Antalya
19.01.2023
A
GÜNDEM , ÇEVRE
KARAALİOĞLU PARKI İÇİN EYLEM HAZIRLIĞI
KARAALİOĞLU PARKI  İÇİN EYLEM HAZIRLIĞI

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’ndan yapılan açıklamada Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaalioğlu Parkı'nda yapılan inşaat çalışması eleştirildi. Açıklamada, “Asırlık ağaçların kesilmesi, parkın betonlaştırılması kabul edilemez. Uyarılarımız dikkate alınmazsa kitlesel eyleme başlayacağız!” denildi.

 

Antalya’nın simgelerinden olan doğal sit alanı Karaalioğlu Parkı’nda günlerdir süren inşaat faaliyetleri için izin alınmadığı ortaya çıktı. Büyükşehir’in yol açtığı park talanını Koruma Bölge Komisyonu durdurdu. Parkın eski haline getirilmesi kararı Büyükşehir’e bildirildi. Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu da Büyükşehir'e tepki gösterdi. Konseyden yapılan açıklamada, "Kentimizin kalbi niteliğindeki Karaalioğlu Parkı tadilat adı altında beton ve tuğlalarla tahrip edilmekte, ağaçlar ve yeşil alanlar çimento ve demir yığınlarına tercih edilmektedir. Halbuki, Karaalioğlu Parkı, tarihiyle Cumhuriyet sonrası sosyal alan mimari miraslarındandır. Kısaca değinmek gerekirse, Karaalioğlu Parkı Kaleiçi’nin hem fiziksel ve hem de kültürel uzantısıdır. Park alanının büyük kısmının mülkiyeti Rumeli Beylerbeyliği, Konya Valiliği ve Sekban-ı Cedid ordu komutanlığı yapmış İbradılı (Alanyalı olarak da bilinir) Kadı Abdurrahman Paşa’ya aittir. Yapımına 1941 yılında Vali Haşim İşcan tarafından başlandığında, parka isminin verilmesi karşılığında Kadı Abdurrahman Paşa varisi Karaalioğlu ile mülkiyet devri gerçekleştirilmiştir" denildi.

PARK İŞGAL ALTINDA

Parkın tarihi bir değere sahip olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Günümüzde Falezler üzerinde Akdeniz, Konyaaltı Plajı ve Beydağlarının seyrine doyulmaz manzarasını seyir imkânı veren üç miradoru ile ön plana çıkan yaklaşık 140 dönüm büyüklüğündeki park farklı ağaç, kuş gibi doğal değerler olduğu kadar ünlü sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Altın Portakal Film Festivalinin sanatçı konvoyları bu parkın girişinde sonlanırken açılış ve kapanış kokteylleri miradorlarda gerçekleştirilmekteydi.  Karaalioğlu Parkı, vizyon sahibi yöneticilerin önderliğinde ve halkın katkılarıyla yoktan var edilmiştir. Ancak, son yıllarda bu önemli park maalesef ticari kuruluşlar tarafından işgal edilmekte ağaçlar ve yeşil dokunun yerini hızla beton kaplamalar, masalar, sandalyeler ve çirkin görünümlü depolar almaktadır."

İNŞAAT DURMAZSA EYLEM YAPILACAK

Çalışmalara son verilmemesi durumunda geniş katılımla eylemler yapacaklarına dikkat çeken Çevre Çalışma Grubu üyeleri, açıklamanın devamında şu uyarılarda bulundu: "Karaalioğlu Parkı’nda gerçekleştirilen beton dökme, tuğla örme, ağaç kesme ve ağaçları ve yeşil alanları çimento ile boğma faaliyetlerinin hangi bilimsel çalışmaya hizmet ettiği açıklanmalı, kentimizin doğal zenginliği kamuya açık bir alan olarak bakımlı kalmalı ve ranta kurban edilmemeli.  Kentin dinamikleriyle tartışmadan bugüne kadar harcanan para ve emek göz ardı edilerek Falezlerdeki eşsiz güzellikteki Karaalioğlu Parkındaki tahribatın durdurulması elzemdir. Asırlık ağaçların kesilmesi, parkın betonlaştırılması değeri ve emeği göz ardı eden bir yaklaşımdır ve bu yaklaşım kabul edilemez."

 

HABERİMİZSES GETİRDİ

Karaalioğlu Parkı’nda doğa ve tarih katliamına neden olan inşaatların izinsiz olarak yapıldığı dünkü manşet haberimizle Antalya kamuoyuna duyrulmuştu. Yusuf Yavuz’un özel haberi büyük yankı buldu ve tepkiler ardı ardına geldi.  

 

HACIARİFOĞLU

DUYURMUŞTU

CHP’li Büyükşehir Belediye meclis üyesi Mehmet Hacıarifoğlu,  13 Ocak Cuma günü sosyal medya hesabından Kararaloğlu Parkı’na örülen duvarın fotoğrafını paylaşarak betonlaşmaya tepki göstermişti. Hacıarioğlu’nun "Bir aydır Karaoğlan Parkı’nı betona boğdunuz. Bu kadar mı estetikten yoksunsunuz!" sözleri büyük destek buldu ve inşaat büyük eleştiri konusu oldu.

 

Engin KORKMAZ – Yusuf YAVUZ

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: