Antalya
25.11.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Turizm geliri arttı
Turizm geliri arttı

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde kişi başı gecelik ortalama harcamanın 90 dolara yükselmesini öngördüklerini belirtti. Ersoy, "Turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık.” dedi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) bu yıl 23- 24 Kasım tarihlerinde 12'ncisi düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya'nın Kemerağzı turizm bölgesindeki bir otelde düzenleniyor. Kongrenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye ve yurt dışından çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' temasıyla düzenlenen kongrede, pandemi ve sonrasında bu yılın şubat ayında başlayan ve halen devam eden Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve bu savaşın etkilerinin gölgesinde turizm sektöründe 2022 yılı değerlendirilmesi, 2023 yılı beklentiler ve geleceğe dönük beklentiler ve hedefler konuşuldu.

ÇOK ZOR BİR DÖNEM YAŞANDI

Toplantının açılış konuşmasını yapan  AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 38 yıllık tarihinde kuruluşundan bu yana AKTOB'un sektörün büyümesinin sesi olduğunu, kongrenin de Türkiye turizminin en önemli sektörel buluşması konumunda olduğunu söyledi. Bölgede ve dünyadaki tüm sıkıntılara rağmen Türkiye turizminin dünyada ilk 5 arasında olduğunu kaydeden Yağcı, "Bu yıl içinde 50 milyon turist, 44 milyar dolar Türkiye için; Antalya içinde 13 milyon turist sayısını aşmıştır ve aşacaktır. Son 3 yıldır küresel salgınla başlayan, ardından sıcak çatışmaların olduğu çok zor bir dönem yaşandı.Bu dönemi hızlı atlatabilmemizdeki en önemli unsurlardan biri olmuştur. Güvenli turizm sertifikası başta olmak üzere bu süreçteki uygulamalar dünyanın birçok ülkesine örnek teşkil etti. Türkiye 2022 yılında otel gecelemelerinde 2019 yılını aşan tek Akdeniz ülkesi olmuştur. Tüm sıkıntılara rağmen Türkiye turizminin büyüyeceğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Antalya 20 milyon turisti ağırlayabilecek bilgi birikim ve altyapıya sahiptir" dedi.

EN ÜST STANDARTTA HİZMET

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise Antalya'nın turizmde en önde koşmaya devam ettiğini belirterek, değil Türkiye'de, dünyada en üst standartta bu hizmeti sunmanın gururunu verdikleri için sektör temsilcilerine teşekkür etti. Sektörde çalışanlarla ilgili de Antalya'da iyi insan yetiştirilmesi ve eğitimin niteliğini artırmakla ilgili gençleri hazırlamaya gayret ettiklerini kaydeden Vali Yazıcı, "Hep birlikte Türk turizminin önünde koşan Antalya'mızı lider pozisyonunda tutup dünyaya örnek olarak göstermeye devam edeceğiz" dedi.

GECELEME GELİRİ 90 DOLAR

Ziyaretçi sayısında olduğu gibi turizm gelirinde de önemli bir sıçrama gerçekleştirdiklerini anlatan Bakan Ersoy, "2002'de 12,4 milyar dolar olan turizm gelirimizi, 2019'da 38,9 milyar dolara yükselttik. 2019'da 76,2 dolar ve 2021'de 81,25 dolar olarak gerçekleşen kişi başı gecelik ortalama harcamanın da bu yıl sonu itibarıyla 90 dolara yükseleceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

2019'UN YÜZDE 14 ÜZERİNDE

2019 ile 2022 yıllarının 7 aylık turizm gelirlerini de karşılaştıran Ersoy, "İtalya yüzde 13, İspanya yüzde 6, Yunanistan yüzde 4 oranında 2019 rakamlarının gerisinde kalmış durumda. Biz Türkiye olarak turizm gelirlerinde 2019'a oranla yüzde 14 artış göstermeyi başardık. Eğer yıl sonu tahminlerimiz gerçekleşirse, ziyaretçi sayısında 2019'la farkı neredeyse kapatmış olacağız. Turizm gelirlerinde ise 2019'un çok üzerinde bir artış yakalayacağız" dedi.

YENİ TURİZM ALANLARI GELİYOR

Turizm Master Planı'nı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla oluşturduklarını da açıklayan Bakan Ersoy, bakanlık öncülüğünde turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesi, kitle turizmi kaynaklı olarak kıyı alanlarında ortaya çıkan baskının azaltılması ve turizmin sosyoekonomik yararlarının daha az gelişmiş yörelere yayılması adına çeşitli projeler geliştirdiklerinden bahsetti. Bakan Ersoy, "Bisiklet Dostu Otel Sertifikası, Dağ-Doğa Yürüyüşü Projesi, Yayla Turizmi Projesi, Akarsu Turizmi Projesi, Bisiklet Tur Güzergahlarının Belirlenmesi-Geliştirilmesi Projesi, Kuş Gözlemciliği Projesi, Tarım-Çiftlik Turizmi Projesi, Botanik Turizmi Projesi, İpek Yolu Projesi gibi. Bunların sayılarını ve çeşitliliğini artırmak için de çalışıyoruz" dedi.

YENİ ARITMA YATIRIMLARI

2002-2022 döneminde turizm amaçlı çevre düzenlemesi ile altyapının geliştirilmesi başlıklarında ve sürdürülebilir turizm kapsamında yaklaşık 2,2 milyar TL altyapı desteği sağladıklarını açıklayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti"Bu desteğin 628 milyon TL'si 2018- 2022 yılları arasında sağlandı. Turizm potansiyelimizi güçlendirmek adına 2022 yılının kalan kısmında 110 milyon TL daha yatırım yapıyoruz. Bu altyapı çalışmaları kapsamında Antalya Belek, Serik-2 ve Bodrum Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantılı Alt Yapı Tesisleri yatırımları bitirilmiştir. Kemer ilçesi Çamyuva Atıksu Arıtma Tesisi çalışmalarına başlamak için Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin devir protokolünü onaylamasını bekliyoruz." DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: