Antalya
25.01.2023
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Uğur Mumcu anıldı
Uğur Mumcu anıldı

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 30. yıldönümünde büyük bir hüzünle anıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, "Ülkede demokrasi adına söyleyecek pek bir şey kalmadı." dedi

Evinin önünde uğradığı bombalı saldırıcı sonucu katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, aramızdan ayrılışının 30. yılında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şubesi öncülüğünde düzenlenen törene, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, il yöneticileri, ilce başkan ve yöneticileri, sendikalar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.  Törende konuşan ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, "Türkiye'de her anlayıştan insanımız Uğur Mumcu'nun dürüstlüğüne güven ve saygı duyduğu için ölümünden sonra arkasından milyonlar yürümüş ve sahip çıkmıştır. Mustafa Fehmi Kubilayları, Muammer Aksoyları, Uğur Mumcuları, Bahriye Üçokları, Ahmet Taner Kışlalıları, Abdi İpekçileri, Gaffar Okkanları, Necip Hablemitoğluları, Mustafa Yücel Özbilginleri, Kuddusi Okkırları, İlhan Selçukları, Albay Ali Tatarları, Vural Avarları ve binlerce vatanseveri; bağımsızlığımız için vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği için şehit verdik ve ne yazık ki hala vermeye devam ediyoruz." dedi.

TÜRKİYE BAĞIMSIZ DEĞİL

“Gericiliğe, bölücülüğe, işgale, sömürüye, hırsızlığa, her türlü yozlaşmaya ve yabancılaşmaya ve tüm bunların suçlusu emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı direnmek ve mücadeleyi kazanmak, Atatürk'ün manevi mirasçıları olarak hepimizin tarihi görevidir" diyen ADD Başkanı İbrahim Daş sözlerini şöyle sürdürdü: "Uğur Mumcu, her zaman Türkiye'yi bekleyen tehlikeleri işaret etmiş ve haklı çıkmıştır. Uğur Mumcu'nun doğruları bugün için de hala geçerlidir. Bugün gelinen noktada Türkiye, yirmi yıldır tarihinin en uzun ve en karanlık gecesini yaşamaktadır. Artık Türkiye bağımsız değildir! Adalet ve demokrasi de yoktur. Ancak millet bunca zorluk karşısında dahi umudunu yitirmemiş, birliğini korumuştur. En önemlisi de Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk ruhuna sahip çıkmaya devam etmektedir. Korkuya ve kaygıya kapılmadan sakinliğimizi koruyarak, Cumhuriyetimiz için demokratik yollarla sandığa sahip çıkmalıyız! Hiç şüpheniz olmasın ki 2023 yılı ne bir vizyon ne de yeni bir yüzyılın başlangıcı değil 2023 yılı milletin hayırlı evlatlarının önderliğinde, parlamenter rejime dönüş yılı olacaktır.” diye konuştu.

BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Törende konuşan CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ise demokrasi şehitlerini selamladı. Cengiz, "Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve bütün demokrasi şehitlerimiz milyonların kalbinde yaşamaya devam ediyor. Milyonlarca yurtseverin mücadelesinde, direnişinde, kavgasında yaşıyorlar. Mumcu, doğrulara, gerçeklere, Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerine, çağdaşlığa, laikliğe, emeğe,  hukuka, adalete düşman bir avuç bezirgânın baskısına, ölüm tehditlerine boyun eğmeden yazdı. Ömrü boyunca araştırdı. Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz dedi. Sordu, sorguladı. Âlemini susturamayanlar tarafından kalleşçe katledildi. O kalleşlere, o halk düşmanlarına inat Uğur Mumcu milyonların kalbinde zihninde yaşıyor! Uğur Mumcu yaşayacak" dedi.

UĞUR MUMCU ANITINA KARANFİL

İl Başkanı Cengiz ve il yöneticileri Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Meydan Kavşağı’nda bulunan Uğur Mumcu Anıtı’na giderek karanfil bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.  Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: