Antalya
05.12.2022
A

AKP'nin 20 yıllık iktidarında ülkeye verdiği zararları saymaya kalksak sayfalar yetmez. Bunların içinde en önemsediğim ilk beş arasında çevre katliamı yer alır.  Oteller için, beşli çete için, yüksek sermayeli şirketler için doğa; acımasızca katledildi, yağmalandı, talan edildi.  Ordu'dan, Giresun'dan, Manisa'dan, Antalya'dan memleketin dört bir yanından imdat çığlıkları yükseldi. Tek bir ağacın dahi önemli olduğu günümüzde bir avuç çevreci koca koca ormanların yok edilmemesi için çabaladı, mücadele etti.

Son örnek Korkuteli Dereköy'den... 42 farklı meyve ve sebzenin yetiştiği, mantar başkenti olarak bilinen Korkuteli'den bahsediyoruz.Beşkonak'ta taş ve mermer ocaklarına karşı kazanılan zafer sıcaklığını korurken Dereköy'e açılması planlanan kömür ocağı projesi çıktı karşımıza. Dereköylüler pazar günü Attalos Heykeli önünde buluştu. 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki nineye kadar tüm Dereköylüler 'kömür ocağına hayır' diye haykırdı. Hatırlıyorum da halk taş, mermer ve kömür ocaklarına karşı daha önce bu kadar direnç göstermezdi.

Anlaşılan maymun gözünü açtı. Yurttaşın sesi artık daha gür ve daha yüksek ve daha özgüvenli çıkıyor. Biliyorlar ki gidecek olan sadece ağaçlar değil, gidecek olan gelecekleri, gidecek olan gelenekleri, gidecek olan emekleri, gidecek olan yaşamları...  Dereköylüler kömür ocağına karşı sus pus olmadı. Şirketlerin parayla kendilerine satın almasına izin vermedi. Antalya'nın buluşma noktasından Vali Ersin Yazıcı'ya mesaj gönderdiler.

Attalos demişken, buraya bir parantez açmak istiyorum. Çok değil bundan 2 yıl öncesine kadar Attalos Heykeli önünde genellikle belli başlı sendika ve sivil toplum örgütleri açıklama yapardı.  Attalos bu aralar Antalya'nın buluşma noktası oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) orda, köylüler orda, LGBT'liler orda, işsizler, ekonomiden bunalanlar, emekliler, kadro isteyenler, evsizler, kira artışından dertliler orda. Sendikalar zaten orda...  Anlayacağınız eskiden belki herkesin derdi yoktu, ya da vardı ama 'boş ver' diyordu. Artık boş veremiyoruz. Çünkü bıçak kemiğe dayandı.  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de geçim hiç bu kadar zor olmadı.

*********

Güle güle Cemal abi

Devrimci karakteriyle tanıdığımız DİSK eski şube başkanı Cemal Aybar'ı sonsuzluğa uğurladık. Mert bir yapısı vardı Cemal abinin. İyilikseverdi, paylaşımcıydı. Hastaneye kaldırılmadan 3 gün önce telefonla görüşmüş, sağlığından konuşmuştuk. Sağlık sistemindeki bozukluktan bahsetmişti. Daha konuşacak çok konu vardı... Işıklar yoldaşın olsun Cemal abi...

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok