Antalya
20.09.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ATSO Global,100 ülkeyle ticarete öncülük yaptı
ATSO Global,100 ülkeyle ticarete öncülük yaptı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO Global’in dört yılda yüzlerce projeye imza atarak, Türk firmalarını 100’den fazla ülkede yatırımcılarla buluşturduğunu söyledi.

ATSO Global Dış Ticaret İstihbarat Merkezi'nde yaklaşık 100 firmaya danışmanlık hizmeti sunulduğunu belirten Davut Çetin, “Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ATSO Global, Antalya firmalarını dünya pazarlarına açıyor. ATSO Global, dört yılda yüzlerce işbirliği etkinliği ve projeye imza atarak, Türk firmaları ABD’den Japonya’ya Hindistan’dan Uganda’ya 100’den fazla ülkede yatırımcılarla buluşturdu. Oda olarak üyelerimizi yurt dışı pazarlara açmak, bölgemizin ihracat potansiyelini artırmak ve yabancı yatırımcı çekmek için kurduğumuz ATSO Global birimimiz arı gibi çalışıyor. Pandemi sürecinde bile sanal ticaret buluşmalarıyla firmalarımızı dünyanın dört bir yanında sektörleriyle ilgili pazarlarla buluşturduk ve yeni ihracat kapıları açtık. Yurt dışından kentimize yatırımcılar çektik. Bugün 5 binin üzerinde yabancı ortaklı üyemiz var. İstanbul’dan sonra en çok yabancı üyesi olan Odayız. Antalya olarak yakın dönemde 3 milyar dolar ihracatı konuşacağız" ifadesini kullandı.

30 ÜLKE ODALARIYLA İŞBİRLİĞİ

ATSO Global çatısı altında; Dış Ticaret Kulübü, Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, İhracat Destek Ofisi, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin faaliyet gösterdiğini belirten Başkan Davut Çetin, dört yılda Avrupa İşletmeler Ağı Projesi başta olmak üzere, 100’e yakın ülkede ticaret heyeti ve alım heyeti organizasyonları ve yurtdışı fuar ziyaretleri ile dış ticarete yönelik eğitimler düzenlendiğini, 30 ülkeden oda ve kurumlarla işbirliği protokolü imzalandığını bildirdi.

ALIM HEYETLERİ DOPİNG OLDU

ATSO Global’in girişimleriyle odada Güney Afrika, Brezilya, Özbekistan, Macaristan, Finlandiya ve İtalya Ülke Günü etkinlikleri gerçekleştirdiklerini aktaran Başkan Çetin, "Seyşeller, Tacikistan, Hollanda, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna, Polonya, Romanya, Katar, Fransa başta olmak üzere 9 Latin Amerika ülkesine yönelik sanal ve fiziki ortamda B2B etkinlikleri yaptık. Yine Yurtdışı Heyet Organizasyonları kapsamında; Gıda Sektörü Alım Heyeti, Körfez ve Ortadoğu Ülkeleri Alım Heyeti, Tarım Kümesi grubumuzla Brezilya, Kenya, Özbekistan’a heyet ziyaretleri düzenledik ve Letonya-Antalya İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri yaptık. Alım heyetleri özellikle pandemi döneminde dış ticaretin çeşitlenmesi ve artması noktasında dopingi etkisi yaptı." dedi. HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: