Antalya
Yayın Tarihi : 28.12.202201:24
Güncelleme Tarihi : 27.12.202218:25
A
GÜNDEM
Enerji işçileri kadro istiyor
Enerji işçileri kadro istiyor

Kısa adı TES-İŞ olan TÜRK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Abdullah Kayser, yeni yılda KİT’lerdeki taşeron işçilerine kadro beklediklerini açıkladı.

 Kayser, sorunun çözülmemesi ve verilen sözlerin tutulmaması durumunda yeni yılda işçi sınıfıyla birlikte gerekli adımları atacaklarını kaydetti. Kamu İktisadi Teşekkülleri'ndeki (KİT) taşeronların kadroya geçirilmesi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Cumhurbaşkanlığı’nın ilgili Kanun Hükmündeki Kararnamesi (KHK) ile kapsam dışı bırakılan ve örgütlü bulunduğumuz TEİAŞ işçisinin, taşeron şirketlerin varlığı nedeniyle hangi bütçeden maaş aldıkları bilinmemektedir.”

DEVLET ZARAR EDİYOR

KİT’lerdeki alt işverenin yani taşeron şirketlerinin karmaşaya yol açtığına vurgu yapan TES-İŞ Sendikası Şube Başkanı Abdullah Kayser, “İşverenin verdiği işlerikadrolu işçiler gibi yerine getirmesine rağmen, salt bütçenin değişik olması nedeniyle, KİT işçisinin devre dışı bırakılması hakkaniyete uygun değildir. Sendika Şubemizin örgütlü olduğu KİT’ler vasfındaki Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ) 19. Bölge Müdürlüğü’ndeçalışan trafo hat bakım mühendis ve teknisyenlerin hak edişleri hususunda, açtığımız davalar sonucunda mahkemece veriler kararlarda kamunun üst işveren olduğu net bir şekilde ortaya konduğu ve hak edişlerin EÜAŞ tarafında ödendiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu durumun, yüzde 90 civarında devletin açık bir şekilde zarara uğratıldığı göstermektedir. Taşeron ödemelerinin bu şekilde devam etmesi durumunda devlet zararı katlanarak artış gösterecektir” dedi.

TUTARSIZ RAKAMLAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından söz konusu kamu zararının bilinmesine rağmen sürdürülmesinin anlaşılamaz olduğunu söyleyen TES-İŞ Şube Başkanı Kayser, Cumhurbaşkanlığı’nın sorunla ilgili çalışmanın yürütüldüğünün bilinmesine rağmen, Çalışma Bakanlığı’nın tutarsız açıklamalarının işçi sınıfı adına üzücü olduğunu ifade etti. Kayser, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ile TES-İŞ Genel Başkanı İrfan Kabaloğlu’nun Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile ortak çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi.  Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: