Antalya
25.11.2022
A

Yıllar geçse de üstünden bütün öğretmenlerini hatırlarsın, kimi silik kalır hatıra sayfalarında, kimi ise her hatırladığında binlerce kez şükran duyduğun bir yerlerde. Sıradan bir meslek değildir öğretmenlik, engin bir deniz gibi olmalı gönlün, vicdanın sağlam, merhametin sonsuz ve insanları koşulsuz sevebilmelisin. Çünkü yaptığın ürün değil insanlara dokunmaktır, karşılığında her zaman muhteşem övgüler ve ödüller de alamazsın, hatta bazen olumsuz şeyler de yaşarsın. Zaman zaman toplumdaki değerini sorgular üzülürsün, ama yine de sıkı sıkı tutunursun içindeki öğrenme/öğretme aşkına ve insan sevgisine.

Uzun bir yolculuktur öğretmen olmak, sürekli kendini yenilediğin, emek verdiğin, yaptığın hobilerin, girdiğin sosyal ortamların, her yeni bilginin sana ve öğrencilerine bir şeyler kattığı upuzun bir yol. Model olmaktır öğretmen olmak, çocuğun gözünde bir süper star olmaktır. Bunun sorumluluğuyla davranmaktır tüm hayatın boyunca.

Bir çocuğun gözlerine bakıp kendi çocukluğunu görebilmektir öğretmen olmak.

Yetişkin olduğunda, o çocuğun neye ihtiyacı olabileceğini unutmamaktır. Özverili olmaktır, kimse kıymetini bilmese de bir çocuğun sıcacık gülümsemesidir. Yaşı kaç olursa olsun, öğrencinle aynı şeylere kahkaha atmaktır. Gönüllülüktür öğretmen olmak, bir insanın hayatına dokunabilme isteğidir. Çocukların hayatında yeni ufuklar açmaktır, onlar sağlıklı birer yetişkin olma yolunda hayatlarını inşa ederken bir tuğla da benden olsun demektir.

Hayata  gelişimizin manevi boyutta bir amacı olmalı diye düşünürüm her zaman. Yani yemek, içmek, evlenmek, çalışmak, ev almak vb. kişisel ilişkilerimiz dışında başka amaçlarımız da olmalı hayata dair. Ben içimdeki sonsuz iyiliği ve merhameti bulmaya çalışan bir yolcuyum mesela bu hayatta. Yolculuğum bana öğrenmenin ve başkalarının öğrenmelerine vesile olmanın hayattaki amacım olduğunu gösterdi.

Kendi dünyamda ki bu küçük yolculukta beni en mutlu eden şey öğretmen olmak.

Yeni kitaplar, yeni insanlar, yeni yerler keşfetmenin hepsi adeta öğrenmek ve aktarabilmek için kurulmuş muhteşem bir düzen benim için. Hayat heyecan verici maceralar bütünü, ne yaşarsam yaşayayım olumlu ve olumsuz hepsi bir öğreti. O yüzden Anlat anlat bitmeyen bir duygu benim için öğretmenlik. Öyle bir günde kutlamak ve saygı duymak da değil üstelik. Hediyelerle karşılık beklenen bir görev hiç değil. Hediye olarak aldığım en güzel şey beni seven ve yıllar sonra hatırlayan öğrencilerim, sayenizde diye başlayan anılar. Ne zaman canım sıkılsa çıkarıp bakarım onlara. Ne zaman üzülsem bir çocuğun kollarında ararım sevgiyi, şefkati ve her zaman iyi gelir.

 Çocukluktur olmak istediğim yer, anavatanım.

O yüzden öğretmenlik benim için hep özel, hep en güzel yerindedir kalbimin. Mecburi sebeplerin beni buraya getirdiğini düşündüm yıllarca, daha iyi yerlerde olabilirdim derdim eskiden! Sonra tam olarak olmam gereken yerde olduğumu fark ettim. Adeta bütün koşullar burada olmam için hizmet etmişti hayatımda ve iyi ki olması gerektiği gibi olmuştu her şey. Bütün o sebeplere şükran doluyum şimdi. Yaşama amacımı bana sürekli hatırlatan, çocukların o masum güzelliğinde, sonsuz sevgiyi ve merhameti gördüğüm bu güzel iş için hayatıma dokunan, emeği geçen herkese şükran doluyum. Bugün bir kez daha günün hangi saati olursa olsun iyi ki öğretmenim diyorum ve bunun için huzurla doluyorum. Hayatıma dokunan tüm öğretmenlerime sevgilerimle...

Paylaş
ETİKETLER:
Yok