Antalya
12.01.2023
A
GÜNDEM , YAŞAM
Zam Emlakçılar Odasını da vurdu
Zam Emlakçılar Odasını da vurdu

Kira fiyatlarındaki artışa Emlakçılar Odası da dayanamadı. Oda, Elmalı Mahallesi'ndeki ofisi yüksek kira nedeniyle boşalttı.

 

Rusya-Ukrayna savaşı ve ekonomik kriz, Antalya'da en çok konut kiralarını vurdu. 1 yıl içinde ortalama 4 katına çıkan kiralar nedeniyle vatandaş ev bulmakta zorlanmaya başladı. Mülk sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan çözümsüzlük nedeniyle mahkemeler dosyalarla doldu taştı.  Kiraların artmasına etken olarak gösterilen Antalya Emlakçıar Odası da zamlara karşı yenik düştü. Yıllarca Elmalı Mahallesi Solmaz İşhanı'nda faaliyet gösteren Antalya Emlakçılar Oto Galericileri Ve İş Takipçileri Odası, mülk sahibinin yüksek kira istemesi sonucu ofisi boşalttı.

KENDİ YERİMİZE GEÇTİK

Mülk sahibinin aşırı kira artışı talebinde bulunduğunu belirten Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, "Oda bünyesine mülk alma hedefimiz vardı. Önceki mülk sahibimiz yüksek kira isteyince Çallı mevkiinde odaya mülk aldık ve oraya taşındık. En azından artık kira vermeyeceğiz" dedi. Antalya'daki kira artışlarına da değinen Çağlar, "Kira artışları duracak demek isterdim. Fakat arz-talep olduğu sürece bu mümkün değil. 2023 yılı da kiracılar için sancılı geçecek" dedi.

FIRSATÇILAR TÜREDİ

Hükümet tarafından açılanan ve düşük faizli ev almayı sağlayan 'yeni evim' projesini de değerlendiren Çağlar, "Devlet istediği kadar proje yapsın, gerekli denetim olmadığı sürece sonuca oluşmaz. Yeni evim projesi tanıtıldığı anda 2 milyon liralık evler, 2.5 milyon liraya yükseldi. Projeleri elbette destekliyoruz fakat burada önemli olan denetimi sağlamak. Antalya'da fiyatları artıranlar da fırsatçılar" diye konuştu.

YABANCI EMLAK OFİSLERİ

Rusya-Ukrayna savaşının ardından kente sadece yabancı akınının yanı sıra yabancı emlakçı akını da olduğunu söyleyen Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, "Antalya'da 5 bin yerli emlakçı hizmet veriyor. Bunu yanı sıra 10 bine yakın yabancı emlakçı da bu sektörden para kazanıyor. Ayrıca bizler yüzde 3 komisyon alırken yabancı emlakçılar yüzde 10 komisyonla çalışıyorlar. Bunun yanı sıra kendi aralarında whatsapp grubu kuran yabancı emlakçılar böylece konut fiyatlarının düşmesini engelliyor. Anlayacağız kendi ülkemizde emlak sektörünü biz değil, yabancılar belirliyor" şeklinde konuştu. Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: