Antalya
11.11.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Santranç Federasyonu'ndan cevap geldi
Santranç Federasyonu'ndan cevap geldi

Milli sporcular Ilgın Destina ve Irmak Tuanna Nurdoğan kardeşlerden Avrupa Satranç Turnuvası'na katılım için kişi başı 14 bin lira isteyerek skandala imza atan Türkiye Satranç Federasyonu, bu konuda yazılı cevap verdi.  Açıklamada Ilgın Destina’nın ücretsiz turnuvaya katılma hakkını 2021 yılında kullandığı, diğer kardeşin ise böyle bir hakkının olmadığı belirtildi.

Satranç milli sporcuları Ilgın Destina Nurdoğan (10) ile Irmak Tuanna Nurdoğan (13) kardeşler, Antalya'da düzenlenen Avrupa Satranç Şampiyonasına katılmak istedi. Satranç Federasyonu her iki sporcudan ayrı ayrı 14 bin lira katılım bedeli talep etti. Kızların ailesi bu karara tepki gösterirken sporcular turnuvaya katılamadı. Konuyla ilgili haberimizin ardından Satranç Federasyonu açıklama yaptı. Açıklamada daha önce Türkiye üçüncüsü olan Milli Sporcu Ilgın Destina Nurdoğan’ın turnuvaya ücretsiz katılma hakkı olduğu ancak bunu geçen yılki turnuvada kullandığı belirtildi. Türkiye onuncusu olan Irmak Tuanna Nurdoğan’ın ise ücretsiz katılma hakkı olmadığı vurgulanan açıklamada, 2 kardeşe de indirim yapıldığı belirtildi.

İLK ÜÇE GİREN HAK KAZANIYOR

Antalya’da TSF tarafından 46 ülkeden 1000’i aşkın sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’na sporcuların katılımı uluslararası kriterlere göre organize edildiği belirtilen açıklamada, “Dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonaları, uluslararası ve ulusal turnuvalar, belirlenen talimatlar, prosedürler ve yönergeler çerçevesinde yapılmakta, sporcuların katılımları da bu çerçevede belirlenen koşullara göre gerçekleştirilmektedir. Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonalarında birinci olan sporcuların yaş grubu tek ise Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’na, çift ise Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’na, ikinci olan sporcuların yaş grubu tek ise Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’na, çift ise Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’na Federasyon imkânları ile gönderilmektedir. Ayrıca TSF, imkânları dâhilinde üçüncülük derecesine sahip olan sporcularının da bu turnuvalara katılımını sağlamaktadır” denildi.

HAKKINI 2021 YILINDA KULLANDI

 Ilgın Destina Nurdoğan’ın 2020 yılında 9 yaş kızlarda Türkiye Üçüncüsü olduğu için 2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası'na (10 Yaş Kızlar) tüm masrafları federasyonumuz tarafından karşılanmak suretiyle katıldığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: Sporcunun, temsil hakkını 2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası'nda kullanmış olması nedeniyle bu hakkın 2022 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası için tekrar kullanılabilmesi mümkün olamamaktadır. Avrupa Satranç Birliği (ECU) işbirliği ile Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası’na; 2020,2021 ve 2022 Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonalarında ilk 3 dereceye giren ve bu turnuvaya katılım hakkını herhangi bir şampiyonada kullanmayan sporcularımız, tüm masrafları Federasyonumuzca karşılanmak üzere davet edilmiştir."

BU NASIL KOLAYLIK?

Turnuvaya katılmak isteyen Türk sporculara federasyon tarafından yüzde 60’a varan indirimler sağlandığı belirtilen açıklamada, Nurdoğan kardeşlerinden kişi başına önce 14 bin lira, sonra 11 bin lira istenmesinin nedenleri konusunda bilgi verilmedi. Açıklamada,  “2021 Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’na katılan ve milli sporcu temsil hakkına sahip sporculara, 2022 Avrupa Yaş grupları Şampiyonası'na katılabilmeleri için yüzde 60’a varan indirimler sağlanmıştır. Ilgın Destina Nurdoğan’a da bu olanak sağlanmış, ayrıca Antalya’da yaşaması nedeniyle de turnuva otelinde konaklama zorunluluğu olmadan sadece ECU’nun şampiyona için belirlediği katılım bedeli ile şampiyonaya katılabilme seçeneği sunulmuştur.  Sonuç olarak, Federasyonumuz tarafından tüm şampiyonalarda, sporcularımıza yürürlükte olan ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde ve imkânlar doğrultusunda sporcularımızın yararına olabilecek destekler ve kolaylıklar sağlanmaktadır" denildi.  

Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: