

Antalya için ölçütümüz Türkiye ortalamasının iki katı oy almak. Türkiye’de yüzde 12 aldık diyelim, Antalya’da yüzde 24 almak.

Memleket Partisi’nin örgütsel yapılanmasını tam oturttuğu söylenemez, en azından dışardan öyle görünüyor. Bunun size menfi bir etkisi olmaz mı?

Dediğiniz doğru. Başta söylediğim gibi bu partiyi biz çok zor şartlarda kurduk. Partiyi kurarken acele ettik. Seçimin geçtiğimiz yılın Mart ya da Nisan aylarında olabileceğini gördük. Dolayısıyla o tarihlerde yapılabilecek bir seçime yetişebilmek için “Göç yolda düzelir” deyip, çok hızlı hareket ettik. Örgütlenmemizde bu bir olumsuzluk yarattı. Ama bu durum her geçen gün biraz daha düzeliyor. Antalya’da da örgütsel anlamda bu gelişme yaşanıyor, partimiz Antalya’da da toparlanıyor. Ama bu seçim, her parti açısından değişik bir seçim. Bugüne kadar ben hiç böyle bir seçim görmedim. Ömrüm CHP’de geçti, bütün seçim kampanyalarında aktif rol aldım, böyle bir seçim görmedim. Bu şartlardaki bir seçimle ilgili bizde bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Her zamanki gibi bir seçim olsaydı, sıkıntı yaşayabilirdik.

Genel Başkanınız Muharrem Bey gibi siz de uzun yıllar CHP’de politika yaptınız. Başka bir partinin amblemi altında politika yapmak sizde bir burukluk yaratıyor mu? Yoksa iyi ki böyle oldu mu diyorsunuz?

Bende burukluk yaratan ne yazık ki CHP’nin içinde bulunduğu durum. CHP’nin işbirliği içinde olduğu siyasi yapıları kast ediyorum. Kendi adıma konuşmam gerekirse bende sadece o burukluk yaratıyor. Bu partide biz yüzbinlerce insanla yol yürüyoruz. Gönüllülük temelinde bizimle birlikte yürüyen yüzbinlerce insan var. Bunun sorumluluğu da üzerimizde. Bu anlamda bir burukluk söz konusu değil, burukluk sadece geçmişte siyaset yaptığımız, ömrümüzü verdiğimiz partinin içinde bulunduğu durum.

İttifak yaptıkları partiler derken?

Nam-ı diğer Ali Dibo… Sadullah Ergin’i Çankaya’da kendi listesine koyup bayrak gibi diken CHP’yi görünce yüreğim sızlamıyor diyemem.

Muharrem İnce’nin genç seçmen üzerindeki etkisi konusunda tespitler, öngörüler dile getiriliyor. Siz buradaki genç seçmenle temaslarınızda bu konuda ne tür izlenimler edindiniz?

Türkiye geneli için geçerli olan bu durum Antalya için de geçerli. 19 – 25 yaş aralığı hatta 29 yaş bandında partimize çok ciddi bir destek var. Bugüne kadar olduğu gibi onlarla birlikte yürüyeceğiz. Gençler Türkiye’nin geleceği, onların partimize olan ilgisi bize de çok mutluluk veriyor. Şu andaki gençliği Atatürk’ün Türkiye’ye emanet ettiği, o emaneti sahiplenmeye layık bir gençlik olarak görüyorum. Onlarla beraber yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz.

Sahada çalışırken size daha çok hangi parti tabanından ilgi olduğunu gördünüz?

Biz iki buçuk yıldır zaten hep sahadayız. Çarşı, Pazar hep geziyoruz. İlgi konusuna gelince benim gözlemim ki kısa süre önce Metropol adlı araştırma kuruluşu da bu tespiti yaptı. Tespitler, bize oy verecek seçmenin yüzde 37’sinin Ak Parti’den geleceği yönünde. Ben bu oranın biraz daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bize CHP’den çok Ak Parti, MHP, İyi Parti’den seçmen geçişi var. Üye yapımızda da bu böyle.

Muharrem İnce ikinci tura kalamazsa kimi destekleyeceksiniz? Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek misiniz?

Bu soruyu onlara sordunuz mu?

Soruyoruz. Onlara da hoşlarına gitmeyen sorular soruyoruz.

Hoşuma gitmeme değil, niye hoşuma gitmesin, ama bu soru hep bize soruluyor. Genel başkanımız her zaman söylüyor. Bizim en temel amacımız, sandıkta bu iktidarı indirmek. Bu iktidarı görevden uzaklaştırmak. Bunu her yerde söylüyoruz. Ama ikinci tura biz kalacağız iddiasındayız. Kalamazsak, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında kim varsa, elbette onu destekleyeceğiz. Ama bu soruyu gerçekten onlara da sormak lazım.

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı olduğu seçimde CHP’nin aldığı oy oranı Yüzde 30’un üzerindeydi. Elimizde bu tür bir veri var. Dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında ikinci tura kalabilecek kişi olarak Kemal Bey’in ismi akla geliyor. Muharrem Bey ikinci tura kalır mı kalmaz mı, öncesinde bu şekilde bir veri olmadığı için bu konuda bir şey diyemiyoruz. Dolayısıyla böyle bir soruyu olağan karşılamak gerekir…

Bu soruyu onlara da sormak lazım derkensizin için söylemedim. Ama bu sorunun onlara da sorulması gerekir.

Hayırlı olsun diyelim, başarılar dileriz.

Teşekkür ederim.

Mevlüt Dudu kimdir?

1966 yılında Hatay Dörtyol’da doğan Avukat Mevlüt Dudu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1987 mezunudur. 24, 25 ve 26. Dönemlerde CHP Hatay Milletvekili olan Mevlüt Dudu, evli ve bir çocuk sahibidir. Halen Memleket Partisi’nde Hukuk işleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine devam etmektedir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: