Antalya
14.03.2023
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
GERGİN MECLİS
GERGİN MECLİS

İş İnsanı Fettah Tamince’nin sağlık tesisinden rezidansa dönüştürmek istediği bina, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında tartışmalara neden oldu.Subasman kodunu kuzeyden alan plan notunu iptal ettiklerini hatırlatan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, aynı yönde karar çıkmasını istese de ‘ilçe belediyesine iade’ kararı alındı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Meclis toplantısı, Muhittin Böcek başkanlığında meclis salonunda yapıldı. Parti grup sözcülerinin gündem dışı konuşmalarının ardından meclis gündeminde yer alan maddelerin oylamasına geçildi. Mecliste 130 gündem maddesi oylamaya sunuldu.

GÜNDEM TAMİNCE’NİN REZİDANSI

Mecliste, Büyükşehir Belediye Kanunu'nun 14'üncü maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 17'nci maddesi uyarınca tekrar görüşülmek üzere meclise iade edilen Muratpaşa Belediye Meclisi'nde kısmen uygun bulunan Güzeloba Mahallesi 3676 ada 21 parseliyle ilgili gündem maddesi görüşüldü. 35'inci gündem maddesinde yer alan maddede, parti meclis üyeleri arasında görüş ayrılıkları oluştu.

UYSAL: İADESİ UYGUN DEĞİL

Maddeye ilişkin söz alan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediye teknik elemanlarının ve imar komisyonu üyelerinin kod belirlemeye yönelik görüşlerini anlattı. Uysal, “Meclisimiz itirazın kabulü yönüne gitmiştir. Kararımızın arkasındayız. Yüce meclisimizin 'belediyemizden geldiği şekliyle' kararımızı oylamasını dileriz. Aksi bir önerge oylandığı takdirde 'Evet' oyu kullanacağımızı beyan ederim. Belediyemizin görüşü açıktır. Belediyemize iadesi uygun değildir. Takdir meclisimizindir" dedi.

KARARDAN DÖNÜN KONU KAPANSIN

Maddenin Muratpaşa Belediyesi’ne iade edilmesinin, yeniden planlama yapmak anlamına geleceğini, bunun da 2 yıl süreceğini belirten Uysal, “İsterseniz bunu da yaparız sorun değil. Ancak şu an geçen meclis aldığımız kararın tam tersi yönde bir karar aldığımız takdirde konu kapanıyor. Neden bunu yapmıyoruz da, 2 sene sürecek bir planlama sürecini tekrar başlatıyorsunuz? Geçen sefer alınan karardan dönün ve konu kapansın. Burada dert ne? Çok yersiz bir uzatma ve usul işlemi olacak. Ama böyle bir karar verirseniz biz binlik plan yaparız. Bütün askı süreçleri sıfırdan başlar ve konu sürüncemede kalır. Ben söyleyeceğimi söyledim, takdir meclisindir” ifadelerini kullandı.

SENİRLİ: KANUN, MECLİSTEN ÜSTÜNDÜR

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli ise bir planı değil plan notunu görüştüklerini belirterek, “Kanun bu yetkiyi belediyeye vermiş. ‘Kod’u nereden alırsanız alın. Meclis kararları kanunun üzerinde değildir. Bu planı istediğiniz gibi yapın. Elindeki yönetmelik ve kanun neyse ona göre bir karar verilsin ve konu kapansın. Siyaset kurumu yıpranıyor. Bu şekilde belediyesine iade edelim.” şeklinde konuştu.

SÖZEN: SONRADAN FARKETTİK

Tartışmanın uzaması üzerine söz alan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, hiçbir meclis kararının padişah fermanı olmadığını ve hepsinin tartışmaya açık olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bizim burada olma sebebimiz, Antalya’nın geleceği ve huzuru içindir. Eğer toplumda bu konu tartışılıyorsa, bunun yeniden gündeme getirilip revize edilmesinde sakınca yoktur. Biz işin teknik boyutunu tartışmıyoruz. İşin hassasiyetini Antalya kamuoyuna düştükten sonra fark ettik. Antalya’nın hassasiyetlerine saygı gösterdiğimiz için yeniden değerlendirilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz”.

GENÇ: İADE EDİLMELİ

Mecliste Ümit Uysal ile yan yana oturan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ise kararın Muratpaşa Belediyesi’ne iadesinin uygun olacağını belirtti. Temel endişenin, cephe alınan yoldan dolayı rant yüklemesi çok yüksek olan bir alana emsal yüklemesi yapılması olduğunu belirten Başkan Genç, “Aslında tüm arkadaşlar bunun revize edilmesini tartışıyor. Ümit Başkan’ın kararına saygı duyuyorum ancak mülkiyet sahibinin açacağı bir dava ile bu rant zaten sağlanmış olur. Bence radikal olarak belediyesine iade edilip, ilçe belediyesinde ekstra rant vermeden, bölgenin hassasiyetlerine kamuoyunun duyarlılığına uygun bir şekilde planlama ile tekrar getirilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

DEMİR: BİZ HALA ANLAMADIK

Başkan Böcek’in görüşlerini sorduğu AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir ise “Biz hala anlayamadık” diyerek söze başlayınca salonda kahkahalar yükseldi. İşin yakan topa döndüğünü belirten Demir, “Herkes elindekini başka yere atıyor. Bu işin doğrusunun ne olduğunu siz söylerseniz fikir sahibi oluruz diye bekledik. Muhittin Başkan geçen meclisteki kararı veto ederek görüşülmek üzere Büyükşehir Meclisine iade etti. Veto kararı kanuna uygun olmayan bir iş varsa uygulanır. Nedir kanuna uygun olmayan?” diye sordu. Tatmin edici bir cevap alamayan Demir, “Sizden yine bir şey gelmedi. Ne yapalım bilemedik. Muratpaşa Belediyesi istemiyor, Büyükşehir İmar Dairesi’ne bari gönderelim. Hukuken oradaki sıkıntı neyse bakılsın, tekrar bakalım.” dedi.

CHP’Lİ FİLİZ: İADE EDİLMELİ

CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz ise grubu adına değil kişisel görüşlerini söyleyerek, “Şahsi düşüncem; maddenin ilgili belediyesine iadesi olması yönündedir. Bu benim şahsi fikrim. Bir önceki mecliste itirazları reddetmiştik.” dedi.

CHP VE İYİ PARTİ REDDETTİ

Yaklaşık 1 saat süren tartışmaların ardından ilgili gündem maddesi ile ilgili 2 kez oylama yapıldı. İlk oylama 'ilçe belediyesinden geldiği şekliyle' yapıldı. Oylamaya Ümit Uysal’ın da aralarında olduğu sadece 3 üye oy kullanınca madde kabul edilmedi. İkinci oylamada ise 'ilgili belediyeye iadesi' şeklinde gerçekleşti. AK Parti, MHP ve SP meclis üyeleri oy kullanmazken, gündem maddesinin belediyeye iadesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

UYSAL SALONU TERKETTİ

 Karara Ümit Uysal ile birlikte Ertuğrul Ünal, Mehmet Hacıarifoğlu ve Enver Barış “Hayır” oyu kullandı. Karar sonrası bir süre Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay genç ile konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sinirli tavırlarla meclisi terk etti.

 

PLAN NOTUNA İZİN VERMEYİZ

Oylamanın ardından sinirli tavırlarla meclisi terk eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, tepkisini dile getiren bir paylaşım yaptı. Muratpaşa Belediyesi olarak ayrıcalıklı plan notuna asla izin vermeyeceklerini belirten Uysal, “Büyükşehir Meclisi’mizin bugün aldığı kararla kentimizin doğa harikası Düden Çayı’nın yanı başında eşitlik ilkesine aykırı, haksız bir plan notunun iptal şansı ne yazık ki kaçırılmıştır. Üzgünüz. Muratpaşa Belediyemiz ve meclisimiz ayrıcalıklı plan notuna asla izin vermeyecektir.” dedi.Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: