Antalya
01.12.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Çandır'dan ocak isyanı
Çandır'dan ocak isyanı

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın üzerindeki maden ve taş ocakları kâbusunun bir türlü bitmediğini söyledi. Çandır, “Kentin doğasına ciddi anlamda tecavüz ediliyor. Artık tabiatımızla oynamayın!” dedi

ATB'nin Kasım ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Çandır, ülke ve kent ekonomisi ve tarım sektörüne ilişkin gelişmeler, sorunlar ve taleplerine yönelik açıklamalarda bulundu. 2022'yi giderek ivme kaybeden bir rotada sürdürdüklerini belirten Çandır, bu rotadan çıkıp yeniden hızlanan bir ekonomik ivmelenme için bir taraftan kredi sorununu çözmeye çalışırken diğer yandan gerçekçi bir asgari ücret ve gelir vergisi dilimleri güncellemesine odaklanmanın zorunluluk olduğunu kaydetti. Mevcut durumdaki vergi dilimlerinin çok düşük ve günün gerçeklerinden çok uzak olması nedeniyle, ücret güncellemelerinin çalışanlara hakkıyla ulaşamadığını söyleyen Çandır, “Önümüzdeki yıl da geçerli olacak rakam ne olursa olsun, bunun çalışanlara yansıması üzerindeki ağır vergi ve prim yükünün gerçekçi bir konuma getirilme zorunluluğu bulunmaktadır" diye konuştu.

SEKTÖREL SORUNLAR

Çandır, sektörel sorunları ise şöyle açıkladı:“Korkuteli ve Elmalı başta il genelinde yaşanan taban suyunun derine alçalması problemi arttı. Manavgat başta susam üretimi yapılan arazilere ve çevresine muz seraları yapılmasına bağlı olarak susam üretimi ve verimi olumsuz etkileniyor. Artan işçilik maliyetleri nedeniyle susam yerine ikame ürünlerin tarımı yapılıyor. Et ve süt piyasasında artan problemler, çiğ süt fiyatlarının yetersizliği, piyasada yaşanan süt bulamama endişesi. Kekik ve lavanta üretimi teşviklerine bağlı üretim arttı ancak bu durum piyasada arz fazlasına neden oldu ve ürün birim fiyatlarını düşürüyor. Bu ürünlerin işlenmesinden elde edilen yağ kalitesi ise bilinçsiz üretim nedeniyle düştü ve sektörü olumsuz etkiliyor. İç ve dış piyasada taklit ve tağşişli ürünlerin piyasaya sürülmesi sektör ve ülke imajına veriyor."

TABİATIMIZA TECAVÜZ EDİLİYOR

Antalya'nın maden ve taş ocakları sınavının bir türlü bitmediğini de söyleyen ATB Başkanı Çandır, bir taraftan birinin bitip, diğerinin başladığını söyleyerek, “Bir taraftan 'durdurduk' diye sevindiğimiz konularda bir başka yerde bir şekilde yeni ruhsatlar verilerek Antalya'nın tabiatına ciddi anlamda tecavüz edilmeye devam ediliyor. Şunu hiç unutmayalım, biz hiçbir sektörün gelir getirmesi, ülkeye varlık kazandırmasına karşı değiliz. Ama çıkarttığımız taşın, bozduğumuz tabiata ve dengeye değer olması lazım. Sıradan bir madeni, bir taşı Antalya gibi tabiatıyla var olmuş bir kentten çıkartmanın hiçbir anlamı yok. Özellikli bir maden varsa ormanı da evleri de bozalım üzerine yapalım. Ama siz sıradan bir maden, sıradan bir taş, sıradan bir mermer için Antalya'nın tabiatıyla oynamayın. Antalya'ya verilecek her ruhsat kararının Antalya'dan verilmesi gerekiyor. Bu kararlar özellikle de çevre duyarlılığı olan insanları rahatsız ediyor" dedi.

KONUT KRİZİ İÇİN ÇAĞRI

Antalya'da son günlerin en önemli sorunlarından biri olan konut fiyatları ve kiralardaki aşırı artışa da dikkati çeken Çandır, “Antalya'da bir konut sıkıntısı var. Bu konut sıkıntısı şu an 'Antalya'da yabancı emlakçılar türedi' diye de gündemimize geliyor. Ya da 'Yabancılar ev kiralarını çok artırdı' deniyor. Bunu derinlemesine incelediğimizde aslında biz bir bilinmezliğe doğru gidiyoruz. Şu anda Antalya'da karar vericilerin hepsinin toplanması ve bu konuda belki de merkezden kararlar alınması lazım, suyun gidişine bırakamayız. Geçici olarak yüksek kiralar nedeniyle bazılarının refahı artabilir ama bu gelişmeler bizim yapımızı bozmaya başladı. Onun ötesinde, duymaya da başladık işletmelerimiz de el değiştirmeye başlayacak. Bu küçük işletmelerden başlayıp, büyük işletmelere doğru gidiyor. Hiçbir dünya ülkesinde öyle herkes istediği yere gidip istediği işi yapma ve istediği yeri satın alma gibi bir durum yok" diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: