Antalya
14.01.2023
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Tarım muhabirliği eğitimi başladı
Tarım muhabirliği eğitimi başladı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından organize edilen Tarım Muhabirliği Eğitimi ATB Toplantı Salonunda başladı. İlk dersi, 30 yıldır tarım yazarlığı yapan tecrübeli isim Ali Ekber Yıldırım verdi

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından organize edilen Tarım Muhabirliği Eğitimi ATB Toplantı Salonunda başladı. İlk dersi, 30 yıldır tarım yazarlığı yapan tecrübeli isim Ali Ekber Yıldırım verdi. Dersten önce bir konuşma yapan ATB Başkanı Ali Çandır, tarımın itibarını düşürmeyen haberler yapılmasının önemine değindi. AGC Başkan Başkanvekili Işık Tuncel de, Ali Ekber Yıldırım gibi tecrübeli bir isimden ders almanın kendileri için büyük şans olduğunu ifade etti.

 

İLGİ BEKLENENDEN YOĞUN OLDU

Tarım yazarlığının tarihçesini anlatarak konuşmasına başlayan Ali Ekber Yıldırım, kendi hayatından örnekler de verdi. Tarım yazarlığı yapmanın ipuçlarından bahseden Yıldırım, yararlanılabilecek kaynaklar ve adreslerden örnekler de verdi. İyi bir tarım yazarı olmak için takip edilmesi gereken kaynakları da sıralayan Yıldırım, “Aylık enflasyon ve fiyat endeksleri en iyi haber kaynaklarıdır. Bu istatistikler iyi takip edilirse, gıda enflasyonunun normal enflasyondan daha yüksek olduğunu görürsünüz. İhracat rakamları her ay açıklanır ancak ithalat rakamları her nedense açıklanamaz. Tarım haberciliği de bu ayrıntılarda gizlidir” ifadelerini kullandı.

 

SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ

İyi bir tarım yazarı olmak için sosyal medyayı aktif kullanmanın şart olduğuna dikkat çeken Ali Ekber Yıldırım, “Ürettiğiniz haberi facebook, twitter, instagram ve youtube kanallarında paylaşırsanız daha çok takip edilirsiniz” dedi. Yaklaşık 30 kişinin takip ettiği ilk dersin sonunda soru cevap kısmına geçildi. 2 saat süreceği açıklanan ilk ders, yoğun ilgi ve katılım nedeni ile yaklaşık 3 saat sürdü. Yaklaşık 1 ay sürecek tarım muhabirliği eğitimine, önümüzdeki hafta devam edilecek.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: