Antalya
Yayın Tarihi : 23.11.202201:11
Güncelleme Tarihi : 22.11.202215:12
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Teknoloji TIR'ı Manavgat'ta
Teknoloji TIR'ı Manavgat'ta

Çocuklara internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) iş birliğiyle uygulanmaya konulan Güvenli İnternet TIR'ı Manavgat'a geldi

Sarılar İlkokulu ve Hacı Sultan Mehmet Kara Ortaokulu'nda öğrencilere eğitim veren Güvenli İnternet TIR'ına çocuklar büyük ilgi gösterdi.

Sınıflar halinde Güvenli İnternet TIR'ına alınan öğrencilere yetkililer tarafından öncelikle internet güvenliği ve internetin fayda ve zararları anlatıldı. Ardından 3 boyutlu yazıcı, elektrik akımının iletimi ve kablosuz internetin nasıl çalıştığı hazırlanan düzeneklerle gösterildi. Verilen eğitimin ardından çocuklara sanal gerçeklik (VR) aracı ile bir dağa tırmanma heyecanı yaşatıldı.

 ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL İLGİ

Manavgat Sarılar İlkokulu'nda eğitim alan özel öğrencilere de eğitim verilen Güvenli İnternet TIR'ında, özel öğrenciler elektrik akımının anlatıldığı ve meyvelerin kullanıldığı ses düzeneğinde, meyvelere dokunarak çeşitli sesler çıkardı. Tesla bobinine kablosuz olarak yaklaştırılan ampulün ışık vermesini öğrenciler şaşkınlıkla izledi.

ÇOCUKLAR SANAL GERÇEKLİĞİ ÇOK SEVDİ

Güvenli İnternet TIR'ında uygulanan sanal gerçeklik etkinliği çocukların en çok ilgi gösterdiği bölüm oldu. Sanal gerçeklik gözlüğünü takarak hazırlanan dağa tırmanma programında kendilerini dağın zirvesinde bulan çocuklar, aşağı bakınca tedirginlik yaşadı. Öğretmenlerin de katıldığı sanal gerçeklik etkinliğinde ortaya çıkan görüntüler gülümsemelere sebep oldu.Güvenli İnternet TIR'ına katılan öğrencilerden Alperen Uysal ekibe teşekkür ederken, "Bize güvenli interneti anlattılar. İnternette ne yapacağımızı nasıl zaman geçireceğimizi anlattılar. Sonra bize sanal gözlükle oyun oynattılar. Bize internetle ilgili sorular sordular, şifrelerimizi güçlendirmemizi ve telefona kaydetmememizi söylediler" diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: