Antalya
31.10.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
İYİ Parti’de demokrasi sınavı
İYİ Parti’de demokrasi sınavı

İYİ Parti'nin 'tek adaylı seçim' taktiği gerginlik yarattı. Dün yapılması gereken Kepez ilçe delege seçimi çıkan arbede nedeniyle iptal edildi. Korkuteli’de ilçe başkanına yumruk atılırken Muratpaşa, Döşemealtı ve Aksu’daki delege seçimleri de tartışmalı geçti.

 

İYİ Parti’de Genel Merkez’in ilçelerde tek adayla kongre yapma kararı, Antalya'da büyük gerginlik yarattı. İYİ Parti Kepez İlçe Delege Seçimleri, Bakkallar ve Bayiler Odası Düğün Salonu’nda dün sabah saatlerinde başladı. Mevcut ilçe başkanı Mesut Emrah Yıldırımlar ile eski ilçe yöneticileri Bülent Erol ve Halil Güneş’in aday olduğu delege seçimlerinde kavga çıktı. Taraflar arasında yaşanan tartışmaların ardından yumruklar konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Karakaş ile Denizli Milletvekili Yasin Öztürk'ün gözetmen olarak katıldığı delege seçimlerine çevik kuvvet müdahale etti. Polisin müdahalesiyle toplantının yapıldığı salon boşaltıldı. Partililere, İYİ Parti Kepez ilçe delege seçimlerinin iptal edildiği duyuruldu. Seçiminin ne zaman yapılacağına dair açıklama yapılmadı.

 EROL: DELEGELERİMİZ YAZILMADI

Başkan adaylarından Bülent Erol, iptalin ardından yaptığı açıklamada mevcut yönetimi eleştirdi. Kepez’deki 68 mahallenin 35’inde delege adayı gösterilmediğini iddia eden Erol, "85 delege başvurumun 100 tanesinin ismi var, 285 tanesinin yok. Delege gösterilmeyen 35 mahalle benim güçlü olduğum mahalleler. ‘Seçimi kazanmayalım’ diye buralarda aday göstermediler." dedi.

AKŞAM BAŞKA, SABAH BAŞKALAR  

İYİ Parti Kepez İlçe Teşkilatı’nın mevcut başkanı ve başkan adayı Mesut Emrah Yıldırımlar ise sadece 15 mahallede, nüfusları az olduğu için delege adayı gösterilmediğini söyledi. Başkan adaylarıyla seçimden bir gün önce akşam yemeği yediklerini belirten Yıldırımlar, "Oturduk, konuştuk, anlaştık. Sorunsuz bir seçim geçirecektik. Sabah ne olduysa seçimi baltalamak için çalıştılar." diye konuştu.

KORKUTELİ'DE BAŞKANA YUMRUK

Tek adayla seçime gitmeyi prensip olarak benimseyen İYİ Parti’de, birçok ilçede en az iki başkan adayı çıktı. Muratpaşa, Döşemealtı ve Aksu’da da delege seçimleri gergin geçti. Korkuteli’de mevcut İlçe Başkanı Cemal Tıknaz ile Ali Yıldırım’ın aday olduğu kongre öncesi yapılan delege seçimlerinde kavga çıktı. Yeniden adaylığını açıklayan Cemal Tıknaz’a yumruk atıldı.  Polisin müdahale ettiği olaylar nedeniyle toplantıya bir süre ara verildi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: