Antalya
Yayın Tarihi : 28.04.202309:51
Güncelleme Tarihi : 28.04.202309:53
A
GÜNDEM
Danabaşoğulları : ”Memurun dayanacak gücü kalmadı”
Danabaşoğulları : ”Memurun dayanacak gücü kalmadı”

Memurların hayat pahalılığında geçim sıkıntısı yaşadığını belirten Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Hasan Yılmaz Danabaşoğulları, “Bugün ortalama memur maaşı 12 bin TL olan kamu görevlileri, infial halindedir. Kamu iş yerlerinde çalışma barışı bozulmuş, huzur kalmamıştır. Kamu görevlilerinin dayanacak hali, sabredecek mecali kalmamıştır” dedi. Danabaşoğulları, Temmuz ayında, özellikle alt derecedeki memur maaşlarına seyyanen iyileştirme yapılması ve refah payı ve yüzdelik zam ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren “2023 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü” görüşmelerinde süreç devam ederken, protokolün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden önce imzalanması bekleniyor.
Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Hasan Yılmaz Danabaşoğulları, Kamuda iş barışı ve kaliteli kamu hizmetinin yolunun, kamu görevlilerine de, en az kamudaki işçilere yapılan zam oranı kadar zam yapılmasından geçtiğini söyledi. Danabaşoğulları, “Bugün ortalama memur maaşı 12 bin TL olan kamu görevlileri, infial halindedir. Kamu iş yerlerinde çalışma barışı bozulmuş, huzur kalmamıştır. Temmuz ayında, özellikle alt derecedeki memur maaşlarına seyyanen iyileştirme yapılmalı, bunun üzerine refah payı ve yüzdelik zam ilave edilmelidir ” dedi.

6 AY İÇİN YÜZDE 45 ZAM BEKLENTİSİ
Yapılan görüşme ve pazarlıklarda işçi Sendikalarının; brüt taban ücretin 15 bin TL’ye yükseltilmesi, ardından tüm ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve daha sonra birinci 6 ay için %45 zam yapılması yönünde taleplerini ilettiğini belirten Danabaşoğulları, Hükümetin yeni teklifinin, taban ücretin 12 bin TL’ye yükseltilmesi ve ilk 6 ay için %40 zam teklifinin ise işçi sendikaları tarafından yeterli görülmediğini vurguladı.  

KAMU GÖREVLİLERİ DE ZAM İSTİYOR
Danabaşoğulları sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuda çalışan işçilerle yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı ile 1 Ağustos itibariyle başlayacak olan, 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerini de yakından ilgilendirmektedir. Kamuda iş barışı ve kaliteli kamu hizmetinin yolu, kamu görevlilerine de, en az kamudaki işçilere yapılan zam oranı kadar zam yapılmasından geçmektedir.

‘SEYYANEN İYİLEŞTİRME YAPILMALI’
Statü hukukunun elde edilmesine ait şartların ağırlığı, kamu görevinin önem ve sorumluluğu düşünüldüğünde, ortalama memur maaşı olan 12 bin TL’nin günün şartlarına uymadığı açıkça görülmektedir. Temmuz ayında, özellikle alt derecedeki memur maaşlarına seyyanen iyileştirme yapılmalı, bunun üzerine refah payı ve yüzdelik zam ilave edilmelidir.12 yıllık toplu sözleşme döneminde, yüzdelik düşük zamlara imza atan yetkili ancak etkisiz Sendika, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerini asgari ücret seviyesine indirmiştir. Yetkili ancak etkisiz Sendika, bu başarısı ile ne kadar övünse azdır…!
 

‘KAMU GÖREVLİLERİNİN SABREDECEK MECALİ KALMAMIŞTIR’
Bugün ortalama memur maaşı 12 bin TL olan kamu görevlileri, infial halindedir. Kamu iş yerlerinde çalışma barışı bozulmuş, huzur kalmamıştır. Kamu görevlilerinin dayanacak hali, sabredecek mecali kalmamıştır. Kamu görevlisi kardeşlerimize naçizane tavsiyemiz; Sizin maaş ve ücretlerinizi asgari ücret seviyesine düşüren yetkili ama etkisiz Sendikalara destek vermeye devam edecek misiniz? Ya hak ettiğiniz özlük hakları için Toplu Sözleşme Masasında yetkili Sendikayı değiştirecek ya da bu sendikaların dağıttığı eşantiyon eşyalara itibar ederek, daha uzun zaman açlık sınırına yakın maaş ve ücretlere razı olacaksınız. Büro hizmet kolunda yetkiye en yakın Sendika Türk Büro-Sen’dir. Gelin ilk değişimi büro hizmet kolunda gerçekleştirelim”
 

HABER: MURAT ŞENTÜRK

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: