Antalya
14.02.2023
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
Böcek: Depremden ders aldık
Böcek: Depremden ders aldık

Büyükşehir’in Şubat ayı meclis toplantısında gündem deprem oldu. Başkan Muhittin Böcek, bölgede yapılan çalışmaları anlatırken, “Yaraları birlikte saracağız” dedi. Depremden dersler de çıkardıkların belirten Böcek, 19 ilçeyi kapsayacak deprem master planı çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı Muhittin Böcek başkanlığında yapıldı.  Toplantı depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşunda bulunarak başladı. Toplam 136 maddenin görüşüldüğü mecliste grup sözcüleri hayatını kaybeden CHP eski genel başkanı Deniz Baykal için başsağlığı dileklerini iletirken, depremden duydukları üzüntüleri de paylaştı. Meclisin açılışında konuşan Başkan Muhittin Böcek, iki kez deprem bölgesine gidip çalışmaları yerinde gördüğünü belirterek, tüm ekipleriyle depremin ilk gününden itibaren bölgede olduklarını belirtti.

 

BÖLGEDE YOĞUN ÇALIŞMA

Büyükşehir ekiplerinin Hatay başta olmak üzere bölgedeki tüm illerde çalıştığına dikkat çeken Böcek, “401 uzman personel, itfaiye, ambulans, iş makinesinden oluşan 175 araç, 27 jeneratör, 127 tır, 95 gönüllü yardım aracıyla deprem bölgesinde çalışmalara destek verdik. Hem arama kurtarma çalışmalarına destek verdik hem de gıda, kıyafet ve malzeme desteği sağladık. 600 kişilik çadırkentimizi Hatay’da kurduk şimdi de 600 kişilik çadırlarımızı Maraş’a kuruyoruz” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞA SICAK YEMEK

Bir mobil olmakla beraber birisi Malatya’da birisi Hatay’da 2 sabit aşevi kurarak depremzedelere ve çalışanlara sıcak yemek sunduklarını belirten Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek, Maraş’ta hayırsever bir vatandaşın aşevi kurmasına da yardımcı olduklarını belirtti. Hatay’da günde 5 bin ekmek ürettiklerini söyleyen Böcek, “25 iş makinesi, cenaze aracımız ve din görevlilerimizle beraber oradayız. İtfaiyemiz 77 personel 172’nci saatte Cengiz Polat isimli vatandaşımızla beraber 79 kişiyi kurtarmış ve cansiperane çalışmıştır. Çalışmalarda katkı koyan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

4 BİN 882 KİŞİYE YARDIM

ASAT’ın deprem bölgesinde önemli çalışmalara imza attığını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, 1 araç ve 88 personel ile içme suyu arızlarının giderilerek Hatay’da şebekeye temiz su sağlanması noktasında çalışma yapıldığını söyledi. ASAT’ın akustik dinleme cihazıyla arama çalışmalarına da önemli bir destek verdiğini söyleyen Başkan Böcek, “Sağlık destek tırı ve 20 personelimiz ile beraber Hatay’da sağlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca Cam Piramit Afet Yardım Merkezi ve ilçelerimizde ATASEM’lerde yardım toplama ve dağıtımlarımız devam ediyor. Antalya’da 7 bin 80 gönüllümüz, 771 personelimiz, 4bin 882 depremzede ailemize yardımda bulunmuşlardır” dedi.

 

DEPREMZEDELERİN YANINDAYIZ

Her yerde çare olmaya çalıştıklarını belirten Böcek, şu bilgileri verdi: “Yardımları sadece Büyükşehir Belediyesi olarak biz değil, partiler üstü, diğer belediye başkanlarımız, AFAD, kurum ve kuruluşların yardımlaşmasıyla yapıyoruz. Antalya’ya deprem bölgesinden 62 bin vatandaşımız geldi. Gerek ulaşımlarıyla ilgili gerek ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili hizmetler veriyoruz. Birlik ve beraberlik içinde yaraları hep birlikte saracağız. Bazı tedbirsizlikler var onlarında tedbirlerini alacağız. Vatandaşlarımızın hep yanında olmaya çalışıyoruz”.

 

MASTER PLANI HIZLANDIRILDI

“Her depremden bir ders alıyoruz” diyen Başkan Böcek, vatandaşın can ve mal güvenliği için Deprem Master Planı’nın önemine dikkat çekti. Başkan Muhittin Böcek, belediye olarak 2022 yılı Mayıs ayında Deprem Master Planı çalışmalarına başladıklarını ve Deprem Master Planı Çalıştay’ı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye’de 2000 yılında İstanbul’da, 2002 yılında İzmir’de yapılan deprem masterplanını üçüncü il olarak tamamlamayı düşünüyoruz. Bunu çok önemsiyorum. Yerel yöneticiler olarak günü kurtarmadan 50 yıllık önümüzü görmemiz lazım. O anlamda çalışmalarımızı gerçekleştirmek durumundayız. Deprem master planını Antalya'nın 19 ilçesini kapsayacak şekilde gerçekleştireceğiz. 19 ilçemizin imar müdürleri, tüm mühendislerimiz ve meslek odalarımızla birlikte çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Kısa sürede tamamlayacağız” diye konuştu. Hasan YAVAŞLAR

 

YAŞANANLAR

KADER DEĞİL

Büyükşehir Belediye meclisinde grubu bulunan partilerin sözcüleri de deprem felaketi ile ilgili konuştu. Hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyen, yaralılara da şifalar dileyen grup sözcüleri, “Türk milletinin başı sağolsun” dedi. CHP Grup sözcüsü Deniz Filiz, AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, İYİ Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar ve Saadet Partisi Grup Sözcüsü Mehmet Manavoğlu tespitlerini dile getirdi. MHP Sözcüsü Selçuk Senirli’nin, “Yaşananlara kader diyemeyiz. Çünkü kader gayrete aşıktır” sözleriyle dikkat çekti.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: