Antalya
Yayın Tarihi : 21.03.202300:25
Güncelleme Tarihi : 20.03.202316:07
A

Artık resmen seçim sath-ı mailindeyiz. Önce aday adaylığı, ardından adaylıklar, daha sonra kampanya derken, 14 Mayıs’a kadar 54 gün bu gündem ile yatıp kalkacağız.

Bugün, seçim sürecine girerken, Antalya’nın bütünlüklü olarak siyasal dağılımına bir bakarak tarihe not edelim. Seçim sonuçları belli olduğunda da Antalya nereden nereye gelmiş görebilelim.

24 Haziran 2018 seçimlerinde partilerin oy dağılımları şu şekilde gerçekleşmiş: AKP %34,82, CHP %29,24, İyi Parti %17,02, MHP %10,13 ve HDP %7,23. Bu sonuçlara göre de; AKP 6, CHP 5, İyi Parti 3, MHP ve HDP de 1’er vekillik kazanıyorlar.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre Antalya’da mevcut ay dağılımı bugün şu biçimde şekilleniyor.

 

Tablodan da görüleceği üzere, AKP ve MHP’de ciddi bir erime söz konusu. AKP yaklaşık 10 puanlık bir düşüş yaşıyor ve 5 vekil çıkarıyor. MHP ise 7 puanlık bir düşüş ile vekil çıkaramama tehlikesi ile karşı karşıya. Ancak bir noktayı belirtmek gerekiyor. Bu rakamlar hem Kahramanmaraş depremi hem de altılı masada yaşanan İyi Parti depremi öncesine dayanıyor. Yani bugünü ne kadar yansıtıyor, orası, şimdilik, belirsiz. Çünkü Kahramanmaraş depreminin AKP’ye, altılı masa depreminin de İyi Parti’ye kesilen bir faturası olacaktır.

Bu noktada, bir tablo daha paylaşmak istiyorum.

Bu tabloda, Antalya’da tahmini 2 milyon seçmenin olduğu var sayılarak, partilerin almaları muhtemel oy sayıları ve kaçıncı sıra milletvekilliğinin hangi partiye gittiği gösteriliyor. 16. sıra milletvekilliği yaklaşık 2 bin oyla CHP’ye giderken, 17. sıra da yaklaşık 10 bin oyla AKP’ye gidiyor. Buradan elde ettiğimiz bu sonuç şunu gösteriyor. Milletvekilliğinin alt sıralarına indikçe vekillik almak için ihtiyaç duyular rakamlar arasındaki fark gittikçe azalacak ve belki de 300 – 500 oyla bir vekilliğin bir partiden başkasına geçeceğini göreceğiz.

Bu veriler ışığında, sadece Cumhurbaşkanlığı değil, milletvekilliğinde de aslında bir oyun ne kadar önemli olduğu gerçeği, bütün çıplaklığı ile karşımızda duruyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok