Antalya
19.11.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Sur Yapı'da ikinci eylem
Sur Yapı'da ikinci eylem

Sur Yapı’dan 7 yıldır evlerini teslim alamayan Kepez ve Santral Mahallesi sakinleri, ikinci kez eylem yaptı. 'Hakkımızı istiyoruz', 'Sur Yapı mağduruyuz',  'Bizi Sur Yapı'ya peşkeş çekenlerden hesap soracağız', pankartı taşıyan mağdurlar, konutlarının acilen bitirilmesini istedi.

Büyükşehir Belediyesi eski başkanı AKP'li Menderes Türel' döneminde Sur Yapı'ya verilen Kepez-Santral Projesi’nde vaatlerin çoğu yerine getirilmedi. “Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi”  sloganıyla inşaatına başlanan ve 2 yılda bitirileceği söylenen konutlar, aradan 7 yıl geçmesine rağmen hak sahiplerine teslim edilmedi. Geçtiğimiz haftalarda protesto eylemi yapan Sur Yapı mağdurları,  dün Sur Yapı konutları önünde ikinci kez bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalıştı.  

KİRA YARDIMI YETERSİZ KALIYOR

'Hakkımızı istiyoruz', 'Sur Yapı mağduruyuz',  'Bizi Sur Yapı'ya peşkeş çekenlerden hesap soracağız' yasan dövizler taşıyan protestocular, biran önce evlerine yerleşmek istediklerini söyledi. Mağdur olduğunu söyleyen bir vatandaş, "2 yılda evlerimizi teslim edeceklerdi. 7 yıl oldu hala teslim edilmedi. Bizimle oyun mu oynuyorlar." dedi.  Kira yardımının yetersiz olduğunu söyleyen bir başka vatandaş ise “1.150 lira kira yardımı alıyorum. 5 bin lira kirada oturuyorum.  Daha ne kadar dayanacağız bilmiyorum." diye konuştu.

MUHTAR: 7 YILDIR BEKLİYORUZ

Kendisinin de Sur Yapı mağduru olduğunu söyleyen Kepez Mahalle Muhtarı ve Yusuf Küçükkaya ise Sur Yapı'nın hiç bir sözünde durmadığını söyledi.  Şu ana kadar çok az sayıda hak sahibine konut teslimi yapıldığını dile getiren Küçükkaya sözlerini şöyle sürdürdü:  "Sur Yapı ilk başta bizlerin oturacağı alana cami, okul, sağlık ocağı, oyun parkı gibi sosyal donatı alanları yapacağını söyledi. Bunların hiçbiri yapılmadı. Hak sahiplerinden önce kendi paylarına düşen konutları yapıp satmaya başladılar. Bizler 7 yıldır bekliyoruz. Gerekirse çadır kurup burada yaşayacağız. Tüm yetkililere sesimizi duyuracağız."  Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: