Antalya
Yayın Tarihi : 13.11.202214:14
Güncelleme Tarihi : 13.11.202214:27
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Haddini bilmez avukat
Haddini bilmez avukat

10 Kasım’da Büyük Önder Atatürk saygı ve özlemle anılırken Antalya'da avukatlık yapan S.G, Atatürk hakkında çirkin bir yazı paylaştı. Atatürk düşmanı Said Nursi'den alıntı yapan haddini bilmez avukat, Gazi Mustafa Kemal hakkında ‘süfyan’ benzetmesi yaptı.

 

Engin KORKMAZ/ ÖZEL HABER

Türkiye Cumhuriyeti'ni kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 84. yıldönümünde tüm yurtta özlemle anıldı. Antalya'da da Ata’yı anmak için, gündüz anma törenleri, akşam ise meşaleli yürüyüşler düzenlendi. Bu arada S.G. isimli avukat ise tam tersine “Atatürk’ün hatırasına hakaret suçu” işlemekle meşgul oluyordu. Haddini bilmez avukatın “Whatshapp durum”da yaptığı çirkin paylaşım büyük tepki çekti.  

NURSİ’NİN SÖZÜYLE SALDIRDI

Atatürk ve laiklik düşmanlığı ile tanınan Said Nursi'nin, “Şualar” kitabına atıfta bulunan Avukat S.G.,  "Süfyan ve bir İslam deccali Mustafa Kemal olduğu beşinci Şua'da anlaşılıyor." cümlesini paylaştı. S.G.'nin Atatürk’e hakaret için kullandığı “süfyan”  kelimesi  “Müslümanların karanlık günler yaşamasına vesile olacağı sahih hadislerle bildirilen dehşetli dinsiz ve münâfık bir şahıs” anlamına geliyor. Deccal ise “İlâhî dinlerde kıyamet alâmetlerinden sayılan ve insanları doğru yoldan saptırmaya çalışacağı kabul edilen olağan üstü güçlere sahip kişi” olarak tanımlanıyor

ALENEN HAKARET ETTİ

Türk milletinin Büyük Önderi’ne hareket etmek için özellikle 10 Kasım’ı seçen S.G.'nin, bu paylaşımı büyük tepki çekti. Türkiye Cumhuriyeti devletinde hukukçuluk yapıp Türk milletinin değerlerine saldıran haddini bilmez avukat, bu paylaşımı ile 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’da yer alan “Atatürk’ün hatırasına hakaret suçu”nu işlemiş oldu. Kanunun birinci maddesinde “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” deniliyor.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: