Antalya
16.03.2023
A

Bakan Danışmanına göre bu beton temeller yapılaşma değilmiş!

"Biz korunan alana beton döküp yapılaşmaya gidelim, siz korunan alan değilmiş ve beton dökülüp yapılaşma yokmuş gibi algılayın..."

Son zamanlarda devlet kurumu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin tavrı tam olarak böyle...

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Antalya’daki Phaselis antik kentinin koruma sınırları içinde bulunan iki ayrı koyda başlatılan halk plajı ve günübirlik tesislerle ilgili inşaat girişimi tepki çekmeyi sürdürüyor.

Phaselis ören yerinin iki yanında bulunan Alacasu ve Bostanlık koylarında hayata geçirilmesi planlanan projenin inşaatına ilk etapta Alacasu koyundan başlandı. Koyda kepçelerle kazı yapılarak beton temeller atıldı, akşam saatlerinde ve denetimden uzak beton dökme çalışması yürütüldü ve tüm bu denetimsiz çalışmalar hakkında tutanaklar tutuldu.

Yöre halkı korunan alanı betonlaştıracak projenin iptali için iki ayrı dava açtı, ayrıca sorumlular hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Antalya’daki meslek odaları, Kent Konseyi, siyasi parti temsilcileri açıklamalar yaptı, yapılaşmanın yanlış olduğunu duyurdu. Arkeologlar Derneği İstanbul ve Antalya şubeleri ile Turist Rehberleri Birliği (TUREB) gibi ören yerleriyle doğrudan ilgili olan kuruluşların yanında aynı zamanda milli park ve biyo-çeşitlilik zengini olan bölgede yıkım yaratacak girişime karşı Doğa Derneği, WWF-Türkiye, TEMA, ÇEKÜL Vakfı gibi ülkenin önde gelen doğa koruma örgütleri de yaptıkları paylaşımlarla refleks gösterdi.

Doğal ve kültürel mirasıyla Phaselis’in bütüncül olarak korunması anlayışıyla örtüşmeyen projenin durdurulması için başlatılan imza kampanyasında bir haftada 43 binden fazla insan imza verdi.

Ancak ülke gündeminde günlerdir tartışma konusu olan bu yıkıcı girişime ilişkin projenin sahibi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan endişeleri giderici bir açıklama gelmedi.

Bakanlığın 26 Şubat’ta yaptığı tek açıklamada, projenin Phaselis’in korunması için başlatıldığı, Koruma Kurulu’nun izni olduğu, çalışmaların ise müze ve kazı başkanlığı denetiminde olacağı kaydedildi.

Alanda görevlendirilen arkeoloğun mesaisi bitip gittiğinde gece vakti beton mikserleriyle çalışma yapılarak denetimsizce beton dökülmesi görüntülerine karşın Bakanlıktan bugüne kadar tek bir açıklama gelmedi.

Phaselis’e Dokunma Hareketi 8 Mart’ta Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı ve Kurul’dan Phaselis’te yıkıma neden olacak girişimin durdurulmasını talep etti, Bakanlık’tan yine bir ses çıkmadı.

Kendisi de oteller zinciri sahibi Antalyalı bir turizmci olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy günlerdir Phaselis konusunda suskun. Oysa bugün Bakanlığı tarafından beton dökülerek yapılaşma başlatılan Alacasu Koyu’nda iki yıl önce Tarım Orman Bakanlığı’nın yaptığı kiralama ihalesine karşı çıkmış ve “burası sit alanı, yapılaşmaya izin verilmiyor” açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Ersoy günlerdir sessizliğini koruyor ancak Bakan Danışmanı Selim Terzi önceki gün twitter’dan konuyu gündeme getiren haberlerimizle ilgili paylaşımlarda bulundu.

Bakanlığın Antalya-Lara’daki Güzeloba Halk Plajı’nın moloz yığınları arasındaki görüntülerini paylaştığımız videoda, “Phaselis de böyle olmasın” diye uyarmıştık:  https://twitter.com/YusufYavuz3/status/1634258271430123529

Çünkü Bakanlık yetkilileri Phaselis’teki yapılaşmayı alandaki çöp ve kirliliğin önüne geçeceği iddiasıyla savunuyor. Oysa Güzeloba’da yapılaşma ve tesisleşme olsa da alanın ticari olarak kullanılmadığı dönemlerdeki mezbelelik görüntüsü alan yönetimi konusunda bir sorun olduğunu ortaya koyuyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Selim Terzi, bu paylaşımımızın ardından görüntüleri yalanlayan bir twit attı ve devamında “tıpkı Phaselis’te olduğu yalan söylemek ve algı üretmekle” suçladı: https://twitter.com/selimtrz/status/1634482657047326720

Hem Güzeloba Halk Plajında hem de Phaselis’te olanları aktardığımı belirtince de Bakan Danışmanı Selim Terzi ile karşılıklı twitlerle ülkenin gözbebeği ören yerlerinden biri olan Phaselis’teki yapılaşmaya ilişkin bir tartışma yaşadık. Bakan Danışmanı Terzi, Phaselis’in bağlı olduğu Kemer ilçesinde yayınlanan yerel bir gazetede çıkan ve yapılaşmayı savunan yazıyı ardından da “son olarak” ifadeleriyle oyuncu Şahan Gökbakar’ın Phaselis konusundaki paylaşımını ekleyerek ‘bir eli havada mutlu adam’ emojisi eşliğinde vedalaşarak tartışmadan ayrıldı.

Ancak “Beyefendi, Şahan Gökbakar'a bu çöp fotoğraflarını kimin gönderdiğini de açıklarsanız iyi olur. Zira ben kendisiyle konuştum, biliyorum. Ancak sizin açıklamanız daha iyi olur. Bir ucu ünlü bir oyuncuya, diğer ucu yerel gazete yazısına dayanan paylaşım dışında açıklamanız yok mu?” yönündeki sorumuza bir yanıt vermedi.

Phaselis’te yapılaşma olmadığını iddia eden Terzi’nin, “Ben anlatıyorum siz anlamak istemeyince bir de meslektaşınızın kaleminden bilgilenin istedim” sözlerine “Bugüne kadar sizin bu konuda bir şey anlattığınızı duymadık, görmedik. Eğer olup bitenleri anlatıp açıklamaya niyetiniz varsa buyurun anlatın lütfen. Bir Bakan Danışmanının ülke gündemine gelen bir konu hakkında yerel bir gazeteden daha fazla söyleyecekleri olmalı” şeklinde yanıtlasak da kendisinin halen bir açıklaması olmadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un Danışmanı Selim Terzi ile Phaselis konusundaki karşılıklı yazışmamız özetle şöyle:

Selim Terzi: “Yusuf bey olanı aktarmıyorsunuz günde 12.000 kişinin kullandığı Phaselis’i asgari hijyen ve temizlik için WC ile duşların yapıldığı çok basit ünitelere kavuşturuyoruz. Aşağıdaki pisliğe razı mısınız. Kusura bakmayın attığınız twitler ortada.”

Yusuf Yavuz: “Selim Bey, bu oldukça kötü bir halkla ilişkiler yönetimi. "Pisliğe razı mısınız?" nasıl bir üslup? Siz Bakan Danışmanısınız, bu mudur üslubunuz? Yazık. Burası dünyanın gözü önündeki bir antik kent. Bu bakışla korunan alan yönetilemez. Sui-misal emsal olmaz.

Yusuf Yavuz: "Beyefendi, paylaştığınız çöplerin çözümü 1. derece sit alanını betonlaştırmak değil. Ayrıca korunan alan iyi yönetilemiyorsa bu da sizin ayıbınız. Ören yerini kim işletiyor? Taşıma kapasitesi belirlendi mi? Böyle bir raporunuz var mı? Burası dünya mirası? Betonla mı korunacak?"

Yusuf Yavuz: "Selim Bey, Phaselis'in de bağlı olduğu bir Bakan'ın Danışmanısınız? 12 bin kişinin kullandığı ören yeri tuvaletini neden 1 kişi temizliyor, 12 bin kişinin dolaştığı bir ören yerini sadece 5 kişi denetliyor. İnsanlar buraya ücret ödeyip giriyor. Bu alanı yönetmek bu kadar mı zor?”

Selim Terzi: “Ayrıca orada arkeolojik sit sınırı genişleterek alanın korunması sağlanıyor. Orada bir yapılaşma yok ve olmayacak. Temel ihtiyaçları, temizliği ve düzeni sağlayacak bir çalışma var.”

Yusuf Yavuz: “Beyefendi, hala "orada yapılaşma yok ve olmayacak" diyorsunuz. Korkuteli ya da Elmalı'dan değil, Phaselis'ten bahsediyoruz. Bu yapılaşmaların hepsi de Phaselis koruma alanı içindeki Alacasu Koyunda. Siz yok dediğinizde yok olsaydı keşke. Ama varlar ve hala oradalar.”

Selim Terzi: "İlke kararı ne demek onu da tam anlamamışsınız sanırım. Tüm Türkiye’de ören yerlerinde bu ilke kararına göre karşılama ve ören yeri düzenlemesi yapılır. Siz attığınız her twitte aynı yalanı tekrar ediyorsunuz. Orada bir yapılaşma olmadığını.”

Yusuf Yavuz: “Evet, İlke kararı tam da bunlara izin veriyor. Ancak Alacasu'da yapılan bir ören yeri ziyaretçi karşılama merkezi değil, Halk Plajı ve günübirlik üniteler. Orada bir yapılaşma var ve orası 1. derece arkeolojik sit alanı.”

Yusuf Yavuz: “Sizin bir Bakan Danışmanı olarak bu konuda söyleyebilecek bir sözünüz yok mu? 1. derece arkeolojik sit alanında yasaların izin verdiği ölçünün çok dışında bir yapılaşmayı açıklayacak durumda değil misiniz de yerel bir gazetede çıkan yazıyı paylaşıyorsunuz? Gerçekten bu mudur?”

***

Son OLARAK Bakan Danışmanı Selim Terzi’nin Lara Güzeloba’daki Halk Plajıyla ilgili “anlık” diyerek paylaştığı videonun geçen yıla ait olduğunu, videodaki görüntüler ile paylaştığı fotoğraflar arasındaki farklar üzerinden anlattığım ve kendisinin paylaştığı videonun tarihini açıklamasını talep eden bir paylaşım daha yaptım. Ayrıntılar için bakınız: https://twitter.com/YusufYavuz3/status/1635258277515919360

Bu çağrımızın üzerinden bir günden fazla süre geçmesine rağmen Bakan Danışmanı Selim Terzi’den tek bir ses bile çıkmadı.

Halkı ve kamuoyunu böylesi yöntemlerle yanıltan kişilerin kamu kurumlarını, yetkilileri, bakanları nasıl yanılttığını düşünmek bile istemiyor insan.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan bir an önce bu konuda gereğini yapmasını bekliyoruz...

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok