Antalya
21.09.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Promosyon protestosu
Promosyon protestosu

Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında promosyon taleplerini dile getirdi. Öztürk, “Bir Kamu emeklisine 8 bin lira 10 bin lira veren bankalar 500 kişinin 1000 kişinin çalıştığı kurumlara 3-5 bin lira vererek sözleşme imzaladı. Bu böyle olmaz” dedi.

Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk ile yönetim kurulu ve sendika üyeleri  Antalya Milli Eğitim İl Müdürlüğü önünde toplanarak banka promosyonları konusundaki sıkıntılarını ve taleplerini anlattılar. Konuyu mahkemeye taşıdıklarını belirten Öztürk, “Muratpaşa, Korkuteli ve Konyaaltı’nda dilekçelerimiz verildi. Olumsuz cevap geldi. Tüketici Hakem Heyetine gittik. Olumsuz cevap aldık. Avukatımız aracılığı ile promosyon sözleşmelerine ulaştık. Tüm ilçelere promosyon güncelleme dilekçesi verdik. Süreci takip ediyoruz ve hakkımızı alacağız. Bir Kamu emeklisine 8 bin lira 10 bin lira veren bankalar 500 kişinin 1000 kişinin çalıştığı kurumlara 3-5 bin lira vererek sözleşme imzaladı. Bu böyle olmaz. Süreci takip ediyoruz ve hakkımızı alacağız. Türk Eğitim-Sen burada ve bugünde buradan promosyon hakkımızı istediğimizi ve kararlı olduğumuzu ilan ediyoruz.” dedi.

‘20 yılı dolduran Başöğretmen olsun’

Türk Eğitim Sen’in her zaman eğitim çalışanlarının yanında olduğunu belirten Başkan Öztürk, “13 Ağustos 2005 tarihinde Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin yayınlanmasından bugüne kadar Türk Eğitim-Sen öğretmenlerin kariyer planlamasının sadece hizmet yılı esas alınarak yapılması gerektiğini her zaman dile getirmiş, 2005 yılında olduğu gibi 2022’de de Uzman/Başöğretmen planlamasına getirilen sınav şartının iptalini yargıya taşımıştır. O tarihten bu yana Türk Eğitim-Sen’in tavrında en küçük bir değişiklik olmamıştır. Bugün de herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın; hizmet yılı esas alınarak 10 yılını dolduran her öğretmenin uzman, 20 yılını dolduran her öğretmenin de başöğretmen olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz sonuna kadar da talep etmeye devam edeceğiz. Bunun dışında hiçbir formülü de asla kabul etmedik, etmeyeceğiz.” dedi.

 TÜM ÇALIŞANLAR ÖDENEK ALMALIDIR

Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği konusuna da temas eden Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, tüm eğitim çalışanlarının bu haktan yararlanması gerektiğini dile getirdi.2020 yılında 1.210 TL, 2021 yılında 1.250 TL olarak verilen hazırlık ödeneğinin, enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen 2022 yılında sadece 1.325 TL olarak ödeneceğini vurgulayan Öztürk, bunun kabul edilebilir bir rakam olmadığını, Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneğinin bir maaş tutarında ve ayrım yapılmaksızın tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi gerektiğini söyledi. Öztürk, “Eğitim çalışanı sadece öğretmen değildir. Mimar, avukat, aşçı, hemşire, şoför, şef, memur, hizmetli daha birçok çalışanımız var ve ayrılamayız ayrıştıramazsınız biz bir bütünüz ve eğitim çalışanlarıyız. Milli Eğitim Bakanlığımız bu ödeneği, bir milyonu aşkın öğretmene ödeyebiliyor ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi, geri kalan yaklaşık yüz bin çalışana da verebilecek güçtedir. Her eğitim çalışanı eğitim öğretime hazırlık ödeneği almalıdır. Türk Eğitim Sen in Mücadelesi her eğitim çalışanı arkadaşımız ödenekten yararlanıncaya kadar kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu.  Murat ŞENTÜRK

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: