Antalya
Yayın Tarihi : 07.11.202202:05
Güncelleme Tarihi : 06.11.202218:30
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
TAHSİS İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ- Hayalet Orman kurtulamadı
TAHSİS İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ- Hayalet Orman kurtulamadı

Dünyaca ünlü turizm bölgesi Lara'da bulunan Obruk Devlet Ormanı bakımsızlık nedeniyle’ Hayalet Orman’ olarak anılıyor. Burayı kent parkı olarak düzenlemek isteyen Muratpaşa Belediyesi’nin tahsis talebi ikinci kez reddedildi. Orman yine ‘hayalet’ olarak kaldı.

Tahsise konu olan Obruk Devlet Ormanı, Lara bölgesinde Ermenek Mahallesi sınırlarında yer alıyor. 2 milyon 193 bin metrekare genişliğe sahip orman, bakımsızlığı ve kaderine terk edilmişliğiyle bölge sakinlerince 'Hayalet Orman' olarak anılıyor. Muratpaşa Belediyesi, zaman zaman orman yangınlarının da yaşandığı alanı kente kazandırmak için 2016 yılında çalışmalara başladı.

BAKIMSIZLIKTAN KURTULACAKTI

Belediye, Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içinde yer alan orman alanının 310 bin metrekaresinin 'kent parkı' olarak kullanılmak üzere tahsisini Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan talep etti. Bakanlık, kullanıma ilişkin üst ve uygulama ölçeğinde imar planlarının yapılmasını istedi. Muratpaşa Belediyesi, talep ettiği alanın 124 bin metrekaresini açık spor tesisi, 64 bin metrekaresini günübirlik tesis alanı, 103 bin metrekaresini ise rekreasyon alanı yapmayı planladı.

NEFES ALINAN BİR ALAN OLACAKTI

Muratpaşa Belediyesi, planlamayla kent sakinlerinin dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladığını aktarırken, alanda kır lokantası, kır kahvesi, yöresel ürünler açık sergi ve satış, alanın flora ve faunasının tanıtım için yerlerinin bulunacağını belirtti. Bölgede ayrıca izcilik, doğa yürüyüşü, bisiklet, binicilik sporlarının da yapılmasına imkân tanınacağı aktarıldı.

BAKANLIK UYGUN GÖRMEDİ

Muratpaşa Belediyesi tüm hazırlıkları tamamlayıp Ağustos 2021'de tahsis talebini yeniledi. Ancak bakanlık, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün söz konusu alanda imar planı yapılmaması görüşü olduğunu belirterek Muratpaşa Belediyesi'ni reddetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 29 Eylül'de yapılan toplantıda Orman Bölge Müdürlüğü'nün görüşü doğrultusunda talebin uygun görülmediği açıklandı.  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: