Antalya
17.02.2023
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Enfeksiyon uyarısı
Enfeksiyon uyarısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Deprem Kriz Masası, bölgedeki sağlık sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, bölgedeki enfeksiyon tehlikesine dikkat çekildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri (ODSH) Kolu ve sağlık emek-meslek örgütlerinin oluşturduğu Deprem Kriz Masası, 7’inci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB’nin bölgedeki illerin gereksinimlerini karşılamaya çalıştığını belirtti. Fincancı, deprem sonrası eğitime ara verilmesinin, her kriz döneminde ilk vazgeçilenin eğitim olduğu gerçeğini bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ

Toplantıda bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgi paylaşan TTB Halk Sağlığı Kolu Başkanı Dr. Gamze Varol, deprem bölgelerinde bulaşıcı hastalıklar açısından en riskli döneme girildiğini kaydederken şimdiye dek alınan önlemlerin yetersiz olduğunun altını çizdi. Konuşmasında bölgenin özgül durumuna da değinen Varol, barınma ve beslenme koşullarıyla birlikte düşünüldüğünde bağışıklama hizmetlerinin aksamasının özellikle beş yaş altı çocuklarda kızamık salgının ve çocuk zatürrelerinin ortaya çıkmasına neden olabileceğini kaydetti. Ortak yaşam alanlarının güvensiz olmasının solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artıracağını vurgulayan Varol, konuşmasında tıp eğitimine de değinerek tıp ve sağlık eğitimi öğrencilerinin sosyal anlamda iyileşmesi için eğitimin yüz yüze sürdürülmesinin önemini vurguladı.

YARDIMLAR ÇÖPE GİDİYOR

Varol’dan sonra söz alan TTB Halk Sağlığı Kolu Yürütme Kurulu üyesi Dr. Ahmet Soysal ise bölgede herhangi bir temel çevre sağlığı hizmeti verilmediğini, güvenli içme suyu dağıtımının şimdiye dek sağlanmış olması gerektiğini belirtirken, içme ve kullanma suyu dağıtımının bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Soysal, afet bölgesinde yurttaşların tuvalet ve banyo ihtiyaçlarını karşılayamadığını, bunun salgın hastalık tehdidini artırdığını söyledi. Bölgeye iletilen yardımların dağıtımındaki organizasyon eksikliklerine de değinen Soysal, bu yardımların çöpe dönüştüğünü kaydederken; nitelikli gıdanın bölgeye sevkindeki en önemli engelin bölgedeki elektrik kesintileri olduğunu, elektrik sorununun da bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti. Murat ŞENTÜRK

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: