Antalya
26.10.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Vardar'a gezi cezası
Vardar'a gezi cezası

Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kurgu ödülünü alan Özcan Vardar'ın, sinema dersleri verdiği Boğaziçi Üniversitesi’ne giriş kartı iptal edildi. Vardar, ödül töreninde yaptığı konuşmada Gezi tutuklularına selam göndermiş ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan sorunları dile getirmişti

 

Bu yıl 59’uncusu düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Kurak Günler" filmi ile "En İyi Kurgu" ödülünü alan Özcan Vardar, törende yaptığı konuşmada Gezi olaylarına ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kayyım konusuna değinmişti.  Gezi tutuklusu yapımcı Çiğdem Mater’i  anan Vardar ardından, “Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik çok büyük saldırılar var. Bu zorbalıklara rağmen boyun eğmeyen tüm dostlarıma bu ödülü ithaf ediyorum” demişti. Vardar’ın bu konuşması nedeniyle sinema dersleri verdiği Boğaziçi Üniversitesi’ne giriş kartı iptal edildi.  Vardar sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Giriş kartımdan sonra sinema derslerine girmem de yasaklanmış. Rektörlük ödül alan akademisyene böyle teşekkür etti." dedi.

KARA LİSTEYE ALINDIM

Üniversite giriş kapısında kara liste olduğunu ve isminin orda olması halinde güvenliğin girişe izin vermediğini belirten akademisyen Özcan Vardar, "Bu yapılanlar kayyım atamalarının bir sonucu. Bölümün vermesi gereken kararları rektörlük veriyor. Bölüm benden bu dersi istiyor. Bölümün onayladığı kişinin ders verememesi demek, akademik özerkliğe müdahaledir. Benim yerime davayı fakülte açmak istedi çünkü bu aynı zamanda fakültenin akademik özerkliğine de bir müdahaleydi. Daha sonra öğrendik ki mahkeme de fakülteyi yeterli yetkiye sahip olmadığı gerekçesiyle reddetmiş” diye konuştu.  

İÇERİĞİ BEN BELİRLİYORUM

Vardar, ders içeriğini tamamen kendisinin belirlediğini ve bu nedenle de yerine verebilecek başka bir kişi olmadığını belirterek “Geçen yıl benim dersim, öncesinden açılamayacağı bana bildirilmesine rağmen epeyce bir süre sistemde kaldı. Öğrenciler bu dersi almak istediler ama beni göremediler sonra da sistemden kaldırdılar. Bu sene de uzun bir süre sistemde kaldı. Gün, zaman ve yeri de daha önceden benim belirlediğim şekildeydi. Ancak şimdi rektörlüğün kendi kararı nedeniyle ders açılmadı” dedi.

BOĞAZİÇİ'NDE NÖBET TUTTUM

Boğaziçi eylemlerine aktif olarak katıldığını, bazen nöbet tuttuğunu dile getiren akademisyen Özcan Vardar tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Altın Portakal'da ödül aldıktan sonra İstanbul'a döndüğümde üniversite giriş kartımın iptal edildiğini öğrendim. Bu tamamen hukuk dışı, keyfi bir karar. Öğrencilerimle buluşacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum. Konuyla ilgili yargı süreci başladı" Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: