Antalya
20.09.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
YATA YATA ÖDÜL ALDI
YATA YATA ÖDÜL ALDI

Görev yaptığı Kepez Metin Çiviler Anadolu Lisesi’nin kızlar mescidinde sık sık uyuduğu için tepki çeken Okul Müdürü Ramazan Erdoğdu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üstün başarı belgesiyle ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı, “2021 Yılı Üstün Başarı Belgesi ve Maaş Ödülü” kazananların listesini açıkladı. MEB Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik imzasıyla yayınlanan listede tanıdık bir isim göze çarptı. Kepez Metin Çiviler Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Erdoğdu, üstün başarı ve maaş ödülü kazananlar arasında yer aldı. Erdoğdu, okuldaki kızlar mescidinde sık sık uyuduğu iddialarıyla gündeme gelmişti. Okulun bu bölümünde sürekli şekerleme yapan Erdoğdu, ilerleyen süreçte mescide yastık ve terlik getirerek uyku sıklığını artırmış ve mekânı adeta otel odasına çevirmişti.  Erdoğdu bu yüzden “Uykucu Müdür” olarak anılmaya başlanmıştı.

ÖĞRENCİLER RAHATSIZDI

İsminin açıklanmasını istemeyen bazı kız öğrenciler, “Öğretmenlerimize ‘Burası bize ait. Müdür neden burada uyuyor?’ diye sorduğumuzda tersleniyoruz. Müdür,  sanki burada uyuması normalmiş gibi davranıyor. Ayrıca neden erkekler tarafında değil de kızlar tarafında uyuyor? Eğer sağlık sorunu varsa doktora gitsin!" diyerek tepkilerini dile getirdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

 Öğrencilere şikâyetçi oldukları için kızan Uykucu Müdür Ramazan Erdoğdu, konuyu haber yapan muhabirimiz Engin Korkmaz hakkında da suç duyurusunda bulundu. Suç duyusunu değerlendiren savcılık ise “Kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. Bu arada Erdoğdu, konu hakkında çıkan haberlerin ardından uyuduğu kızlar mescidinin adını “Zümre Sınıfı” olarak değiştirdi.

SENDİKA YÖNETİMİ ŞAŞKIN

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, eğitimde kayırmacılık iddialarının bu olayla bir kez daha kanıtlandığını vurguladı. Sönmez, “Milli Eğitim Bakanlığında 2021 yılı maaşla ödüllendirilen personel listesi bu ay  yayınlandı. Listeyi incelediğimizde liyakatin kesinlikle dikkate alınmadığını ve kayırmacı bir anlayışla ödüllendirmeler yapıldığını görüyoruz. Burada en dikkat çeken konu, geçtiğimiz eğitim öğretim yılında okulda mesai saatleri içerisinde uyuyan, kendisine okulda uyumak için özel ortam oluşturan ve bu davranışından dolayı  soruşturma geçirip ceza alan Kepez Metin Çiviler Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Erdoğdu'nun da ödül listesinde yer almasıdır.” dedi.

HANGİ BAŞARIYI SAĞLAMIŞ

Bu ödüllerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tavsiyesi ile verildiğini söyleyen Sönmez, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Okulda uyuyan bir müdüre üstün başarı ödülü veren bir bakanlığa ve bakanlığa bu ismi öneren bir İl Milli Eğitim Müdürü’ne sahibiz. Bu yaklaşımla Antalya yerelinde başarı sağlamak olanaksızdır. Eğitim emekçilerinin görmezden gelindiği, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerin hırpalandığı bir dönemde bu kayırmacı yaklaşım eğitim emekçilerinin motivasyonunu daha da azaltmıştır. Bu tür çalışmaların objektif bir komisyon tarafından yapılması ve şeffaf olması gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü okulda ders saati içinde sürekli uyuyan müdüre hangi başarı kriterine göre ödül verildiğini açıklamalıdır.” Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: