Antalya
26.11.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
GROWTECH’TE PROJE PAZARI
GROWTECH’TE  PROJE PAZARI

Örtü altı tarımda dünyanın en büyük fuarı Growtech ev sahipliğinde düzenlenen 6. Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP), Antalya Teknokent, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) işbirliği ile gerçekleştirildi.

Islah faaliyetlerinin geliştirilmesi, ıslah ve proje temelli uzun vadeli iş birliklerin temelinin atılması, tarım sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi amaçlanan Bitki Islahı Proje Pazarı'nda

tarım sektörü ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş dünyası, akademisyen ve öğrenciler buluştu. Etkinlikte, ar-ge ve sürdürülebilir gıda arzının önemi, birim alandan daha yüksek verim alınması gerekliliği vurgulanırken; gıda israfının da yüzde 40 seviyelerine ulaştığı ve üretim kadar kayıpların  azaltılmasının da önemine dikkat çekildi.

 

AR-GE YATIRIMLARI SÜRMELİ

Etkinliğin açılışında konuşan Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yılmaz, Antalya'nın özellikle örtü altı tarım üretimi konusunda başkent olduğunu dile getirdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarım konusunda ar-ge verimlilik ve sürdürülebilirliğin önemine işaret eden Dr. Yılmaz, Antalya'nın tarım sektörünün farklı alanlarında iş birliğiyle büyüdüğünü kaydetti.Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise, tohumun tarım sektörü için önde gelen unsurlardan biri olduğunu belirterek, sektörün gelişimi için ar-ge yatırımlarının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

 

ANTALYA TARIMLA  ANILACAK

Akdeniz Üniversitesi Rektörü ve Antalya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özlenen Özkan da, şu görüşlere yer verdi: “Akdeniz Üniversitesi olarak teknokentte Bilişim ve Tarım teknokenti olarak iki başlıkta planlama yaptık. Artık dünyada her şey değişiyor. İklim de bu değişikliklerden bir tanesi. Tarımda arge, artık daha önemli bir hale geldi. Ar-ge’de doğru adımları atabilirsek Antalya bundan sonra tarımla anılacak.”

 

SEKTÖRÜ TEŞVİK EDİYOR

Önemli bir etkinliğe daha imza attıklarını belirten Growtech Fuar Direktörü Engin Er ise, “Sektöre yeni ürünler kazandırmak demek yeni hizmet alanlarının, yeni ekonomilerin doğması demek. Tarım sektörünün ar-ge’ye dayanan yüksek katma değerli üretimi, hem beşeri sermayenin ve fikri mülkiyet haklarının gelişmesini hem de sektörde inovasyonu teşvik ediyor” ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: