Antalya
15.11.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Lisede iptal sevinci
Lisede iptal sevinci

Antalya Lisesi’nin tarihi ikiz binalarından birinin, temmuz ayında Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün tahsis edilmesinden sonra verilen mücadele sonucu karar iptal edildi. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, lise önünde ALİV üyeleri ile bir araya gelerek tahsisin iptaliyle ilgili süreci anlattı.

ANTALYA'nın ilk lisesi olan Antalya Lisesi'nin Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisinin Milli Eğitim Bakanlığı'nca iptal edilmesiyle ilgili basın açıklaması düzenlendi. 125 yıl önce kurulan Antalya Lisesi'nin bir binasının Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisinin iptaliyle ilgili süreç geçen temmuz ayından bu yana sürüyor. Süreç boyunca kentteki STK ve ALİV Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı üyeleri her salı günü bina önünde bir araya gelerek karara itiraz etti. Yapılan itirazlar sonucunda geçen hafta CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, binanın sanat merkezi yapılması için Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisinin Milli Eğitim Bakanlığı'nca iptal edildiğini duyurdu.

ARI: TEKRARI YAŞANMASIN

Kararın arından vakıf ve STK üyeleri bina önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Burada konuşan Cavit Arı, 125 yıllık bir eğitim kurumu olan Antalya Lisesi'nde Türkiye'de önemli görevlerde bulunan çok önemli öğrenciler yetiştiğini söyledi. Arı, “Böyle değerli ve Antalya'yı simgeleyen bir lisenin binasının Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisi bütün Antalya halkını rahatsız etti. Bugün bu müjdeyi, tahsisin iptalini halkımızla paylaşıyoruz. Geçen hafta Milli Eğitim Bakanı'na durumu aktardık. Bakan da bir rahatsızlık varsa durumun düzeltilebileceğini ifade etti. Kendisi 4 Kasım'da tahsis işleminin iptaliyle ilgili yazıyı bizzat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi. Bizim mücadelemiz simgesel özelliği olan okula sahip çıkmaktır. Antalya'mızın benzeri değerlerine el atmaktan vazgeçin" dedi.

BİR YANLIŞ DÜZELTİLDİ

Tahsisin iptali nedeniyle çok mutlu olduklarını söyleyen vakıf başkanı Olcay Okutan, “19 Temmuz'dan bu yana her salı burada buluştuk. 4 Kasım itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından tahsis iptal edildi. Bunun için çok mutlu ve sevinçliyiz. Antalya Lisesi öğrencisi ve öğretmenine ait. Bir yanlış düzeltildi. Bir daha bu amaçla burada toplanmamayı umut ediyoruz" diye konuştu. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: