Antalya
25.01.2023
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Tarımda devrim zamanı
Tarımda devrim zamanı

ATB Başkanı Ali Çandır; üretici, komisyoncu, market sahibi ve tüketicinin şikâyetçi olduğu tarımda devrimin şart olduğunu vurguladı. Bunun için her türlü koşulun hazır olduğunu belirten Çandır,  “Yaşadığımız sıkıntılı süreci fırsata çevirerek köklü değişiklikler yapabiliriz.” dedi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) iş birliği ile düzenlenen “Tarım Muhabirliği Eğitimi”nin dördüncü dersi, 2 ayrı oturumda yapıldı. İlk oturumda ATB Başkanı Ali Çandır’ın konuşma yaparken dersin ikinci bölümünde  Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm “Tarım Ekonomisi” başlıklı sunum yaptı. Oturumu AGC Başkanı İdris Taş da izledi.  

YOĞUN İLGİ SEVİNDİRİCİ

Tarımın hem cebimizle hem de midemizle ilgili olduğu için son dönemde daha önemli hale geldiğini belirten ATB Başkanı Ali Çandır, bu nedenle tarım haberlerine uzmanlaşmış isimlerden dinlemenin çok daha doyurucu olduğunu söyledi. Tarımın başkenti olan Antalya’da uzmanlaşmış tarım muhabiri olmasının önemine değinen Çandır, “Açtığımız derslere ilginin yoğun olması memnuniyet verici” şeklinde konuştu.

TARIMDA DEĞİŞİM ŞART

Tarımın siyasete çok çabuk evrilebildiğine işaret eden Çandır, “Veri seti en bozuk sektör tarım. Nerede ne ekildiğini dahi bilmiyoruz. Bunun yanında, artan fiyatlar, siyasetçiler tarafından doğru olmayan şekilde yorumlanabiliyor. Son yıllarda üreticiler, aracılar ve perakendeciler bu nedenle terörist olarak itham edildi. Tarımın itibarı yerle bir oldu. Gelinen noktada üretici, aracı, komisyoncu, market sahibi ve tüketici olmak üzere tarımsal ürüne temas eden herkes şikâyetçi. Aslında tarımda devrim yapmak için her türlü koşul mevcut. Yaşanan sıkıntılı süreci tarımda devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapmak için fırsat olarak görebiliriz.” diye konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: