Antalya
10.01.2023
A
GÜNDEM
Prim eşitsizliğinin giderilmesi gerekiyor
Prim eşitsizliğinin giderilmesi gerekiyor

 MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, EYT düzenlemesi kapsamında BAĞ-KUR'lu ile SSK'lı arasındaki prim gün sayısı eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Güngör, konu hakkında ilgili bakanlık ve TOBB'a bir yazı ile talepte bulunduklarını söyledi.

 

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, uzun süre ülke gündeminde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine geleceğini belirterek, yasanın çıkması ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasının beklendiğini söyledi. EYT kapsamında esnaf ve sanatkârlar ve diğer bağımsız çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BAĞ-KUR) ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) arasında prim eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Güngör, "EYT düzenlemesiyle her ne kadar yaş şartı aranmasa da SSK'da kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim günü şartı aranırken, BAĞ-KUR'da kadınlarda 20 tam yıl, 7 bin 200 gün, erkeklerde 25 tam yıl 9 bin gün şartı aranmaya devam ediyor. Bunun EYT kapsamında eşitlenmesi ve standart bir emeklilik modeli olması gerekiyor" dedi.

İŞVERENDEN 4 BİN GÜN DAHA FAZLA İSTENİYOR

 

BAĞ-KUR ve SSK'lıların tek çatı altına alınmasına rağmen EYT kapsamında işverenden 4 bin gün daha fazla prim arandığını anlatan Başkan Güngör, bunun yaklaşık 11 yıla tekabül ettiğini ve işverenin 4000 gün daha prim ödemek zorunda kaldığını ifade etti. Güngör, "EYT düzenlemesinde 8 Eylül 1999 öncesi girişli SSK'lılar hemen emekli olabilirken, 1999'da BAĞ-KUR'a girmiş olan işverenlerimiz prim gün sayısını 9 bin günü doldurmak için beklemek zorundadır. BAĞ-KUR'lu işverenlerimizin EYT kapsamında şartları kolaylaştırılması gerekirken 9 bin gün şartı getirilmiştir. İşverenlerimizin sosyal güvenlik konusunda yaşadığı sıkıntılar burada da devam etmektedir. İşverenlerimizin personelleri 5 bin prim gününde emekli olurken kendileri 9 bin günü doldurmak zorundadır. İşverenler istihdama katkı sağlamanın yanı sıra daha fazla prim ödemesine rağmen emekli olduklarında daha az maaş almaktadırlar. Talebimiz anayasanın eşitlik ilkesiyle uyuşmayan bu eşitsizliğin giderilerek, işverenlerimizin prim gün sayısının SSK prim gün sayısına eşitlenmesidir. Bu konuda devletimizin bir çalışma yapması için talepte bulunuyoruz. İlgili bakanlıklar ve TOBB'a bu konuda yazı yazdık. Devletimizin bu konuda işverenlerimizin beklentilerine cevap vereceğine inanıyoruz. Bu taleplerimizin EYT düzenlemesi kapsamında hayata geçirilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

 

2000 YILI ÖNCESİ ODA VE VERGİ KAYDI

 

 

Başkan Güngör, önemli sorunlardan birinin de 2000 yılı öncesinde oda ve vergi kaydı olup BAĞ-KUR'a kayıt olmayanların mağduriyeti olduğunu belirterek, bu mağduriyetin de bir kereye mahsus giderilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Güngör, "2000 yılı öncesinde oda ve vergi kaydı olup BAĞ-KUR'a kayıt olanların mağduriyeti devam ediyor. Bu kapsamda olan insanlarımıza da bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı verilmesini de talep ediyoruz. Öte yandan işverenler 60 gün sigorta primini yatırmayınca muayene olamıyor, ilacını alamıyor. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yaklaşık 2 yıldır hastaneye gitme imkânı sağlandı. Ancak eczaneden ilacını alıp tedavisini olamama problemi devam ediyor. Sosyal güvenlik priminin cezalı da olsa alındığı sağlık sigortasından işverenler faydalanmadığı halde bunu cezalı yatırıyorsa bu haktan yararlanması gerekiyor" dedi. DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: