Antalya
16.09.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Yabancı ilgisi hız kesmiyor
Yabancı ilgisi hız kesmiyor

Antalya, yabancıya konut satışında yine birinci kent oldu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Ağustos ayında Türkiye genelinde yabancılara yönelik konut satışlarının üçte birinin  Antalya’da gerçekleştiğini bildirdi.

TÜİK konut satış verilerine göre Ağustos ayında ülke genelinde 123 bin 491 konut satılırken Antalya’daki konut satış rakamı 6.106 oldu. Bu dönemde, ülke genelindeki konut satışı yüzde 12,7 azalırken Antalya’da yüzde 11,3 arttı.

ÜÇTE BİRİ ANTALYA’DAN

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, “Ağustos ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Ağustos ayına göre %10,1 oranında azalırken Antalya’da % 85,8’lik artış sağlandı. Ülke genelinde yabancılara yönelik konut satışı 5 bin 273 adet olurken bu satışların 1.814’ü Antalya’dan yapıldı. Bu rakamla Antalya, yabancıya konut satışında birinci sırada yer aldı. “ dedi.

SOSYAL KONUT PROJESİ

Sosyal konut projesinin dar gelir gruplara konuta erişim imkanı sağlaması bakımından doğru ve yararlı bir proje olduğunu belirten Çetin, “Projenin konut üretim maliyetini düşürme yönünde önlemlerle desteklenmesi halinde hem barınma ve konuta erişim sorunu azalacak hem de inşaat sektörü daha güçlü ivme kazanacaktır. Ülke düzeyinde kentsel dönüşümle planlı ve nitelikli konut üretiminin teşvik edilmesi halen önemlidir ve başta arsa, arazi maliyetleri olmak üzere konut maliyetlerinin düşürülmesine dönük önlemlere de ihtiyaç bulunmaktadır. “ diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: