Antalya
24.01.2023
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Tersine beyin göçü olacak
Tersine beyin göçü olacak

Parti içi eğitim için Antalya'ya gelen DEVA Partisi İnsan Kaynakları ve Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazlı Seda Vural ile gündem üzerine sohbet ettik. Vural, daha önce Türkiye'den farklı ülkelere giden bilim insanlarının 2023 seçimlerinden sonra ülkeye geri döneceğini söyledi

RÖPORTAJ: ENGİN KORKMAZ

Antalya'da iki günlük saha çalışması yapan DEVA Partisi İnsan Kaynakları ve Parti İçi Eğitim Başkanı Nazlı Seda Vural, gündemi değerlendirdi.  Vural, DEVA Partisi’nde olma sebebini, “Özellikle son zamanlarda hem kadın olmanın, hem genç bir girişimci olmanın, hem haberleri izlerkenki içimin burukluğu artık elimi taşın altına koymam gerektiğine karar verdim. Şikâyet etmektense bir şeyleri düzeltmenin, bir şeylere çözüm aramanın siyasetten geçtiğini gördüm. DEVA Partisi çünkü üniversite yıllarımızdan takip ettiğimiz Ali Bey’in çok iyi bir ekonomi yönetimi, çok iyi bir devlet yönetimi kültürü vardı. Bu kültürü kurmuş olduğu partide de yaşatacağını inandım. Öyle de oldu. Partimize baktığımızda yüksek oranda bir kadın kotası ve gençlik kotası var. Bu vesileyle partimizi diğer partilerden ayıran eylem planlarımızda oluşan bir çalışkanlık, bir disiplin, bir çözüm arayışı kararımın ne kadar doğru olduğunu ve DEVA Partisi’nin çeşitliliğiyle birlikte uygulanan eylem planları ve çözüm süreçleriyle de bu yola çıktık” diyerek açıkladı.

 

GİDENLER GERİ GELECEK

Vural konuşmasında, “Bu vatanda biz kendi bayrağımız, kendi cumhuriyetimiz ve bağımsızlığımız için çok mücadeleler verdik. Türkiye çok büyük bir ülke. Her şeye rağmen görece dış politikada, ekonomide, hala bir şeyleri başarmış, hala dünyada varlık gösteren, dünyada hem genç nüfusuyla hem insan kaynağıyla bir şeyleri başarmış bir ülke. Ülkeden gitmektense ülkede kalmanın, ülkemiz için mücadele vermenin, zamanında savaşlar geçirmiş tarihimize sahip çıkmanın özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin sağlam temellerle 100’üncü yılında artık hak ettiği günlere kavuşacağına inanarak bu mücadeleye dâhil oldum. Yurtdışına gitmek, ülkeden gitmek en kolay en basit yol aslında. Bazı arkadaşlarımız ekonomik ve ailevi nedenlerle bazı arkadaşlarımız ise mecbur kaldığı için gitmek zorunda kalıyor. Tabi ülke şartları belli bunlara da çok kızamıyoruz. Tepki gösteremiyoruz. Çok iyi doktorlarımız, çok iyi bilim insanlarımız, çok iyi sanatçılarımız maalesef ülkemizi terk etmek zorunda kaldı. Çok ciddi oranlarda beyin göçü yaşıyoruz. Ama biz inanıyoruz ki bu yaz DEVA iktidarında artık tersine beyin göçü başlayacak. Giden arkadaşlarımızın, sanatçılarımızın, akademisyenlerimizin hepsi yavaş yavaş ülkeye dönmeye başlayacak” dedi.

 

GENÇLERİN SORUNLARI VAR

Vural konuşmasının devamında, gençlerle ilgili proje ve vaatleri hakkında ise şunları söyledi: “Bizim 22 eylem planımız var. Bu eylem planımızın da en kıymetlileri gençlik eylem planımız. Bu plan çok fazla maddeden oluşuyor. 22 eylem planımızda, mülteci sorunundan, hukuk, adalet, enerji, ekonomi, yüksek öğrenim, sağlık, kadın, gençlik hepsinde ne kadar sürede yapacağımızı yazdık. Her şeyin süresi, çözümü, zamanı hazır. Gençlerin sorunu çok fazla. Maalesef ev genci diye bir kavramla karşılaştık. Onun yanında genç işsizlik oranları çok yüksek. Çok iyi üniversiteleri bitiren arkadaşlarımız iş arama sürecinde artık psikolojik sorunlar yaşamaya başladılar. Aileleriyle araları bozuldu. Yeni bir hayata atılmak, evlenmek, bir iş kurmak arkadaşlarımızı çok zorluyor. Biz gençlere gerçekten huzur içinde mutlu olacakları, istedikleri meslekleri kendi ilgi alanlarıyla, yetenekleriyle çok huzurlu bir hayat yaşayacakları bir Türkiye vaat ediyoruz”

 

AYRI GELİR KAYNAĞI GEREKİYOR

Vural gençlerin barınma ve beslenme sorunlarıyla ilgili ise, “Üniversite gençlerinin tek sorunu barınma ve istihdam değil. Barınma ve istihdam sorununun yanında maalesef son 2-3 yıldır bayramlarda ailelerini ziyaret etmek için otobüs ve uçak bileti bulamayan, kalacak yer bulamadığı için çok iyi üniversiteler kazanıp kayıt yaptıramayıp üniversiteye başlayamayan arkadaşlarımız var. Tabi bu iktidarın gençlikten ne kadar uzak kaldığını gösteriyor. KYK ücretleri büyük bir müjdeyle açıklandı 1250 Lira. Ama baktığımızda şu an herhangi üniversiteye yakın bir kafeteryaya girdiğinizde bir kahve 30 lira. 1250 lirayı sadece 30’a bölseniz 18-19 yaşındaki bir öğrenci için bir kahve içmek bile artık çok büyük bir lüks. Onun dışında ders kitaplarının parası belli. Maalesef paramız o kadar değersizleşti ki akademik kaynaklar hep yurtdışından Dolar ve Euro üzerinden geliyor. Bunları karşılamakta, kitap almakta, kendi kırtasiye masraflarını karşılamakta, işin içine biraz da teknik alanlar girse tıp, diş hekimliği, mimarlık, tasarım okusa zaten kendi bölümünün maketlerinin masrafları yani nerdeyse üniversite okumakta artık maalesef arkadaşlarımız için bir lüks oldu. Bunun için ayrı bir gelir kaynağı gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

İLK SEÇİMDE İKTİDARDAYIZ

2023 Yılında DEVA Partisi’ni ilk seçimde iktidarda gördüklerini söyleyen Vural, “DEVA Partisi’nin iktidarda olması için gerekli çalışmalarımızı, programlarımızı, yaptık. İktidara geldiğimizde de neler yapacağımızı gerekli eylem planlarımızla birlikte hazırladık. Bizim partimiz gerçekten çok çeşitli bir kadrodan, çok çeşitli bir insan kaynağından oluşan tam merkezde yer alan ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine herkesin kendine yer bulduğu, bütün görüşlerden uzak tamamen Türkiye’nin mutlu, huzurlu, refah içinde müreffeh bir yarına ulaşması için kuruldu. Genel başkanımız kendini elin taşın altına koydu. Biz de onunla birlikte bu yola çıktık. DEVA Partisi’nde şu an Genel Başkan Yardımcısıyım ama sahada olmaktan çok büyük keyif alıyorum. Genç arkadaşlarımın beni gördükçe umudunu yitirmemelerinden, onların karşısına bir rol model olarak çıkmaktan 26 yaşında parti kurulurken orada olmanın genç arkadaşlarıma yansımasından mutlu oluyoruz. Çünkü genç arkadaşlarımız çok umutsuz. Ülkeden kaçıp gitmenin yolunu ararken bizimle yollarının kesişmesi çok umutlu oluyor. Bugün Antalya teşkilatımızda genç arkadaşlarımızla da bunu konuştuk. Bizim partimiz bir şeyi yaparken onun karşısında uygulamalarıyla örnekleriyle çıkıyor. Biz gençlere yer veriyoruz. Evet, bizim genel merkez yönetim kurulunda üniversiteli arkadaşlarımız var. Onların söz hakkı var” dedi.

 

ALTILI MASANIN BİR HAYALİ VAR

Altılı masa ile ilgili de konuşan Vural, “Altılı masa asgari müştereklerin ortaklıklarından oluşan bir yapı. Altılı masadaki her parti, her lider, birbirinden başka görüşlerde, başka siyasi geçmişlerde ve başka parti tabanlarına seslenen insanlar. Seçimden sonrasını düşünmek için seçimden sonrasını kurgulamak için henüz çok erken. Altılı masanın 30 Ocak’ta ortak politika programını açıklayacağı bir metin var. Şu an ortak cumhurbaşkanı adayının açıklanması bekleniyor. Buna ek olarak ortak seçim ittifakındaki ortaklıklar hangi bölgede hangi adayların güçlü olduğuna dair çalışmalar son toplantıda yapılması kararı alındı. Bununla ilgili komisyon kurma hazırlıkları başladı. Aslında altılı masanın bir Türkiye hayali var. Bu Türkiye hayali için öncelikle 13. Cumhurbaşkanının altılı masadan çıkması buna ek olarak meclis çoğunluğunun sağlanarak güçlendirilmiş parlamenter sisteme artık tek bir kişinin doğrularıyla, kararlarıyla yönetilen sistemin cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hak ettiği parlamenter sisteme dönüşü için bir çalışma var. Bunun sonrasını düşünmek için çok erken. DEVA Partisi şu an altılı masanın bir parçası. Bundan da çok mutluyuz. Hazırladığımız bütün eylem planlarında da o masaya desteğiz. Diğer partilerinde başkan yardımcılarıyla oluşan komisyonlarda çok ciddi çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmaların sonucunu da meyvelerini de bu seçimde alacağız” ifadesini kullandı.

 

ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN SEBEBİ ADALET

Gençlerin sadece işsizlik sorunu olmadığını, eğitim ve ekonomik sorunlarının da olduğunu dile getiren Vural, “Ülkemizde bu çözümsüzlüğün bu sıkışmışlığın en temel nedeni de adalet sorunu. Aslında ekonominin bozulmasının sebebi de adalet. Ülkemize yatırım olmamasının ülke ekonomik sisteminin, enflasyonun bunların hepsini sorunu adalet. Çünkü maalesef gerek kadroların liyakatsizleştirilmesi, gerek kurumların zayıflaması, kuralların zayıflaması, bizim adalet sistemimizde çok geride kalmasına neden oldu. Ben 1993 doğumluyum yine görece eğitim sistemi benim dönemimde daha iyiydi. Ama benden sonra gelen nesiller iki haftada bir sınav değişiklikleriyle, bir hafta önceden değişen sınav tarihleriyle birçok şeyle hem aileler hem öğrenciler yüzleşmek zorunda kaldı. Bununla birlikte üniversiteler plansız, programsız açıldı. Vakıf üniversitelerinin kontenjanları herhangi bir denetim, herhangi bir sürdürülebilirlik içinde ilerlemedi. Yine orada maalesef işsizliğin ötelenmesi için arkadaşlarımız bir nevi 4-5 yıl işsizlik ötelemiş oldu” dedi.

 

MAKAS AÇILDI

Vural, “Diğer yandan 2023 bütçesinde EYT’ye dair herhangi bir ödenek yoktu ama birden karşımıza bir EYT çıktı. TOKİ projesinden bahsediyoruz. TOKİ projesinde ilk evim projesi için şartlar belli başvuran sayısı belli ve yapılacak konut sayısı belli. Diğer projede artık orta gelir düşük gelir kavramı tamamen yok oldu. Ne yazık ki bizim ülkemizde düşük gelirli insanlarla yüksek gelirli insanlar arasındaki makas o kadar açıldı ki biz orta gelirli hanelerimizi kaybettik. Bir yandan nesiller arası adalet kavramı var. Bu EYT henüz meclise gelmedi ama geldikten sonra maalesef bu ben ve benim kuşağımı üzerine bir yük olarak bizim ödeyeceğimiz bir sisteme geçti. Ülkedeki enflasyon zaten belli. Bütün bu ekonomik çözümün içinden ben artık gerçekten bu iktidarın çıkabileceğini sanmıyorum. Hiçbir siyasi sihirbazlık bunu çözebilecek güçte değil” diye konuştu.

 

 

DEZENFORMASYON YASASI KABUL EDİLEMEZ

Dezenformasyon yasasının kabul edilebilir yasa olmadığını vurgulayan Vural, “Çünkü oradaki ölçütlerin, verilerin, donelerin kim tarafından ve nasıl kontrol edildiğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Ankara’da iletişim başkanlığı diye bir binanın tamamen kendi kararları ve doğruları doğrultusunda ilerleyecek bir süreçten bahsediyoruz. Tabii ki herhangi bir konuda yanlış bir bilgi vermek, ülkeyi bir kaosa sürüklemek, bunların önüne geçmek için belirli adımlar atılabilir ama bu yasa çok geniş kapsamlı ve tamamen birilerini koruma birilerini bilgiden uzaklaştırma ve birilerini besleme amaçlı bir yasa. Bu yasa ile ilgili hem genel başkanımız, hem ilgili politika başkanlarımız, ilk çıktığı dönemlerde henüz uygulamaya geçmediği için açıklamalarını yaptılar. Altılı masadaki diğer liderlerde bu konuda aynı noktada. Bu yasa kesinlikle kabul edilemez. Arada yeniden revize edilmesi, güncellenmesi ve çalışılması gereken bir yasa paketi. Bununla ilgili de gerekli çalışmalar yapılıyor” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: