Antalya
03.01.2023
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Sağlık turizmi hızlı gelişiyor
Sağlık turizmi hızlı gelişiyor

Sağlık İl Müdürü İsmail Başıbüyük, sağlık turizminin yüksek döviz girdisi sağladığına dikkat çekti. Antalya’da Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almış 259 tesis olduğunu belirten Başıbüyük, “Sağlık turizmi pazarının 2027 yılında 207 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor” dedi

Sağlık İl Müdürü İsmail Başıbüyük, dünyada sağlık turizmi pazarının her yıl yüzde 15-25 arası büyümekte olduğunu ve 2027’ye kadar 207.90 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü açıkladı. Antalya’da Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi almaya hak kazanmış 259 sağlık tesisi bulunduğuna işaret eden Başıbüyük, A tipi seyahat acentası belgesi olan 57 tane aracı kuruluşun Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip olduğunu belirtti. Sağlık turizminin, sağladığı döviz girdisi açısından normal turizme göre daha yüksek gelirli bir alan olduğunu dile getiren Başıbüyük, “Antalya’da Almanya ve Rusya’nın uluslararası ziyaretçileri açısından hakimiyeti var. Sağlık turizminin geliştirilmesi, bölge ekonomisini güçlendirmektedir.” dedi.

DİŞ HEKİMLİĞİ İLK SIRADA

Sağlık turizmi başvurularının branşlara göre dağılımında diş hekimliği hizmetlerinin ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Başıbüyük, açıklamasını şöyle sürdürdü “Diş hekimliğinden sonra obezite cerrahisi, estetik ve plastik cerrahi işlemleri, saç ekimi, göz hastalıkları ve dermatoloji hizmetleri sıralamayı paylaşıyor. Sağlık turizmi başvurularının ülkelere göre dağılımına bakıldığında ise en fazla sırasıyla Almanya, Rusya, İran, Kazakistan, Ukrayna, İngiltere, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Irak, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri, Türkmenistan ve Kanada vatandaşları Antalya’da sağlık hizmeti almak için başvuru yaptılar.

Hasan YAVAŞLAR

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: