Antalya
22.11.2022
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
VİDEO-Hafriyatçı isyanı
VİDEO-Hafriyatçı isyanı

Döşemealtı ilçesinde toplanan bir grup hafriyatçı esnafı, kendilerinden yasalara aykırı olarak para toplandığını iddia ederek eylem yaptı. Mahkemenin verdiği, 'yürütmeyi durdurma' kararına rağmen hafriyatçı esnafından Antalyaspor Kulübü için para alınmasını tepki gösterdi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 Eylül 2017 tarihli toplantısında alınan kararla Antalyaspor Kulübü Derneği ile Belediye arasında 21 Eylül 2017 tarihinde imzalanan, "Hafriyat kazısı, inşaat ve yıkıntı malzemelerinin depolama sahalarının işletilmesi" hakkının kulüp derneğine devredilmesini içeren protokol mahkemelik oldu. Antalya Biriketçiler, Nalburiyeciler, İnşaat Malzemecileri ve Hafriyatçılar Odası’nın protokolün iptali istemiyle 6 Eylül 2022 tarihinde açtığı dava 4 Kasım 2022 tarihinde sonuçlandı. Antalya 5.İdare Mahkemesi protokolün kanuna ve mevzuata aykırı olduğu, uygulanmasının telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı gerekçesiyle protokolün yürütmesinin durdurulmasına Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere karar verdi.

YOLUMUZ KESİLİYOR

Hafriyatçı esnafı, bu mahkeme kararına rağmen  araçlarının sürekli olarak takip altında tutulmasına ve yollarının kesilerek para istenmesine tepki gösterdi.   Döşemealtı Yeşilbayır mahallesinde bulunan hafriyat depolama sahasında toplanan yaklaşık 150 esnaf, yetkililerin mahkeme kararına uymalarını istedi. Biriketçiler, Nalburiyeciler, İnşaat Malzemecileri ve Hafriyatçılar Odası Başkanı Ali Osman Kaplan, mahkeme kararına rağmen kendilerinden para toplanmasının esnafın kazancına darbe vurduğunu belirtti. Geçmişte kendilerinden kazı için ücret alındığını belirten Kaplan, bugün ise buna bir de nakliye ücreti istenmesinin kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

HUKUKSUZ BİR UYGULAMA

Karşılıklı bir masa başında toplanarak konunun çözüme kavuşabileceğini belirten Başkan Kaplan, şöyle konuştu:"Önceden kazı ruhsatı ücreti zaten alınıyordu, artık dökmek için de para istenmeye başladı. Hafriyatçıların ticari hayatı engellenmeye başladı. Biz bundan zarar görüyoruz ve ticari hayatımız ölüyor. Kafalarına göre esnafımızın önüne geçip zorla kamyonu durdurup ücret talep ediyorlar. Böyle bir kanuni hakları yok, önceki yapılan protokolde usulsüz bir uygulamadır. Şu anda adalet yerini buldu yürütmeyi durdurma kararı aldık. Antalyaspor’a ve Büyükşehir Belediyesi’ne karşı değiliz. Biz yargı kararına rağmen yapılan hukuksuz uygulamaya karşıyız. Biz Muhittin Başkanımız ve Antalyaspor Kulübü başkanımızla bir masada oturup orta yolu bulana kadar tepkimizi sürdüreceğiz." DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: