Antalya
23.01.2023
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
Algılar Sergisi Antalya Müzesi'nde açıldı
Algılar Sergisi Antalya Müzesi'nde açıldı

İlk uluslararası solo sergisini geçtiğimiz yılın ortalarında Almanya'nın Detmold kentinde gerçekleştiren İlknur Tunalı, Türkiye'deki ilk solo sergisini ise Antalya Müzesi'nde açtı.

 

Açılışta sanatseverleri ağırlayan Tunalı, nesnelerin gerçekliklerini ikinci plana atarak, resimlerini kendi kurgusu ve görüşüyle soyutladığını belirti. Tunalı; “Resimlerimin sizlerin algısında ve duygularında yeniden şekillenecek olmasından heyecan duyuyorum. Sergim 31’ine kadar devam edecek. İlgi duyan herkesi Antalya Müzesi’ne davet ediyorum.” dedi.

DÜŞÜNSEL DÜNYANIN YANSIMASI

Resim ile olan ilişkisinin 30 yıla yakın bir zamanı kapsadığını anlatan Tunalı sözlerini şöyle sürdürdü:  “Aldığım estetik ve sanat felsefesi dersleri ve genç yaşımdan beri okuduğum felsefe tarihi sanata bakış açımı şekillendirdi. Figür çizimlerimde de anatomi bilgimin avantajı oldu” diye ekledi. Sağlık bilimlerinden sosyal bilimlere uzanan ve dört ayrı üniversite mezunu olduğunu belirten Tunalı; "Profesyonel çalışma hayatımı sonlandırdıktan sonra kişisel sergilerim için yoğun çalışma ortamı buldum. Bu sergimin adını ‘Algılar’ olarak belirledim çünkü her birimizin dünyayı algılama biçimi birbirinden farklıdır. Düşüncelerimiz ve inançlarımız nesneleri görüşümüzü etkiler. Her bir insan dünyayı diğerinden daha farklı algılar. Bu tablolar; tüm hayatım boyunca okuduğum kitapların, yolculuklarımın, kayıplarımın, insan ilişkilerimin, toplumsal ve ekolojik duyarlılığımın, sezgisel ve düşünsel dünyamın bir yansımasıdır.”  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: