Antalya
Yayın Tarihi : 31.03.202316:09
Güncelleme Tarihi : 31.03.202318:24
A

CHP aday adayları kamuoyunda görücüye çıktı. CHP Antalya İl Örgütü, düzenlediği aday adayları tanıtım toplantısı ile resmen sahaya inmiş oldu.

Adayları tanıtım toplantısında ilginç anekdotlar var. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına partililer de ilgi göstermişti. Salonda sadece koltuklar değil, boşluklar da partililer tarafından doldurulmuştu. Basınının da büyük ilgi gösterdiği etkinlikte organizasyon oldukça başarılıydı.

Gelelim gözlemlere. Ekinlik başlangıcında ilk olarak sahneye belediye başkanları davet edildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu sahnede partilileri selamladılar. Ancak bu bölümde gözler özellikle Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’i aradı.

Sonrasında da il başkanı ve ilçe başkanları sahne aldılar. Burada da eksik olan Konyaaltı İlçe Başkanı Onur Duruk’tu. Onur Duruk tören öncesinde salondayken, bu bölümde bir işi nedeni ile ayrılmak durumunda kalmış. Tören sonrasında Onur Duruk yine salondaydı.

Biliyorsunuz, milletvekillerinin tamamı tekrar aday adayı oldular. Aydın Özer, Cavit Arı ve Rafet Zeybek salondaki yerlerini alırken, Çetin Osman Budak salonda değildi ve gözler onu da aradı. Budak’ın olmaması, ‘Adaylıktan vaz mı geçti?’ yorumlarına neden oldu.

Alfabetik sıra ile aday adayları sahneye çağrıldılar. Aday adaylarının özgeçmişleri okunurken, onlar da partilileri selamladır. Bu bölümde dikkat çeken, bütün aday adayları program için özgeçmişlerini vermişken, Cavit Arı’nın özgeçmiş vermemesiydi. Oysa Cavit Arı, belki de siyaseten özgeçmişi en güçlü aday adaylarından birisiydi. Bu ihmal mi, tercih mi anlaşılamadı.

Aday adaylarının tanıtımı ve özgeçmiş okunması sürecinde dikkat çekici bir diğer nokta ise, aday adaylarının aldıkları alkışlardı. En çok alkışı, alfabetik sıra ile, Ahmet Kumbul, Aliye Coşar, Barış İşbilen, Figen Çalıkuşu ve Nilüfer Deveci aldı. En çok alkış alan beş adayın üçünün kadın olması, Antalya’dan Ankara’ya bir sinyaldi. Zira Antalya artık, haklı olarak iki kadın adayı mecliste görmek istiyor ve bunun sinyalini bugün bir kez daha verdi.

Hazır bu konudayken bir noktaya parmak basmak lazım. Bazı aday adayları tercihen katılmazken, normal koşullarda etkinliğe katılacağını bildiğimiz Sibel Gezen, önce babasının kaybı, ardından da annesinin hastaneye kaldırılması nedeni ile katılamamıştı. Bu koşullara rağmen, ekonomik olmak üzere bütün istenilenleri yerine getirmişti. Sibel Gezen’in özgeçmişinin okunması, mazeretinin partililere duyurularak bir ‘başsağlığı ve geçmiş olsun’ denilmesi gerekirdi. Bazı özensizlikler kırıcı olabiliyor.

Bunlar salonda olanlardı. Ama siz de iyi bilirsiniz ki, bu tür resmi toplantılarda esas önemli yer fuayedir ve kulisler orada döner.

Fuayede aday listesi doğal olarak ana konuydu.

Ama bu sefer bir fark vardı. Yaklaşık 40 yıldır Antalya CHP 1. Sıra sorunu yaşamadı. Zira, Deniz Baykal vardı ve Baykal, ama genel başkan olarak, ama özgül ağırlığı ile birinci sıranın değişmez adayıydı. Artık Deniz Baykal yok ve CHP Antalya’nın birinci sıra sorunu var. İşte fuayede de bu konu gündemdeydi.

Buradaki eğilimi ikiye ayırabiliriz. Birinci eğilim, Genel Merkez’in güçlü bir ismi Antalya’ya göndermesi gerektiği yönünde. Zira AKP cephesi Antalya’da Mevlüt Çavuşoğlu, Menderes Türel gibi güçlü isimlerle bu yarışa giriyor. CHP’de Oğuz Kaan Salıcı, Özgür Özel kalibresinde isimlerle Antalya’da olmalı düşüncesi ağır basıyor. İkinci kesim ise, birinci sıra adının mutlaka Antalya’dan olması gerektiği, buna en yakın adayım da Çetin Osman Budak düşüncesini dillendiriyor. Burada da bir parantez açalım. Çetin Osman Budak ile ilgili tabanda bu düşünce ve güven varken, Budak’ın salonda olmaması, bu düşünceye sahip insanların kendilerini nasıl hissedeceği konusu önem kazanıyor. Dilerim Çetin Osman Budak, salona gelmemesini kendi içerisinde değerlendirirken, olaya buradan bakar. Zira başka yerlerde gücünüz ne olursa olsun, aslolan insandır ve kendisini var eden insanlar bugün o salondaydı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok