Antalya
01.12.2022
A

Önceki gün ASAT tarafından suya yüzde 60 oranında indirim yapıldı. Son dönemde su faturalarına yönelik tepkiler had safhaya ulaşmıştı. ASAT, soruna neşter vurarak hatırı sayılır bir indirime gitti. Böcek, iki gün öncesine kadar 30 büyükşehir belediyesi içinde suyu en pahalıya veren belediyenin Antalya olduğunu söyledi.  Son indirimin ardından Antalya sıralamada oldukça geriledi. Ekonomik sıkıntıdan patlayan, konut kiralarındaki fahiş fiyatlardan boğulan Antalyalılar suya yapılan indirimle bir 'oh' çekti.

Paramızın değerinin kalmadığı bu dönemde böyle bir molaya ihtiyaç vardı. ASAT Genel Kurulu öncesi Muhittin Böcek'in dersine iyi çalıştığı ve genel kurula motive geldiği her halinden belliydi. Motivasyonunu genel kurul sonuna kadar da korudu. AKP ve MHP gruplarının geçmişteki su tarifesi üzerinden yapmaya çalıştığı minik manevraları ustalıkla geri çevirdi.

Sudan bahsetmişken yeni tarifelerin ardından engelli vatandaşlara daha uygulanan indirim yüzde 20'den yüzde 40'a çıkarıldı. Öğrenci ve sosyal yardım alan ailelere de büyük indirim yapıldı. Dedik ya hayatın zor zamanlarında böyle molalara ihtiyaç var. Başka projelerde eleştirdiğim Böcek başkanı bu kez alkışlıyorum.

Su tarifelerinin görüşüldüğü ASAT genel kurulundan önce ise Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı vardı. Meclisin en önemli maddesi 2023 bütçesiydi. Tabloya baktığımızda bütçede aslan payının, insan kaynakları, fen işleri ve ulaşıma ayırdığını gördük. Ulaşım deyince çoğunuzun kulak kabarttığını hissediyorum. Evet, büyükşehir 2023 yılında özellikle raylı sisteme büyük yatırım yapmayı planlıyor. Eğer tahminler tutarsa 2024 yılına kadar tamamlanması beklenen 4. ve 5. etap raylı sistem ile şehir içi toplu ulaşımda büyük mesafe kat edilecek. Otobüs esnafıyla da bir orta yol bulunup sürekli eylem yapmaları, kontak kapatmaları engellenirse Antalya, 2024 yılına toplu ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmüş bir vaziyette girebilir.

Ayrıca Büyükşehir 2023 bütçesine baktığımızda kültür sanata ayrılan bütçenin de artırıldığını görüyoruz. Bunlar önemli hareketler. Elbette altyapı, fen işleri, sosyal hizmetler ve kırsal hizmetler önemli. Ama bu kentte yaşayan insanların nefes alması için kültür, sanata da hatırı sayılır yatırım yapılması gerekiyor. Bu anlamda büyükşehir kültür sanat faaliyetleri için önemli bir kaynak ayırmış durumda.

Sözün özü Böcek son hamleleri ile 'halkçı başkan' minvalinde işlere imza attı. Benzer işlerin devam etmesi dileğiyle...

Paylaş
ETİKETLER:
Yok