Antalya
20.01.2023
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Karaalioğlu'nda gecikmeli yıkım
Karaalioğlu'nda gecikmeli yıkım

Doğal sit alanı olan Karaalioğlu Parkı’nda 1 aydan fazla süredir devam eden kaçak inşaatın çevreye verdiği büyük zararı 3 gündür gazeteci Yusuf Yavuz imzalı haberlerle gündeme taşıyan Antalya Körfez gazetesinin yayınları, nihayet yetkilileri harekete geçirdi. Parktaki çay bahçelerini kiralayan özel işletmenin yarattığı tahribata engel olmayan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşatların yıkımına da gecikmeli başladı.

 

Antalya’nın simgelerinden olan ve 1991 yılında doğal sit alanı olan Karaalioğlu Parkı’ndaki çevre tahribatını, ilk olarak 15 Ocak Pazartesi günkü sayımızda gündeme taşımıştık. CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mehmet Hacıarifoğlu, Karaalioğlu Parkı’ndaki betonlaşmanın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Bir aydır Karaoğlan Parkı’nı betona boğdunuz. Bu kadar mı estetikten yoksunsunuz!" yorumunu yapmıştı. Bu gelişmenin ardından tepkiler art arda geldi. Çay bahçelerinin bulunduğu bölgeyi kiralayan firma tarafından yapılan inşaatta, parkın zeminindeki tarihi doku yok edilip zemin betonla kaplandı. İnşaat nedeniyle çevredeki ağaçlar da zarar görürken briketle örülüp çimento ile kaplanan duvarlar aşırı çirkin bir görüntü oluştu. 1. derece doğal sit alanı olan parktaki bu çevre ve tarih katliamı Antalyalıların yoğun şikâyetlerine neden oldu.

KORUMA KURULU: YIKILSIN

Bu arada Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 6 Ocak’ta aldığı izinsiz uygulamaların kaldırılması ve yapılan işlemlerle ilgili komisyona bilgi verilmesi istedi. Ancak komisyon kararının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen izinsiz uygulamaların kaldırılmadığı görüldü. Bu gelişmede Yusuf Yavuz’un özel haberi ile kamuoyunun dikkatine sunuldu.

 KENT KONSEYİ: EYLEM YAPARIZ

Tarihi parktaki çevre katliamına bir tepki de Kent Konseyi’nden geldi. Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaalioğlu Parkı'nda yapılan inşaat çalışması eleştirdi. Açıklamada, “Karaalioğlu Parkı’nda gerçekleştirilen beton dökme, tuğla örme, ağaç kesme ve ağaçları ve yeşil alanları çimento ile boğma faaliyetlerinin hangi bilimsel çalışmaya hizmet ettiği açıklanmalı, kentimizin doğal zenginliği kamuya açık bir alan olarak bakımlı kalmalı ve ranta kurban edilmemeli.  Karaalioğlu Parkındaki tahribatın durdurulması elzemdir. Asırlık ağaçların kesilmesi, parkın betonlaştırılması değeri ve emeği göz ardı eden bir yaklaşımdır ve bu yaklaşım kabul edilemez. Uyarılarımız dikkate alınmazsa kitlesel eyleme başlayacağız” denildi. Bu açıklamada Yusuf Yavuz ve Engin Korkmaz’ın manşet haberiyle Antalya gündemine taşındı ve sonunda yetkililer harekete geçti.

BÜYÜKŞEHİR ENGEL OLAMADI

Konunun muhatabı olan Büyükşehir Belediyesi, kendisine bağlı bir kuruluş olan ANSET aracılığıyla Karaalioğlu’nun Parkı’nın çay bahçeleri kısmını özel bir firmaya kiralamıştı. Bu firma da parkın tarihi değerine ve doğal sit alanı olmasına aldırmadı ve parka büyük zarar veren bir inşaatı hayata geçirdi. 7’den 77’ye birçok kenti sakininin güzel anılar yaşadığı parkın zeminine beton dökülüp cennet doğası tahrip edilirken alanda briket duvarlar yükselmeye başladı. Bu büyük tahribata engel olamayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de burada kaçak tespit ettiğin ve yıkıma başlattığına dair bir basın bülteni yayınladı.  

YENİ Mİ GÖRDÜNÜZ?

Karaalioğlu’nda 1 aydan fazla süredir devam eden inşaatın zamanında durdurulmaması vatandaşların tepkisine neden oldu. Çok sayıda kent sakini, tahribatın bu kadar geç fark edilmesini ya da görmezden gelinmesini eleştirdi.  Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karaalioğlu Parkı içerisinde yer alan çay bahçelerinin bulunduğu alanda işletmeci tarafından izinsiz yapı yapıldığını tespit etti. Özel bir işletmeye kiraya verilen alandaki izinsiz yapılara müdahale etti.” denildi. Ancak neden bu kadar geç kalındığına dair bir bilgi yer almadı

ESKİ HALİNE GELEBİLECEK Mİ?

Belediye bülteninde ayrıca, “Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, fen işleri ve park ve bahçeler dairesi başkanlığı ekipleri çay bahçesi içerisindeki sert zemini kaldırırken izinsiz yapılan imalatları yıkıyor. İşletmeci tarafından yapılardaki büyültmeler sökülerek eski haline getiriliyor. Karaalioğlu Parkı içerisindeki yeşil doku Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından eski haline getiriliyor.” ifadeleri yer aldı. Parkın bu kadar tahribattan sonra gerçekten eski haline gelip gelemeyeceği ise merak konusu oldu.

 

KONU PALMİYE ZARARLISI MI?

Belediye bülteninde inşaatı durdurmak ve çirkin yapıları yıkmak için neden bu kadar geç kalındığını anlatmak yerine parktaki palmiye böcek zararlılarının anlatılması da şaşkınlıkla karşılandı. Açıklamada, “Karaalioğlu Parkı içerisindeki bazı ağaçlarda uzun anten böceği zararlısı ve kırmızı palmiye böceğinin yanı sıra dip kurdu zararlısı bazı peyzaj ağacımıza zarar verdi. “ denirken bu inşaatın parka ne kadar zarar verdiğinden bahsedilmedi. Belediye bültenlerinde hemen hemen her konuda görüş bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de konu hakkında tek kelime etmemesi de gözlerden kaçmadı.

YA BURASI NE OLACAK

Gazeteci Yusuf Yavuz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yine Karaalioğlu’nun bir başka noktasında çevreye verilen zararı gündeme getirdi. Yavuz paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Burası Antalya Karaalioğlu Parkı'nın doğusundaki Bülent Ecevit Kültür Merkezinin önü. Büyükşehir Belediyesi burayı restoran yapacağını duyurdu. Alanda ‘yenileme çalışması’ olduğunu belirten afişler vardı bir süre öncesine kadar. Doğal sit alanı olan bölgedeki inşaatların izinsiz olduğu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından da 6 Ocak'ta karara bağlanmış.  Özetle Koruma Komisyonu burada belediye sorumluluğunda yürütülen inşaat çalışmasının izinsiz kısımlarının kaldırılmasına hükmetmiş. Bu görüntü bugün çekildi. 1. derece doğal sit alanı olan bölgedeki izinsiz uygulamaların kaldırılması bir yana halen devam ettiği görülüyor.  Bir kamu kurumu olan belediyenin sorumluluğunda hem de en hassas olunması gereken bir konuda bu ısrar niye?  Bugün Antalya Kent Konseyi de konu hakkında bir açıklama yaparak tahribatın durdurulması çağrısında bulundu.  Önceki gün çevreye önem verdikleriyle ve çevre ödülü aldıklarıyla ilgili bir video paylaşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, gençliğinin ve çocukluğunun geçtiği, kendisinin de anılarında yer eden Karaalioğlu Parkı'ndaki bu tahribat hakkında da kente karşı söyleyecek sözü olmalı...Çünkü Antalya bu yağmayı hak etmiyor. Hem de belediyenin tabelası altında sürerken”

 Fikret GÜLCÜ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: