Antalya
21.01.2023
A
GÜNDEM , YAŞAM
11. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI
11. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI

AKDENİZ Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz naklinin üzerinden 11 yıl geçti. Yıldönümünü pasta keserek yüz nakilli Uğur Acar ile kutlayan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Bu tür ameliyatlar ülkenin sağlık sisteminin geldiği düzeyi gösteriyor." dedi.

AÜ Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu'ndaki programa Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar katıldı. Yüz nakilli Uğur Acar için 11'inci yıla özel pasta kesildi.Uğur Acar'a yapılan yüz naklinin üzerinden 11 yıl geçtiğini belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, “Bu tür ameliyatlar ülkenin sağlık sisteminin geldiği düzeyi gösteriyor. Bu sadece bizin hastanemiz değil, Antalya için Türkiye için önemli. Eğer sağlık turizminde ve diğer olaylarda ülke tıbbının düzeyinin göstermesinde, Türkiye'nin adının bu kadar duyulmasında bir miktar emeğimiz olduysa çok mutluyuz. Yapılan bir tane iş, o ülkenin dışardaki imajını çok değiştiriyor. Biz Akdeniz Üniversitesi olarak ülke imajına katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz. Uğur'a sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice yıllar diliyoruz. Üniversitemizin elemanı Uğur'un inşallah düzenli bir hayatı olur" dedi.

ÖMER ÖZKAN TEKNİĞİ

Dünyada ilk rahim naklini yaptıklarını hatırlatan Prof. Dr. Ömer Özkan, ameliyat sonrasında yurt dışından gelen çok sayıda bilim insanına 'Ömer Özkan Tekniği'nin öğretildiğini anlattı. Prof. Dr. Özkan, şöyle konuştu:“Hala bizim tekniğimizi kullanılıyorlar. Gelecekte herhalde bizim tekniğimizin üzerinde gelişmiş olacak. Bu Türk tıbbında çok ileridir. Çok mutluyuz. Örneğin bir Behçet hastalığımız var. Rusya'dan arıyorlar Behçet hastalığı var dediler. Bizim ismimiz de Behçet hastalığı gibi anılıyor ve bu isim Türk ismi. Bu ne kadar önemli. Gelecekte de inşallah bizim tekniğimizden bahsedilerek rahim nakli ilk ismiyle anılır."

11 YAŞINDA GİBİ HİSSEDİYORUM

Uğur Acar da yeni yüzüyle 11 yılı doldurmanın mutluluğunu yaşadığını anlattı. Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan ve tüm doktorlara teşekkür eden Acar, "Hayatım boyunca tıraş olamazken artık tıraş olabiliyorum. Aynalara bakamazken aynalara bakabiliyorum. Çocukların korktuğunu hissederken artık yolda yürürken çocukların benden korkmadığını fark ediyorum. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum. 29 yaşındayım ama kendimi 11 yaşında gibi hissediyorum" dedi.Konuşmaların ardından Acar, doktorlarla pasta kesti.

 

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen, henüz 1 aylıkken evde çıkan yangında yüzünün yüzde 90'ında kalıcı hasar oluşan Uğur Acar'ın hayatı, 21 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla değişti. Yüzündeki yanık nedeniyle 19 yıl kendisini toplumdan soyutlayan, çocuklar korktuğu için alışveriş merkezlerine, parklara gidemeyen Acar, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Prof. Dr. Özlenen Özkan ve 35 kişilik ekibi tarafından gerçekleştirilen nakille yeni görünümüne kavuştu. Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'nın (37) bağışlanan yüzü, Türkiye'de ilk defa yapılan ve 11 saat 45 dakika süren operasyonla Uğur Acar'a nakledildi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: