Antalya
13.01.2023
A
GÜNDEM , YAŞAM
Siyah plakalı çözüm
Siyah plakalı çözüm

​Toplu taşımada görev yapan 490 otobüsten 240’ın ekonomik sebeplerle sefere çıkamadığını belirten Başkan Böcek, “Bu otobüsleri Ulaşım A.Ş. bünyesine alıp siyah plaka ile sefere çıkararak, birkaç ay içinde sorunu kökünden çözeceğiz” dedi

 

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) düzenlediği Kent Buluşmaları’nın Ocak ayı konuğu  Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. ATB Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda gündeme dair önemli açıklamalar yapan Başkan Böcek, borsa üyelerinin tarım sektörü ile ilgili sorularını yanıtladı. Böcek, toplantıda borsa üyelerinin sorularını da yanıtladı.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Toplantının açılışında konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. Toptancı Hal Yayası  ve Zeytinpark’ın aynı yeşil dokuda kalması konusunda kendilerine destek veren Böcek’e teşekkür eden Çandır, “Bu yıl 25’incisini yaptığımız Hasyurt Tarım Fuarı’nın organize edilmesinde verdiği destek için Başkan Böcek’e teşekkür ediyorum. Büyükşehir belediyemizin, Manavgat yangınında ihtiyaç sahibi çiftçilerimize, salgın döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verdiği destek gerçekten çok anlamlıydı. YÖREX’e tam destek veren, Canlı Hayvan Borsası için elinden gelen imkanı bize sunan Başkan Böcek her zaman yanımızda oldu” dedi.

TAŞ OCAĞI, GÖÇ VE TRAFİK

Kaygılarını da dile getiren ATB Başkanı Ali Çandır, beklentilerini şöyle sıraladı: “Taş ve maden ocakları konusunda hassasiyet bekliyoruz. Değeri herhangi bir yerde aynı olan ürünün, buradan kazılarak çıkarılması ve doğanın tahrip edilmesine karşıyız. Antalya’nın dağı-taşı artık serbest bırakılsın. Son dönemde uluslar arası göç nedeni ile karşılaştığımız sorunlar var. Antalyalılar olarak kendi memleketimizden kovuluyoruz. Bu göçün kontrol edilememesi durumunda bizi sıkıntılı bir süreç bekliyor. Hiçbir ülkede Türkçe tabela olmazken, Antalya’da yabancı dilde çok sayıda tabela var. Başka ülkelerde vatandaşlık verilirken dil yeterliliği istenirken, Türkiye’de tapu yeterliliği söz konusu. Sadece yabancı müşterilerin girdiği çeşitli işletmeler açıldığını duyuyoruz. Yetiştiği mahalleden ayrılmak zorunda kalıp varoşlara giden insanların travması dikkate alınmalı. Sayın başkandan, toplu taşıma duraklarında Rusça tabelaların Türkçeye dönüştürülmesini talep ediyorum. Şehir içi toplu taşıma sorununun da çözümünü bekliyoruz”.

TARIMSAL YATIRIMLAR

Ticaret Borsası üyelerine daha çok tarım yatırımları hakkında bilgi veren Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Manavgat, Kaş, Kumluca, Gündoğmuş, Demre ve Döşemealtı’nda kapalı devre sulama sistemine geçtik. 51 tarımsal sulama kooperatifine yüzde 80’e yakın enerji desteği sağlıyoruz. 15,150 çiftçiye bu anlamda destek verdik. İpekböcekçiliğinin yaygınlaştırılması, biyolojik destek, çok sayıda makine desteği, biyolojik mücadele desteği, mera ıslahı gibi çok sayıda başlıkta çiftçiye desteğimiz sürüyor. Ziraat odalarının ÇKS ile ilgili yaşadıkları sıkıntılarda tam destek verdik. ATB ile birlikte ilk kez düzenlediğimiz Gastronomi festivalini 800 bin kişi ziyaret etti. YÖREX, Hasyurt ve Kumluca Domatexpo fuarlarına desteğimiz artarak sürecek” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’I YANILTMIŞLAR!

Geçtiğimiz hafta Antalya’ya gelerek açılışlarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini belirten Başkan Böcek, “Ben şehr-i emin olarak kendisini karşıladım ve uğurladım. Sayın Erdoğan, belediyelerin görevi olmasına rağmen arıtmaları kendilerinin yaptığını söyledi. Oysa Belek Turizm arıtma tesisi ile ilgili Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaptık. Büyükşehir’in 20 yıllık atıksu gelirini bakanlığa verdik ve bunun karşılığında bakanlık bize tesis yapacak. Yani müteahhitlik anlaşmasına benzer bir sözleşme yaptık. Aynı şekilde Kemer atıksu tesisi için bölgenin atıksu gelirini 27 yıllığına bakanlığa verdik. Bir işbirliği varken böyle açıklama yapmak doğru olmadı. EXPO’ya giden tramvay olayını biliyorsunuz. Devlet imkanları ile yapılmasına rağmen biz göreve geldikten sonra Büyükşehir’in gelirlerinden 379 Milyon TL para kestiler. Biz buna rağmen 3.hat raylı sistemi yaptık ve 11 Büyükşehir belediye başkanı ile açtık. Antalya siyaset üstü olmalı” dedi.

SU FİYATLARINI ELEKTRİK YÜKSELTTİ

Antalya’da içme suyunu 1180 kuyudan çektiklerini ve enerji giderlerinin bu nedenle yüksek olduğunu belirten Başkan Böcek, su fiyatlarının yüksek olduğu yönündeki eleştirileri şu yanıtı verdi: “Eski Bakan Mustafa Varank, sosyal medyadan bir paylaşım yaparak Türkiye’de en pahalı suyun Antalya’da olduğunu söylemişti. Ben de kendisine 2021 Ekim ayında 34 milyon TL elektrik parası öderken, 2022 Ekim ayında 182 Milyon TL elektrik parası ödediğimi belirttim. Göreve geldiğimizin ilk aylarında henüz tebrik ziyaretlerini kabul ederken, CLK firması kapımıza dayanarak elektriği keseceğini belirtti. Yaklaşık 1 yıl su parası yatırılmamış ve borcun sadece aylık faizi 5 Milyon 135 Bin TL idi. Hiçbir zaman borç edebiyatı yapmadık ancak ülke gerçekleri ortada. Kasım ayında su ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaparak fiyatları daha makul seviyeye çektik. Engelli vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize ciddi oranlarda destek verdik. 398 olan çiftçi abonemizi 5.891’e çıkardık ve bu insanlara ciddi destek verdik”.

ULAŞIMA KALICI ÇÖZÜM

Ulaşıl ile ilgili yaşanan sorunlara değinen Böcek, kısa sürede kalıcı çözümleri uygulamaya başlayacaklarını ifade etti. Antalya Ulaşım şirketini Büyükşehir Belediyesi bünyesine alacağını belirten Böcek, “Otobüsçü arkadaşlarımıza, kilometre başına 1,5 TL veriyorduk bunu 2.5 TL’ye çıkardık. Biz göreve geldiğimizde akaryakıt 5-6 TL idi şu anda 25 TL civarında. Bu da sorunları beraberinde getiriyor. Taşıyanın da, taşınanın da memnun olduğu bir sistem üzerinde çalışıyoruz. 490 otobüsten 240’ı, mazot ve yedek parça fiyatlarındaki artış sonucu zarar ettiğini gerekçe göstererek sefere çıkmıyor. Bunun için kentteki toplu taşımayı siyah plakalı araçlarla yapacağız” dedi.

SİYAH PLAKALI OTOBÜSLER

Ulaşım A.Ş.’deki araçları 5 yıllığına kiraya verdiklerini ve bu araçları önümüzdeki birkaç ay içinde geri alacaklarını belirten Böcek, şu bilgileri verdi: “Belediye bünyesine alacağımız otobüsler zarar da etse sübvanse ederek sefere çıkarabiliriz. Kısa süre içinde 240 aracı geri alıp siyah plaka ile piyasaya çıkaracağız. Bir veya iki ay içinde bu sorunu kökünden çözeceğiz” diye konuştu. Mesai saatlerindeki trafik yoğunluğundan da bahseden Böcek, “Biz göreve geldikten sonra 150 bin yeni araç trafiğe çıktı. Bunun yanında trafikteki araçların yüzde 20’si artık yabancı plakalı. Bunun için 4. etap raylı sistem projesi Sarısu’dan Kundu’ya kadar 22 kilometrelik bir tramvay hattı ile ilgili çalışmalarımız son aşamaya geldi” diye konuştu.

GÖÇ, SOSYAL DENGEMİZİ BOZDU

Antalya’da yaşanan kontrolsüz göç ile ilgili de konuşan Böcek, yıllar önce insanların Antalya’ya tayin olmak için uğraştığını hatırlatarak, “Şu anda Antalya’dan kaçmak için uğraşanlar var. Çünkü kira fiyatları ve hayat pahalılığı dayanılacak gibi değil. Konyaaltı’nda 23 mahalleye otarma izni verilmiyor ancak bu da çözüm değil. Bu göç dalgası sosyal dengeyi bozdu. Başka ülkelerde oturma izni bu kadar kolay alınamazken, ülkemizde bu kadar kolay olmamalı.

BÖYLE SİYASET YOK

Altıntaş ile ilgili imar yetkisinin Büyükşehir’den alınarak Aksu Belediyesi ‘ne verilmek istenmesi ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Başkan Böcek, “Altıntaş ile ilgili söz konusu karar, Büyükşehir Meclisi kararı ile alındı. Biz göreve geldik, ilçe belediyesi geri almaya çalışıyor. Böyle bir siyaset yok. Altıntaş ve Kırcami’nin altyapısı ile ilgili gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Benden önceki arkadaş iktidar partisinin mensubuydu ancak planı onaylatamadı. Bölgelerin her türlü planını hazırladık ve ilgili bakanlıklarla görüşüp onaylattık. Biz göreve geldiğimizde Aksu’daki köftecilerde bile kokudan durulamıyordu. Şimdi ise yaptığımız altyapı çalışmaları ile sorun büyük ölçüde giderildi” açıklamasını yaptı.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: