Antalya
26.11.2022
A

Manavgat Beşkonak’ta açılan ve büyük tartışmalara neden olan mermer ocağı ile ilgili, Antalya 5. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı durduruldu. Bu kararın alınmasında büyük emek harcayan sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve bireyler var. Sürekli, ısrarla ve korkmadan verilen mücadelelerin olumlu sonuç vermesi sevindirici. Ancak rantın tadını alan ve sürekli yeni ruhsat peşinde koşan o kadar çok insan var ki; vazgeçmek olmaz, rahatlamak yenilgi anlamına gelir.

Yeraltındaki madenlerin ekonomiye kazandırılmasına karşı çıkmıyor bu insanlar. Yasalara uygun, çevreye duyarlı ve geleceği yok etmeyen çalışmalar yapılmadığı için yükseliyor tepki sesleri. Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan bu mücadelesi nedeni ile ağır bedeller ödedi. İşinden oldu, tehdit edildi ancak üstlendiği misyondan vazgeçmeyerek bir hukuk zaferine imza attı.

Memleketim Korkuteli’nde de çok sayıda mermer ve taş ocağı var. Tekrar belirtmekte yarar var. Yeraltındaki madenlerin ekonomiye kazandırılmasına kesinlikle karşı değilim. Ancak açılan ocaklar, işlem bittikten sonra kaderine terk ediliyor ve birkaç işinsanının para kazanması için doğa yok ediliyor. Doğa değişiyor, iklimler değişiyor, endemik bitkiler haritadan siliniyor ve su kaynakları kurutuluyor.

Antalya’da açılacak bir ocak ile ilgili kararın Ankara’dan verilmesine tepki gösteriliyor aslında. Ocağın açılacağı yeri görmeden izin verenler, ülke olarak neleri kaybettiğimizi bilmedikleri için olayı belki de önemsemiyor.

Korkuteli Dereköy’de açılan ocaklarla ilgili zaman zaman tepkiler yükseliyor. Bu tepkiler çok yüksek tonla olmadığı için, Hakan halim Okudan’ın tepkileri kadar ses getirmiyor. Geçtiğimiz aylarda, Korkutelililer olarak bir Hakan Halim Okudan çıkaramadığımız için kendimizi eleştirmiştim. Dereköy halkı da bunu kabul etmiş ki; Okudan’ı davet ettiler. Hakan Halim Okudan bugün Korkuteli’ye giderek Dereköy’de bir basın açıklamamsı yapacak. Maden ve taş ocakları ile mücadelede en ön safta yer alan Okudan’ın tepkisinin sonuçlarını zamanla göreceğiz.

Hakan Halim Okudan’ın bu kadar bedel ödemesine rağmen neden bu kadar mücadele ettiğini sorgulayanlar da var.

Samimiyetine inandığım Hakan Halim Okudan’ın, siyasi bir beklentisi olmadığını biliyorum. Kendisi AK Parti’den belediye başkan aday adayı olmuş birisi. Verdiği mücadele nedeni ile işinden olup Muratpaşa Belediyesi’nde görev aldı. Genel siyasi yelpazeye göre Cumhur İttifakı’ndan ayrılıp, Millet İttifakı’na katıldığı düşünülen Okudan’ın, 6’lı masadan birileriyle ters düşmesi beklenmiyor. Çünkü genel siyasi anlayış bu şekilde.

Böyle düşünenlere bir not:

Geçtiğimiz hafta Antalya’ya gelen Millet İttifakı ortaklarından Demokrat Parti’nin genel başkanı Gültekin Uysal ile görüşen Okudan, mermer ocakları ile ilgili hazırladığı raporu Uysal’a takdim eder ve ittifak olarak mücadelelerine destek ister. “Ben de mermerciyim, mermer ocaklarına neden bu kadar karşısınız” diyen Uysal’a, Hakan Halim Okudan’ın cevabı net olur: “O zaman sizinle de mücadele edeceğiz”.

Bu söz üzerine bozulan ve cevap vermeyen Gültekin Uysal, dosyayı alır ve sessiz kalmayı tercih eder.

Hakan Halim Okudan’ın doğayı yok edenlere karşı mücadelesini destekliyorum. Bu konuda taviz verdiği, herhangi bir siyasetçiye daha yakın olduğu ve bu nedenle mücadelesini sekteye uğrattığına şahit olursam desteğimin kesileceğini buradan ilan ediyorum

Ocaklara karşı değiliz, ancak doğanın yok edilmesine kökünden karşıyız.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok