Antalya
04.01.2023
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
EMEKLİLER İSYANDA
EMEKLİLER İSYANDA

Tüm Emekliler Sendikası, emeklilere beklentilerin altında zam yapılmasını protesto etti.  Attalos Heykeli önünde buluşan sendika üyeleri, insanca yaşayacak ücret talebinde bulundu.

Hükümet tarafından emeklilere yapılan yüzde 25 zam (yüzde 15 enflasyon + yüzde 10 refah payı) beklentilerin çok altında kaldı.   Attalos Heykeli önünde buluşan Tüm Emekliler Sendikası üyeleri ve sivil toplum kuruluşları zammı protesto etti. Halay çekip çorba içen emekliler sık sık hükümet aleyhine slogan attı. Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Bilge Torosoğlu, "Sarayın istatistik kurumu haline gelen TÜİK'e göre açıklanan rakamlarla emekliler ve emekçiler enflasyona ezdirilmekle kalmıyor, üstlerinden buldozer geçmiş gibi oluyor.   Yalan ve sahte enflasyon oranına göre maaşları belirleyenler de bu gerçeği zaten biliyorlar.” dedi.

9 BİN TL OLMALI

Maaşları düşük bırakılan emeklilerin açlığa mahkum edildiğini dile getiren Torosoğlu,  “Emekli olduğumuzda asgari ücretin iki katı maaş alırken, bugün maaşlarımız asgari ücretin altındadır. Daha altı ay önce maaşlarımıza yapılan yüzde 41'lik oran ne oldu? Büyük gürültülerle yapılan yüzde 41 üzerine cebimizden yüzde 141 daha gitti. Altı ayda yüzde 100 daha fakirleştik. Biliyoruz ki bu seçim zamları da 6 ay olmadan bizim cebimizde olmayacak. Yine biliyoruz ki, iktidarın bu tercihleri nedeniyle emekliler ve emekçiler sefalete terk edilecek. Biz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bugün buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz. Artık bizlere yalan söylemeyi bırakın! Artık hamaset yapmayı bırakın. Bu yalan ve hamasetin pazara çıkamayan emekli nezdinde bir değeri yoktur. Yok, saydığınız bizler artık sizleri yok sayıyoruz. Sahte yüzdelik maaş zamlarınızı alın başınıza çalın.  Emekliler olarak, insanca yaşamak istiyoruz. biz emekliler, hakkımızı istiyoruz. Bilimsel verilere göre hesaplanan yoksulluk sınırının üzerinde maaş istiyoruz. Taleplerimizi yineliyoruz. En düşük emekli maaşı asgari ücretin üzerinde en az, 9 bin TL olmalıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sağlık kesintileri kaldırılmalıdır. Bütün emeklilere yılda dört kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmelidir. Ayrıca emekli sendikaları hukuksuz bir şekilde yok sayılmamalı, maaşlar belirlenirken masanın diğer tarafında olmalıdır. Biz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak net bir çağrı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

MASADA OLMAK İSTİYORUZ

Bütün emeklileri birlikte mücadele etmeye davet eden Torosoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bedelini ödediğimiz haklarımızın bir kişinin belirlediği şekilde olmasını asla kabul etmiyoruz. Emekliler eğer masanın diğer yanında olmazlarsa hiç bir zaman taleplerimiz kabul edilmeyecek. Bizleri hep oy deposu olarak görecekler ve seçimden seçime sırtımızı sıvazlayacaklar. Buna mahkûm değiliz. Emekliler birleştiklerinde neler yapabileceğimizi hep birlikte göreceğiz. Birleşirsek başarırız! Birleşirsek kazanırız. Haklarımızı alıncaya, insanca yaşam talebimiz karşılık buluncaya kadar, eşit, özgür, demokratik bir ülke ve barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye için mücadelemiz sürecek" Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: