Antalya
25.11.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
BEŞKONAK'TA ÇEVRE ZAFERİ
BEŞKONAK'TA ÇEVRE ZAFERİ

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin öncülüğünde, Beşkonak Kırkkavak’ta mermer ocağı açılmasına karşı verilen mücadele zaferle sonuçlandı. Antalya 5. İdare Mahkemesi, ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının uygun olmadığına hükmederek işlemin iptaline karar verdi

Dünyaca ünlü rafting merkezi Köprülü Kanyon’un da içinde bulunduğu Beşkonak Kırkkavak Mahallesi sınırları içinde açılması planlanan mermer ocağına karşı verilen mücadele sonuç verdi. Antalya 5. İdare Mahkemesi, mermer ocağı projesi için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararının uygun olmadığına hükmederek işlemin iptaline karar verdi.

AGC GÜNDEME TAŞIDI

Bitki örtüsü ve yaban hayatı başta olmak üzere arkeolojik kalıntıları, su kaynakları, zengin endemik bitki türleri ve rafting merkezi ile eşsiz bir doğa harikası olan Beşkonak bölgesinin mermer ocaklarına teslim edilemeyeceği düşüncesi ile harekete geçen Antalya Gazeteciler Cemiyeti, bölgede mermer ocağı açılmasına izin verilmeyeceğini ilan ederek Ocak ayında mücadele başlattı. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Barosu ve Antalya Kent Konseyi’nin ortaklaşa yaptığı basın toplantısı başta yerel basın olmak üzere ulusal basında geniş yankı uyandırdı.

TAŞ, GERİ ADIM ATMADI

Bölgeye mermer ocağı ruhsatı için başvuran şirketin şikâyetleri sonucu ifade de veren Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, geri adım atmayarak konunun takipçisi oldu. Başkan Taş, söz konusu mermer ocağına karşı bölge halkını bir araya getiren Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan ile de dayanışma içinde oldu. Davanın avukatlığını üstlenen Tuncay Koç ve Okan Kıran, verilen hukuk mücadelesi kapsamındaki tespitleri ve bilirkişi raporuyla “ÇED Gerekli Değildir” kararını çürüttü. Antalya 5. İdare Mahkemesi, proje tanıtım dosyasında bölgenin arkeolojik bulguları, bitki ve yaban hayatı varlığı ile su kaynaklarına dair yeterli tespit yapılmadan alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararını iptal etti. Böylece, ağaç kesimi ve yol açma çalışmaları bölge sakinlerinin direnişiyle ertelenen mermer ocağı açma girişimleri yargı kararı ile durdurulmuş oldu.

DAYANIŞMA RUHU KURTARDI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, “ “Memleketim Manavgat’ın cennet köşesi Beşkonak’a mermer ocağı açmak bir çevre ve insanlık suçu olurdu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak üyelerimize hizmet etme görevimizin yanında yaşadığımız coğrafyanın değerlerinin korunmasında da görevimiz olduğu bilinciyle harekete geçtik. Mermer ocağı ruhsatı alan şirketin aleyhimizdeki suç duyurusuna, geri adım attırma çabalarına kulak asmadık. Neticede, bilimsel gerçeklerle ilgisi olmayan ranta dönük, doğaya karşı işlenecek her suçun karşısında olduğumuzu gösterdik. Bu kararda, Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan ve bölge sakinleri başta olmak üzere dayanışma gösteren bütün kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum. Tabi burada bizim öncülük ettiğimiz kamuoyu oluşturma çabalarına büyük destek veren Antalya yerel basınına ve ulusal çapta yayın yapan basın yayın kuruluşları ile basın emekçilerine ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

OKUDAN: İNANDIK VE BAŞARDIK

Konuyu sürekli gündemde tutarak zafer kazanılmasına katkı sağlayan Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan, bu noktaya kolay gelmediklerini söyledi. Okudan, "İnandık ve başardık. ‘Olmaz’ dediler, ‘bu iş bitmiş’ dediler, ‘arkasında o var, bu var’ dediler. Biz de ‘ne derlerse desinler biz hemşerilerimizin rızası her şeyin ve herkesin üzerindedir’ dedik.  Bu karar bölgemiz için emsal hukuki karar olmuştur. Karar, Beşkonak Köprülü Kanyon bölgesinde verilecek hiç bir projede ‘ÇED gerekli değildir’ denilemeyeceğini de göstermiştir. Proje tanıtım dosyasının saha gerçekleriyle uyumlu olmadığı mahkeme kararıyla tescillenmiş olup kamu yararı gözetilerek ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilmiştir" dedi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK

Kamu görevini yürüten yetkili kişilerin  yerüstü zenginliklerinin yok edilmesine zemin hazırlayacak kararlar almaması gerektiğine dikkat çeken Okudan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tüm kamu görevlilerine alırken kamu ve memleket yararı anlayışına davet ediyorum. Antalya'mızın Torosları için emsal teşkil edecek bu kararla memleketimizin sahipsiz olmadığını kamuoyuna duyurduk. Beşkonak kazandı, Antalya kazandı. Emeği geçen yol arkadaşlarım kıymetli Beşkonaklı hemşerilerimiz ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş bey nezdinde tüm basın mensuplarımıza ve Antalya Barosu'na teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KOÇ: SAĞDUYU KAZANDI

Beşkonak'taki mermer ocağına karşı açılan davanın avukat Tuncay Koç ise “Böylesi doğa güzelliği olan bir yer hakkında verilen kararı çok önemsiyoruz” dedi. ÇED iptal kararı ile sağduyunun kazandığını vurgulayan  Koç, " Köprülü Kanyon bölgesinde bu tür bir mermer ocağı faaliyetinin yol açacağı çevre felaketleri halkın sağduyusu ile önlenmiştir. Bölgede  bilirkişi tarafından yapılan tespitlerde bölge florasının çok zengin olduğu, hâlihazırda 7 endemik, 3 bölgesel endemik tür olduğu ilerleyen zamanda bu türlerin artacağı saptandı. Bilirkişi raporuna bölgenin fauna anlamında da zengin oluğu belirtildi. Bölge ayrıca 22 kuş türü ve çok sayıda memeli ile sürüngenlerin olduğu bir bölge. Bu anlattıklarımızla ilgili proje tanıtım dosyasında eksik bilgiler mevcuttu. Aynı zamanda mermer ocağı yapılması planlanan bölge tarım alanlarına çok yakın. Bunun yanı sıra küçükbaş hayvancılığın yapıldığı bir bölgeden bahsediyoruz. Ayrıca bölgede 4 su kaynağı var. Mermer ocakları ağırlıklı olarak su kaynaklarına zarar vermektedir. Bu da bilirkişi raporuyla tespit edildi. Köylüler geçtiğimiz şubat ayında ağaç kesimine karşı jandarma ile karşı karşıya gelmiş ve çok sayıda gözaltı olmuştu. Su kaynaklarımız ve tarım alanlarımız maden ve mermer ocaklarına fütursuzca veriliyor. Kuraklıktan bahsettiğimiz bir dönemde su kaynaklarımızın üzerine titrenmesi gerekir. Bu anlamda Beşkonak'ta verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesini büyük bir sevinçle karşıladık" dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: