Antalya
23.09.2022
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Kum zambakları sahilleri süslüyor
Kum zambakları sahilleri süslüyor

Manavgat ilçesinde kum zambakları çiçek açtı. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi ekolog Doç. Dr. İlker Çinbilgel, koparmak veya zarar vermenin cezası 109 bin lira olan kum zambaklarının ekstrem şartlara uygunluk gösterdiğini söyledi.

 Çinbilgel, "Bulunduğumuz ortam kumul bir ortam, kumul ortamlar aslında bitkilerin yetişmesi için çok uygun olan ortamlar değil. Ancak bu ortamlarda yetişen bitkiler varsa bilin ki oldukça üst ekstrem şartlara uygunluk gösteriyor. Bu ortam kumlu bir ortam, kurakçıl bir ortam, tuzcul bir ortam ve burada kolay bir bitki, birçok bitki yetişmez, bu ortama uyum sağlayacak bitki yetişmesi gerekir. İşte kum zambakları bunlardan bir tanesidir" dedi.

CEZASI 109 BİN LİRA

Kum zambaklarının koruma altında olduğunu ancak tek bir bitki olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. İlker Çinbilgel, "Bir bitkiyi tek başına düşünmemek lazım, onun ekosistemini düşünmek lazım. Onun habitatını düşünmek lazım, onun alanı ile korunması gerekir" diye konuştu.Koruma altında olan kum zambakları Manavgat sahillerini süslerken, bu çiçekleri koparmanın veya zarar vermenin cezasının ise 109 bin lira olduğu belirtildi. DHA

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: