Antalya
10.01.2023
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Alanya doldu ve doydu
Alanya doldu ve doydu

Son 2 yılda, daha önce 7 yılda verilenden daha çok numarataj verdiklerini belirten Alanya Belediye Başkanı Yücel, “Belli kriterdeki turistik tesislerin konuta dönüşmesinin önüne geçmek zorundayız. Altyapımız ve üstyapımız artık tıkandı” dedi

 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Muhittin Böcek’in başkanlık ettiği toplantıda ek önergelerle birlikte 146 gündem maddesi görüşülürken, bazı maddelerde hararetli tartışmalar oldu. Mecliste, Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 mali yılı gelir ve giderleriyle bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için 5 kişiden oluşacak Denetim Komisyonu üyelerinin seçimi yapıldı. Gizli oylamayla yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Mesut Kocagöz (53 oy), Ali Polat (54 oy), AK Parti’den Serhat Demir (54 oy), Muhammet Ural (56 oy) ve İYİ Parti’den Mehmet Yüksel (47 oy) Denetim Komisyonu üyeliğine seçildi.

BAŞKAN BÖCEK’TEN MECLİS’E TEŞEKKÜR

2023 yılının ilk meclis toplantısının açılışında konuşan Başkan Muhittin Böcek, “45 ayda 80 projemizin açılışını gerçekleştirdik. Antalya’mızda yapılan bütün açılışlarda, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak desteğiniz var. Krediler konusundaki desteğiniz için teşekkür ederim. Bu projeleri ben değil biz yaptık. Biz birlikte yaptık. Antalya’mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in uçak gemisini batırışının 106. yıldönümü anısına  “Ben Bir Türk Zabitiyim” isimli kitabı Başkan Muhittin Böcek’e takdim etti.

ERDOĞAN’A YANLIŞ BİLGİ VERİLMİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında bahsettiği Meydan-EXPO raylı sistemi kendilerinin yaptığı şeklindeki cümleye itiraz eden Başkan Böcek, “Sanırım konu ile ilgili Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi verilmiş. Göreve geldikten sonra 379 Milyon TL’yi biz ödedik. Cumhurbaşkanımızın Kumluca ve Manavgat’taki toplantılarına tüm belediye başkanları ile birlikte katıldık. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Çünkü özellikle Manavgat’taki afette, tüm belediyelerden ve partilerden tam destek aldık” ifadelerini kullandı.

MHP SİNAN ATEŞ’İ HATIRLAMADI

Grup sözcüleri konuşmalarında, son 1 ayda yaşanan olaylarla ilgili görüşlerini paylaştı. Kumluca’da yaşanan sel felaketi nedeni ile tüm parti grup sözcüleri geçmiş olsun dileklerini iletirken, hayatını kaybeden Gazeteci Ali Orhan için de başsağlığı dileklerini ilettiler. Suikast sonucu hayatını kaybeden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş için İYİ Parti ve Saadet Partisi sözcüleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başsağlığı dileklerini iletti. MHP’nin konu hakkında sessiz kalması dikkat çekerken, AK Parti ve CHP sözcüleri de Ateş’ten bahsetmedi.

ALANYA DOLDU VE DOYDU

Bu arada gündemin 49.maddesinde yer alan ve Alanya Belediyesi’nin “Turizm alanlarının konut alanına dönüşmesinin engellenmesini öngören madde tartışmalara neden oldu. Konu hakkında söz alan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, son iki yılda rekor sayıda numarataj verdiklerini belirterek, artık şehir merkezinde nefes alınamaz hale geldiklerini belirtti. Yoğun göç nedeni ile konut ihtiyacının arttığını, altyapının ise artık yeni konutu kaldıramaz hale geldiğini belirten Yücel, “Eski oteller ve apartlar süratle daireye dönüşüyor. Bu turizme de ciddi zarar veriyor.  Son 2 yılda, daha önceki 7 yılda verdiğimiz ruhsattan daha fazla ruhsat verdik. Alanya artık binaya doydu ve doldu. Altyapı tıkanma noktasında. Bu düzenleme ile belli kriterdeki otellerin konuta dönüştürülmesini engelleyebiliriz” dedi. Kısa süreli tartışmaya neden olan madde, oybirliği ile görüşülmesi için komisyonuna iade edildi.

KAŞ’TAKİ ASAT ARAZİSİ

Kaş Belediyesi sınırları içinde yer alan ve ASAT’a ait olan 5 dönümlük alanın satışı ve park alanının rekreasyon alanına dönüştürülmesi ile ilgili maddeler tartışmalara neden oldu. Konu ile ilgili Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, meclis üyelerine bilgi verdi. ASAT’ın 5 dönümlük alanına göz dikilmesine tepki gösteren Başkan Böcek’e, MHP Sözcüsü Selçuk Senirli de destek verdi. Her iki madde de oy çokluğu ile reddedildi. Konuyla ilgili konuşan Başkan Böcek,

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: